uzsie prvky kmb sendwix jedna miestnost navyse
Galéria (15)

Užšie prvky KMB SENDWIX = jedna miestnosť navyše

Vápenno-pieskové murovacie prvky patria medzi moderné stavebné materiály používané ako vnútorné i obvodové murivo, na nosné, deliace a výplňové konštrukcie. Ich vysoká objemová hmotnosť zaručuje pevnosť tehál v tlaku a vynikajúce akumulačné aj akustické vlastnosti už pri menších hrúbkach nosných stien (už od 175 mm!). Voliteľná hrúbka zateplenia určuje tepelnotechnické vlastnosti obvodového muriva, a teda aj celkový tepelný odpor stien. Murovací systém KMB SENDWIX od spoločnosti KM Beta bol navrhnutý špeciálne pre energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasívne domy. V troch variantoch systému je k dispozícii 64 rôznych typov riešení, ktoré sa líšia hrúbkou tepelnej izolácie aj tepelnotechnickými parametrami. Murovanie systémom KMB SENDWIX nie je nijaká veda, ba naopak. Pri dodržaní základných pravidiel zvládne hrubú stavbu aj laik. Murujte s nami!

Galéria

V minulom pokračovaní sme založili stavbu a začali murovať obvodové steny s prvkami KMB SENDWIX s hrúbkou 240 mm. Potom sme pokračovali realizáciou priečok a prekladov a na záver sme vám ponúkli tip na využitie dutín v murive na umiestnenie rozvodov stavby. Dnes si povieme niečo o murovaní s prvkami s hrúbkou iba 17,5 cm.

1)

Rovnako ako pri zakladaní muriva s hrúbkou 240 mm (pozri l. pokračovanie), aj pri hrúbke 175 mm máme na vyzretej betónovej základovej doske pripravenú izolačnú vrstvu lepenky. Pruhy sú natiahnuté pod všetkými nosnými stenami, s presahom cez šírku muriva pre budúce napojenie vodorovnej izolácie. Budúce murivo si dobre rozmerajte, označte si vonkajšie rohy budúcej stavby.

Pripravte si zakladaciu maltu a murovacie prvky KMB SENDWIX 12 DF-LD (498 × 175 × 248 mm) alebo 6 DF-LD (248 × 175 × 248 mm). Prvý rad vápenno-pieskových tehál klaďte priamo do murovacej malty.

2)

Postupujte od kraja postupným pridávaním ďalších prvkov 12 DF alebo 6 DF (podľa obrázka). Zvislé škáry týchto prvkov sa vzhľadom na systém pero – drážka nemaltujú.

Polovičný formát 6 DF sa najčastejšie používa pri dverách alebo oknách, kde vďaka nemu nemusíte vápenno-pieskové prvky rezať.

3)

Pomocou vodováhy a gumovej paličky stále kontrolujte správnu rovinu muriva.

Takto pokračujte po celom obvode stavby, až kým dokončíte prvý zakladací rad. Škáru medzi vápenno-pieskovými prvkami v prvom a v druhom rade tvorí lepidlo. Pomocou zubovej stierky sa nanáša pred realizáciou druhého radu.

4)

V druhom rade treba správne zviazať jednotlivé prvky v rohoch. Existujú dva varianty, a to buď pokračovať obdobným spôsobom ako v prvom rade s tým rozdielom, že prvky v navzájom kolmých osiach vystriedate alebo pomocou odrezania časti prvku (na obrázku a vo zvyšnej časti postupu). Tento druhý variant ponúka možnosť zachovania priebežných otvorov vo vnútri blokov na vedenie elektroinštalácií, čo sa najčastejšie používa napríklad pri vchode do domu, kde plánujeme, že bude vypínač.

5)

Z pôvodného prvku odrežte práve toľko, aby bola dodržaná dĺžka preväzby 250 mm, t. j. 75 mm (250 mínus hrúbka kolmého prvku 175 mm = 75 mm).

Obidva oddelené kusy prvku 12 DF využijete pri rohovej väzbe kolmo na seba, ako vidieť na obrázku. Na škáru medzi oboma časťami použite lepidlo nanesené pomocou zubovej stierky.

6)

Podobne pokračujte murovaním a väzbami v rohoch po celom obvode stavby.

Ako sme uviedli a ako ste sa sami mohli presvedčiť, murovanie so systémom SENDWIX je hračka. Viete, že okrem domu môžete z tohto systému postaviť aj atraktívne ploty a okrasné steny v záhradách? Sledujte náš seriál a dozviete sa nové tipy!

Viac o murovacom systéme KMB SENDWIX na www.kmbeta.sk.
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje