Do dodatočného zateplenia krovu sa oplatí investovať. Koľko tepla možno ušetriť?
Na dodatočné zateplenie krovu sú vhodné rôzne materiály, ktoré možno kombinovať aj s pôvodnou tepelnou izoláciou. Novú tepelnoizolačnú vrstvu môžete pridať buď z exteriéru, alebo z interiéru.
Tepelnoizolačné vlastnosti domu sa dajú zlepšiť viacerými spôsobmi. Okrem zateplenia obvodového muriva prichádza do úvahy aj zlepšenie tepelnoizolačných vlastností strechy. Keďže strecha tvorí pomerne rozsiahlu plochu, cez ktorú môže unikať veľké množstvo tepla, oplatí sa určite investovať do jej dodatočného zateplenia. Aké existujú možnosti a koľko tepla možno ušetriť, sme zisťovali medzi odborníkmi.
Prečo sa oplatí investovať do dodatočného zateplenia strechy a kedy k nemu určite pristúpiť?
Podľa Martina Keszegha, produktového manažéra Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., značky Isover, je vhodné do dodatočného zateplenia strechy investovať, ak chcete napríklad premeniť nevyužitý priestor povaly na plnohodnotný obytný priestor. Takýto priestor by mal byť v prvom rade bezpečný, konštrukcia strechy musí byť staticky vyhovujúca, dostatočne únosná a musí poskytovať ochranu nielen pred poveternostnými vplyvmi, zmenami teplôt, ale taktiež pred hlukom z exteriéru a prípadným požiarom.
Do zateplenia podkrovia sa oplatí investovať aj v prípade jestvujúcich obytných podkroví, ktoré majú nedostatočnú tepelnoizolačnú vrstvu, napr. v podobe 20 cm tepelnej izolácie umiestnenej medzi drevenými krokvami, ktorá už nepostačuje. „Krov odporúčame zatepliť tepelnou izoláciu na báze minerálnej vlny (napr. Isover Unirol Profi), aby ste sa vyhli tepelným mostom. Tepelné straty konštrukcie strechy je možné znížiť práve dodatočným zateplením strechy,“ vysvetľuje Martin Keszegh.
„Zateplenie strešného plášťa lepšie chráni vnútorný priestor stavby. Okrem toho, že zo stavby uniká menej tepla v zime, pri vhodnej hrúbke a type tepelnej izolácie sa strecha aj menej prehrieva v lete. Bývanie pod zateplenou strechou je podstatne pohodlnejšie a menej energeticky náročnejšie,“ dopĺňa dôvody Ing. Tomáš Lebeda, produktový manažér pre stavebné prvky JAF HOLZ Slovakia, s. r. o.
Čo treba posúdiť pred dodatočným zateplením strechy a kto navrhne novú skladbu?
Podľa Luďka Kovářa musí každej rekonštrukcii predchádzať dôkladná kontrola existujúceho stavu strešnej konštrukcie.
„K zatepleniu strechy je potrebné pristupovať komplexne a celú konštrukciu strechy navrhnúť ako systémové riešenie. Treba zohľadniť statiku krovu, stav podstrešnej fólie, tesnosť a stav krytiny, svetlú výšku miestnosti a dostupný priestor na zateplenie. Pri kontrole statiky sa treba obrátiť na odborníka statika. Ak je statika vyhovujúca, krytina a podstrešná fólia sú v dobrom stave, môže sa pristúpiť k voľbe riešenia zateplenia,“ vysvetľuje podrobne Martin Keszegh. Na zateplenie odporúča zvoliť systémové riešenie, v rámci ktorého je už navrhnutá potrebná hrúbka a typ tepelnej izolácie, správny typ a umiestnenie parobrzdy a sú zosúladené jednotlivé vrstvy strechy a taktiež typ a hrúbka vnútorného opláštenia, aby konštrukcia strechy vyhovovala aj z hľadiska požiarnej ochrany. Ide napríklad o systémovú konštrukciu Isover Profi.
