zníženie energetickej náročnosti vášho domu
Zdroj: Ursa

Na zníženie energetickej náročnosti vášho domu nie je neskoro ani v ťažkých časoch

Zima sa nezadržateľne blíži a realita posledných mesiacov, neustále sa zvyšujúce ceny elektriny a plynu využívaných na vykurovanie, pretrváva. Šance na zlepšenie situácie sú zatiaľ v nedohľadne. Ako čo najviac znížiť náklady a zvýšiť tepelný komfort vo vašom dome alebo byte? Jedným z najúčinnejších riešení je zateplenie domu.

Z hľadiska zníženia energetickej náročnosti budov je najlepšie zatepliť celý plášť budovy, ale ušetriť môžete aj čiastočnou izoláciou. „Väčšina tepla z neizolovaných alebo zle izolovaných domov uniká cez steny, 25 až 40 percent. Strecha sa na úniku tepla podieľa 25 až 30 percentami a podlaha 10 až 15 percentami,“ hovorí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného dodávateľa minerálnych izolácií.

Zateplenie domu prináša okrem finančných úspor aj ďalšiu priaznivú zmenu, ktorou je celoročný tepelný komfort bývania. Preto bude v zime v dome oveľa teplejšie, zatiaľ čo letné mesiace umožnia príjemné bývanie bez extrémneho prehrievania interiéru. Zateplenie domu ocenia majitelia a obyvatelia starších domov, v ktorých sa často vyskytujú plesne. Kvalitne urobená izolácia totiž znižuje kondenzáciu vodných pár, ktorej dôsledkom sú práve plesne, ktoré môžu spôsobovať zdravotné problémy.

minerálna izolácia URSA PUREONE
Minerálna izolácia URSA PUREONE | Zdroj: Ursa

Nepodceňujte výber kvalitného materiálu pre jednotlivé časti domu a vždy zvoľte čo najväčšiu hrúbku izolácie

Či už sa rozhodnete zatepliť celý plášť domu, alebo sa zameriate len na strechu, fasádu alebo spodnú stavbu, vždy venujte čas a pozornosť identifikácii všetkých miest, kadiaľ môže teplo unikať. Podľa toho si vyberte tepelnú izoláciu, ktorá je vhodná na danú aplikáciu.

Efektívne zateplenie domu dosiahnete použitím čo najväčšej hrúbky izolácie. Menšia hrúbka sa na prvý pohľad môže zdať ako dobrý spôsob úspory nákladov. Z hľadiska celkového rozpočtu stavby však navýšenie ceny pri väčšej hrúbke izolácie nie je podstatné. Napríklad šikmé strechy sa oplatí izolovať hrúbkami až 40 centimetrov. „Treba si uvedomiť, že zateplenie domu je dlhodobá investícia. Ak na začiatku jednorazovo investujeme o niečo viac do kvalitnej izolácie, resp. do väčšej hrúbky izolácie, zabránime tepelným stratám a ušetríme následné každoročné náklady na energie,“ hovorí Ing. arch. Tereza Vojancová.

Extrudovaný polystyrén URSA XPS
Extrudovaný polystyrén URSA XPS | Zdroj: Ursa

Ekologicky šetrná minerálna izolácia URSA pre všetky typy domov

Pri výbere izolácie nemusíte rezignovať na šetrnosť domu k životnému prostrediu. Minerálne izolácie URSA sú vyrobené z 90 % z recyklovaných materiálov – 70 % tvoria sklenené črepy z recyklovaného skla a viac ako 20 % piesok. Izolácie tiež znižujú požiarne riziko domov a odolávajú hluku. Spoločnosť URSA ponúka širokú škálu produktov, ktoré kvalitne zateplia každý dom alebo byt. Konkrétne sú to URSA GLASSWOOL, URSA PUREONE  a extrudovaný polystyrén URSA XPS.

Extrudovaný polystyrén URSA XPS
Extrudovaný polystyrén URSA XPS | Zdroj: Ursa

Požiadajte o dotáciu na zateplenie z Plánu obnovy

Už na jeseň tohto roku Ministerstvo životného prostredia SR spustí dotačný program s názvom Plán obnovy. V rámci programu je možné získať dotáciu až do výšky 60 % na zlepšenie tepelnotechnických vlastností obvodového plášťa domov, ktoré sú staršie ako 10 rokov. Využite letné mesiace a vyberte si kvalitnú izoláciu, vďaka ktorej bude váš domov nielen útulnejší, ale najmä úspornejší.

Vďaka Plánu obnovy môžete zatepliť prakticky celý dom a ušetriť tak v nasledujúcich rokoch nemalé finančné prostriedky. V oblasti zateplenia domu je možné využiť dve časti programu, a to časť Zlepšovanie tepelnotechnických vlastností, ktorá zahŕňa zateplenie obvodového plášťa, strechy a spodnej stavby, a časť Zelená strecha.

Zdroj: PR článok URSA CZ s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.