Zaizolujte si dom od základov – hydroizolácia

zaizolujte si dom od zakladov hydroizolacia

STARŠIE rodinné DOMY sa pri výstavbe neizolovali, lebo sa nevedelo, že dom je potrebné IZOLOVAŤ OD ZÁKLADOV. Po dažďoch alebo pri zvýšení hladiny spodných vôd sú tieto stavby vlhké a chladné. Vlhkosť môžeme odstrániť svojpomocne.

UROB SI SÁM
náročnosť: ****
čas: 4 dni
náklady: 391 €
ľudia: 3
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                                                  390,80 €
• štrk 30 až 60 mm                                   139,20 €
štrk 30 – 60 mm, 16 m3
• doprava                                                            80 €
• kupolková (nopová) fólia                               56 €
Fondaline plus 20 m × 1 m, 10 m × 1,5 m, spolu 35 m2
• geotextília                                                         30 €
130 g/m2, 50 m × 1,5 m, 75 m2
• drenážna rúra                                                  42 €
priemer 100 mm, 35 m
• spojka drenážnej rúry                                 5,60 €
priemer 100 mm, 2 ks
• dosky                                                                   8 €
4 ks 0,30 × 1 500 mm
• výkopové práce                                                30 €
minibager s obsluhou na 3 hodiny vykopal len najhlbší úsek s hĺbkou 1,5 m a dĺžkou 8 m, ostatné práce som vykonával svojpomocne

NÁRADIE
• mini bager
• krompáč, lopata
• fúrik, vedro
• nožík, meter

PRACOVNÝ POSTUP

1. VÝKOP
Ak dokážeme zabezpečiť prístup pásovému minibagru, prenajmeme si ho na výkopové práce.

2. DOČISTENIE
Po práci s bagrom musíme dno výkopu ručne očistiť od zeminy.

3. GEOTEXTÍLIA
Rozprestrieme geotextíliu, ktorá zabraňuje upchatiu drenážnej rúry zeminou.

4. FÓLIA
Okolo domu uložíme fóliu s výstupkami (kupolkovú). Výšku určíme z hĺbky izolovaného miesta a pripočítame 10 cm nad povrchom zeme.

5. DRŽIAKY
Zvislo priložíme dosky, aby nám držali fóliu. Ako držiaky nám poslúžia dosky, ktoré zvislo priblížime k fólii.6. RÚRA

Drenážnu rúru položíme na geotextíliu na dne výkopu. Spojka je len provizórna.

7. MAKADAM
Pozdĺž rúry vytvoríme úseky vysypané štrkom 2 m od seba. Drenážnu rúru pridržia na dne výkopu.8. SPOJKY

Ak máme krátku drenážnu rúru, spojkou ju môžeme spojiť s ďalšou rúrou.9. NÁSYP

Pri vytváraní násypu z hrubého štrku (makadamu) je potrebné a chrániť fóliu proti prederaveniu. Pri práci ju postupne napíname nahor.10. VYROVNANIE

Takto vyzerá hotový násyp. Makadam môžeme z estetických dôvodov prekryť vrstvou jemnejšieho štrku.11. VÝKRES

Prierez drenážnym zásypom s drenážnym potrubím, izolačnou fóliou a geotextíliou.–>

dobré rady

POZOR NA POTRUBIA
Najprv treba vyznačiť, kadiaľ vedie elektrická, plynová a vodovodná prípojka a kanalizačná odtoková rúra. Preto je potrebné zvýšiť opatrnosť pri výkopových prácach.

HĹBKA VÝKOPOV
Jedným z najúčinnejších spôsobov odvlhčenia domu a zároveň aj najnamáhavejším je izolácia okolo obvodových stien domu pomocou výkopov. Výkopy musia siahať minimálne 50 mm pod základovú škáru.

Text a realizácia: Štefan Vaľko, Dúbrava
Foto: autor, thinkstock.com
Kresba: Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Velmi uzitocna informacia. Nie mi je vsak jasne, kde je ta drenazna rura vyvedena – do kanalizacie (co je problem v radovej zastavbe – moj pripad) alebo ako tratovod?

  1. my sme pri stavbe vyviedli do kanalizacie a obec od nás pýta poplatok za spracovanie vody, ak máte v blízkosti jarok alebo potok tak to bude najlepšia voľba

 2. A čo s premrzaním základov??? Takto celý dom popremŕza a popuká… Najhoršia možnosť ako pomôcť domu, toto mu iba ublíži!!! Izolácia áno, ale nie Makadam okolo ale pekne hlinu naspäť!!!

 3. Oto Majer says:

  Cele zle

  1. Jaroslav Kollár says:

   Mne sa nezdá, že by tá geotextília mala ísť k základom a potom na ňu nopovka, aký to má význam? Veď na nopovke sú tie cuplíky preto aby prebiehalo vetranie a geotextília by to mohla pokaziť. Idem to práve zajtra robiť na starej chalupe a chcel by som sa dozvedieť ako to vlastne má byť správne, viete mi poradiť? Mám výkop pri dome už urobený, nopovú fóliu a drenážnu rúru kúpenú, takisto aj štrk, makadam i drobnejší. Mám sa vôbec zaoberať geotextíliou? Mám pri jednej strane domu menší svah a z toho mi steká voda k chalupe. Veď vlastne urobenou drenážou túto vodu zvediem rúrou do trativodu a je vybavené a ak výkop zahádžem štrkom tak tá geotextília sa mi zdá zbytočná. Prosím o radu, ďakujem.

   1. Geotextília má predsa zabrániť upchaniu drenážnej rúry zeminou a iných mechanických nečistôt ako napr. materiál čo opadáva zo základov. Nie všetky základy sú totiž betónové a aj keď áno, tak keď ich dodatočne odkope sú vždy od hliny, nikdy nedôjde k dokonalému očisteniu obkopaného základu, z ktorého by nepadala nečistota.

 4. 35m2- to aký mate dom? Nemá sa to izolovat aj nalepením lepenky, alebo hydroizolácie? Ako je to s tým makadamom? Pomože to, alebo to škodí koli zamrzaniu v zime.

 5. zle zle zle, nikdy nezasiujeme drenaž az po vrch terenu kamenivom, okolo drenáze ano,cca 10cm ale zvysok povodnou zeminou, v danom pripade odzádzame vsetku povrchovu vodu, ktorú tam vlastne nechceme aby sa dostala k zakladom, toto zasypanie moze prihorsit.

 6. Autor urobil velku chybu.. viac tym zakladom uskodil ako pomohol. Zverejnil vsak navod na to, ako sa to nema robit. Setril tam, kde to urcite netreba.. Zaklady sa maju vyrovnat maltou, potom napenetrovat na to Ipu, EPS proti premrzaniu, nopova folia, do vykopu geotextiliu strk frakcia 8-16 alebo 8-22 do vysky 20 cm na to vyspadovat drenaznu ruru obsypat 20 cm strkom zakryt geotextiliou a vykopanu zeminu naspat do vykopu. Tu netreba hutnit , sadne sama. Netreba zabudat na kontrolne sachty a urcit si najvyssi bod…

 7. cavte borci poradte mi nejaku stavebnu firmu co by mi zrealizovali hydroizolaciu zakladov, ja na to nemam cas, ale aspon by som dal zarobit dajakej malej stavebnej firme z ke-okolie..

  1. vivaro1118 says:

   izolacia zakladu 0948716538

 8. dobry den chcem sa spytat pri uvedenom postupe nieje sanca narusit statiku? viem ze treba kazdu stranu okopat a hned zahadzat kym zacneme z druhou. mame bytovku 15krat 10 metrov chceme obkopat sami no otazka je ohladom statiky ci sa neporusi. dakujem

 9. Izolacia muru

 10. Toto je strašne sprostý článok a ukážka ako sa to nemá robiť. Bože veď to zmažte ! Takto budú základy premŕzať a vo vnútri dom vlhnúť !

 11. Dobrý deň, chcem vas poprosiť o radu kde môžem vyviesť drenážnu rúru ked v obci nemáme kanalizáciu a v blízkosti domu netečie žiadny potok iba pre domom vedie poľná cesta.

 12. Stavebnik says:

  Tak ta nopova folia je tam ulozena presne naopak.

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.