Osloviť projektanta a statika odporúča aj Tomáš Lebeda. Len odborník totiž dokáže posúdiť, či je vôbec možné strešný plášť zaťažiť ďalšou tepelnou izoláciou. Takisto by mal určiť vhodnú tepelnú izoláciu z hľadiska hustoty, súčiniteľa tepelnej vodivosti a hrúbky materiálu.
Aké riešenia dodatočného zateplenia strechy sú možne?
Do úvahy prichádzajú viaceré. Napríklad zateplenie medzi trámami, krokvami a zateplenie pod nimi (tepelná izolácia sa vkladá do nového roštu) alebo zateplenie nad krokvami. „Výber vhodného riešenia pritom ovplyvňuje viacero faktorov. Ak plánujete vymeniť strešnú krytinu, môžete sa rozhodnúť pre nadkrokvovú izoláciu. Ak máte dostatok priestoru v podstrešnom priestore, môžete zväčšiť hrúbku izolácie smerom dovnútra a podobne,“ objasňuje Tomáš Lebeda.
„Pri práci z exteriéru ide o rekonštrukciu už jestvujúceho obytného podkrovia, pričom podhľadová konštrukcia ostáva zachovaná a strechu je potrebné rozobrať z vonkajšej strany.
Tepelná izolácia sa pridáva nad krokvy. Pri rekonštrukcii z interiéru odporúčam vybrať jednu z našich systémových skladieb Basic, Economi alebo Profi. Tepelná izolácia na báze minerálnej vlny sa pridáva zo strany interiéru medzi krokvy a v ďalšej vrstve do rámu z CD profilov,“ pokračuje Martin Keszegh.
Zateplenie z interiérovej strany, tzv. zateplenie pod krokvami, odporúča pri staršom dome s dobre fungujúcou strechou aj Ing. Luděk Kovář z technického oddelenia puren, s. r. o. Umiestnenie tepelnoizolačnej vrstvy pod krokvami je veľmi praktické a jednoduché riešenie, pri ktorom nie je potrebné demontovať strechu či strešnú krytinu. Okrem tepelnej izolácie na báze minerálnej vlny môžete na tento účel použiť tepelnoizolačné PIR dosky, ktoré disponujú väčším tepelnoizolačným účinkom pri polovičnej hrúbke ako bežné materiály. „Na zateplenie pod krokvami odporúčame použiť tepelnoizolačné dosky puren UKD s hliníkovou vrstvou z obidvoch strán dosky so súčiniteľom tepelnej vodivosti λD = 0,022 W/(m . K). V hornej vrstve sú navyše integrované dve drevené laty, ktoré sú prekryté hliníkovou vrstvou. Spoje dosiek sú pozdĺžne na pero a drážku a priečne na ozub. Integrované drevené laty slúžia na kotvenie tepelnej izolácie do krokiev a na kotvenie interiérového podhľadu (palubovky, sadrokartón),“ rozvádza tému Luděk Kovář.
PIR dosky sa kotvia cez integrované laty skrutkami s priemerom 6 mm do krokiev, a to vždy dvomi skrutkami do každej krokvy. Spoje PIR dosiek je potrebné prelepiť samolepiacou AL páskou, čím sa vytvorí parotesná a vzduchotesná vrstva. Je tu aj možnosť aplikácie celoplošnej vrstvy parozábrany (napr. puren TOP DSB 100). V každom prípade je potrebné zabezpečiť parotesné a vzduchotesné napojenie na priľahlé konštrukcie, napr. nalepením pásu z parozábrany lepiacim tmelom (puren FIX) alebo samolepiacim kaučukovým pásom na prestupy a steny. Po kontrole plochy sa realizuje vnútorná konštrukcia (sadrokartón, palubovky a pod.) s ohľadom na tesnosť parozábrany sa odporúča vytvorenie vzduchovej dutiny nad obkladom pre rozvody elektriny, vzduchotechniky a pod. Všetky technológie prestupujúce cez strešnú skladbu sa musia realizovať pred montážou vnútorných konštrukcií.
„Zateplenie zo strany interiéru si nevyžaduje výmenu strešnej krytiny. Bez drahších a väčších stavebných úprav sa získa významné zlepšenie existujúcich tepelnoizolačných vlastnosti danej strechy. Zároveň sa splnia normové hodnoty súčiniteľa prechodu tepla pre šikmú strechu Uerc20 = 16 W/(m2 . K), a to už pri použití tepelnoizolačných dosiek PIR s hrúbkou 80 mm pripevnených pod krokvami,“ uvádza hlavné výhody zateplenia z interiéru Luděk Kovář. Zároveň sa pri zateplení PIR doskami umiestnenými pod krokvami dosiahne maximálny tepelnoizolačný komfort v zime a predovšetkým v lete. Hliníková vrstva z obidvoch strán dosky spomaľuje prechod sálavého tepla z exteriéru do interiéru. Umiestením tepelnoizolačnej vrstvy pod krokvami sa odstránia tepelné mosty, a to oddelením drevenej konštrukcie strechy od interiéru.
Kedy ktoré riešenie použiť?
Podľa Tomáša Lebedu sa vždy treba zamyslieť nad tým, aké vlastnosti od strešného plášťa očakávate. Dobrý vlastník stavby bude chcieť, aby spĺňala aspoň odporúčané požiadavky na tepelný odpor. Strecha by mala byť vzduchotesná a vetrotesná.
„Na urýchlenie a zjednodušenie montáže je potrebné dopredu vedieť, či budú v podkroví osadené bodové svietidlá. Pri ich použití odporúčame zvoliť riešenie s inštalačnou medzerou, kde sa takéto svietidlá môžu osadiť a nie je potrebné riešiť dotesňovanie prestupov svetiel cez parobrzdu,“ upozorňuje Martin Keszegh.
Aké materiály sú na tento účel vhodné?
Pri výbere vhodnej tepelnej izolácie by sa mal brať do úvahy komplex ich vlastností. Dôležité je nepozerať sa len na súčiniteľa tepelnej vodivosti λ, ale aj na ostatné vlastnosti, ako sú merná tepelná kapacita, hustota izolácie, faktor difúzneho odporu (alebo difúzna hrúbka).
„Na splnenie uvedeného sú ideálne drevovláknité izolácie Steico, ktoré v sebe spájajú výborný súčiniteľ tepelnej vodivosti, vysokú mernú tepelnú kapacitu (2 100 J/kg . K), vysokú hustotu a nízky faktor difúzneho odporu. Takto dokážete dosiahnuť dostatočný tepelný odpor konštrukcie a zároveň takú úroveň fázového posunu teplotného kmitu, pri ktorej sa stavba nebude v lete rýchlo prehrievať a v zime ochladzovať,“ hovorí Tomáš Lebeda.
Martine Keszegh odporúča na dodatočné zateplenie šikmej strechy použiť materiály, ktoré sú nehorľavé, vyrobené z anorganických látok, napr. zo skla, nepodliehajú skaze teplotou alebo vlhkosťou, sú paropriepustné, nehorľavé, tlmia hluk a veľmi dobre tepelne izolujú.
Ktoré stavebné materiály je vhodné v rámci strešnej skladby kombinovať a ktoré nie?
Vhodné je kombinovať materiály s rovnakými vlastnosťami, t. j. paropriepustné izolácie, izolácie s podobnými tepelnoizolačnými parametrami, aby sa vylúčili tepelné mosty. Kombinovať možno taktiež akusticky mäkké a tuhé izolácie, aby celá konštrukcia dosiahla aj dobré akustické parametre. Pri nadkrokvovej izolácii sa môžu kombinovať mechanicky mäkké a tuhé izolácie a pod. „Pri každom návrhu konštrukcie strechy je potrebné zohľadniť konštrukciu ako celok a taktiež napr. možnosť osadenia solárnych panelov na strechu. Pri použití tmavej plechovej krytiny je potrebné zohľadniť veľmi vysokú teplotu, ktorá môže v podstreší vznikať, čo môže najmä pri penových izoláciách spôsobiť jej termický rozklad. Obdobne je potrebné pri plechovej krytine uvažovať nad elimináciou hluku z dopadajúceho dažďa. Na tento účel sú veľmi vhodné izolácie zo sklených vlákien,“ rozoberá rôzne faktory Martine Keszegh.
Možnosť kombinácie existujúcej minerálnej vlny medzi krokvami s ďalšou tepelnoizolačnou vrstvou potvrdzuje aj Luděk Kovář. Pri rekonštrukciách k nej dochádza podľa jeho slov takmer vždy. Vhodná hrúbka PIR dosiek sa pritom stanoví tepelným a vlhkostným výpočtom prechodu tepla a bilancie vlhkosti, ktorý zohľadní existujúci stav danej strechy. Zvyčajne to býva približne 50 až 60 mm. Tepelná izolácia z PIR dosiek pod krokvami zároveň odstráni tepelné mosty od krokiev.
Medzi ďalšie materiály, ktorými možno dodatočne zatepliť minerálnu izoláciu, patrí drevovláknitá tepelná izolácia. Často sa pritom kombinuje mäkké minerálne vlákno s tvrdým drevovláknom. Drevovláknité izolácie majú vysokú účinnosť, ich výhoda spočíva v tom, že na dosiahnutie správnych vlastností strešného plášťa nie je potrebná veľká hrúbka izolácie.
Tomáš Lebeda ďalej upozorňuje, že na tepelnú izoláciu treba použiť správnu difúznu fóliu (napr. SIGA Majcoat), ktorá dokonale chráni strešný plášť pred vetrom. Z interiérovej strany je potom vhodné použiť kvalitnú parobrzdnú fóliu (napr. SIGA Majrex 200), ktorá zabezpečí dokonalú vzduchotesnosť konštrukcie.
Kedy sa neodporúča zachovať pôvodnú tepelnú izoláciu?
Ak je pôvodná tepelná izolácia suchá, dôsledne zapracovaná, bez medzier a škár v konštrukcii, nepoškodená inštaláciou káblov alebo inými vplyvmi, možno ju zachovať. Treba mať však na pamäti, že vývoj tepelných izolácií ide dopredu a izolácie spred 40 rokov nemajú také jemné vlákna ako tie, ktoré sa vyrábajú dnes. Nové tepelné izolácie na báze sklenej vlny môžu pri rovnakej hrúbke mať aj o 20 % lepšie tepelnoizolačné parametre ako izolácie vyrábané pred 40 rokmi.
„Poškodenú tepelnú izoláciu, napr. dlhodobým zatekaním strechy alebo zle nainštalovanú, je lepšie pri rekonštrukcii strechy vymeniť. Novú tepelnú izoláciu treba potom dôsledne zabudovať do konštrukcie strechy tak, aby sa eliminovali tepelné mosty. Takáto investícia do rekonštrukcie sa vráti vo forme zvýšeného komfortu bývania v podkroví,“ hodnotí Martin Keszegh.
Zreteľne poškodenú, zatečenú, vlhkú alebo trúsiacu sa tepelnú izoláciu odporúča vymeniť aj Tomáš Lebeda. „Moderné nové drevovláknité izolácie vydržia v stavbe desiatky rokov. Výhodou drevovlákna je vyššia odolnosť proti výkyvom vlhkosti,“ uzatvára.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Ing. Luděk Kovář z technického oddelenia puren, s. r. o., Ing. Tomáš Lebeda, produktový manažér pre stavebné prvky JAF HOLZ Slovakia, s. r. o., Ing. Martin Keszegh, produktový manažér Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., značka Isover
Foto: Isover, puren, JAF HOLZ
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre