Rozmýšľate nad zužitkovaním odpadovej vody?
Galéria (9)

Rozmýšľate nad zužitkovaním odpadovej vody?

Ste majiteľom rodinného domu bez možnosti napojiť sa na verejnú kanalizačnú sieť? Môžete si vybrať z niekoľkých možností, ako sa zbaviť veľkého množstva ODPADOVEJ VODY a ešte ju aj rozumne ZUŽITKOVAŤ.

Galéria

ako s odpadovou vodou
Septiky
KONTINUÁLNa ČISTIAREN
ŽUMPA
Čistiareň odpadových vôd EČ SBR-2
VYPÚŠŤANIE VODY
SYSTÉMY SBR

ČISTIAREŇ ODPADOVÝCH VÔD
Domové biologické čistiarne odpadových vôd prinášajú nové možnosti vysporiadania sa s odpadovou vodou z domácnosti. Zákazník si môže vybrať vhodnú čistiareň k akémukoľvek druhu objektu.

SYSTÉMY SBR

Keďže vývoj domových čistiarní napreduje, staršie kontinuálne čistiarne sú postupne nahrádzané systémami SBR. Nie sú závislé od množstva pritečenej odpadovej vody a ani pri jednorazovom vypustení celodennej produkcie sa nevyplavia mikroorganizmy čistiace vodu a neovplyvní to kvalitu vyčistenej vody. Čistiareň nepotrebuje žiadne manuálne ovládanie alebo nastavovanie (nijaké ventily), nemá ani žiadne vertikálne labyrinty. Celý proces čistenia – od prítoku odpadových vôd cez samotné čistenie až po odtok vyčistenej vody – riadi počítač. Umiestnenie elektroniky mimo priestoru nádrže predlžuje životnosť čistiarne. Všetky funkcie čistiaceho procesu sú kontrolované a svetelná signalizácia na riadiacej jednotke okamžite upozorní na prípadné poruchy, ako sú výpadok prúdu, pokles alebo zvýšenie tlaku, poškodenie dúchadla či riadenia. Časovo neobmedzené vypúšťanie odpadovej vody umožňuje vypustiť celodennú produkciu odpadových vôd (čo pri najmenšom type čistiarní EČ 6 SBR-2 do domov do šesť obyvateľov predstavuje 900 l) nárazovo bez vplyvu na kvalitu vyčistenej vody. Účinnosť čistenia čistiarne EČ SBR-2 je na úrovni 99 %. Nádrž je vyhotovená z jedného kusa, bez akýchkoľvek spojov, čo zaručuje životnosť so stopercentnou tesnosťou rádovo v desiatkach rokov.

VÝHODY
+    kal stačí vyviezť raz ročne
+    najvyššia kvalita vyčistenej odpadovej vody
+    nenáročná obsluha
+    prevádzkové náklady
INVESTÍCIA do 2 300 €/m3
PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY 4,50 €/mesiac

KANALIZÁCIA

Pre ľudí žijúcich v mestách s fungujúcou kanalizačnou sieťou nie je špinavá voda, ktorá odteká z ich domácností, žiadny problém. Na Slovensku je však množstvo obcí, kde je výstavba kanalizácie v nedohľadne.

VÝHODY
+    nízke investičné náklady
+    nepotrebuje obsluhu

Na čo si dať pozor

–    pravidelné mesačné poplatky stočného
–    nie všetky obce sú odkanalizované
INVESTÍCIA 2 000 €
PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY 21 – 29 €/mesiac

ŽUMPY

Ešte donedávna bola tradičným riešením výstavba žumpy. Toto riešenie sa od ostatných líši najmä tým, že vodu nečistí, ale zhromažďuje. I keď odkanalizovanie rodinného domu do žumpy vyžaduje nižšiu vstupnú investíciu, keďže je tu povinnosť legálne likvidovať tento odpad odvozom do komunálnej čistiarne odpadových vôd, nutné výdavky spojené s likvidáciou sa môžu v závislosti od veľkosti žumpy vyšplhať až na 150 € mesačne. Navyše, deň vývozu žumpy nebýva tým najvoňavejším a obťažuje celé okolie.

VÝHODY
+    jednoduchosť zariadenia

Na čo si dať pozor
–    cena
–    prevádzkové náklady
–    častejšie vyvážanie kalu a vody
INVESTÍCIA do 3 500 €/20 m3
PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY 60 €/mesiac

KONTINUÁLNE ČISTIARNE

Sú závislé od množstva pritečenej vody (koľko v jednom momente pritečie, toľko musí odtiecť, a keď nedáte pozor, raz-dva čistiareň preplavíte). Rozdiel oproti novším čistiarňam je aj v konštrukcii nádrže – kontinuálne čistiarne sú „vybavené“ množstvom priečok a potrubí vytvárajúcich neprístupné miesta, kde je veľká pravdepodobnosť upchatia prietoku, sú náročné na údržbu, prevádzku aj obsluhu. Tieto čistiarne možno kúpiť za nižšiu cenu, ale na úkor používateľských a prevádzkových výhod, akými sú životnosť, schopnosť garantovať výstupné parametre vyčistenej vody, potreba nastavovania prevzdušňovacích ventilov, nákladný servis a pod. Drahšie alternatívy sa však vyznačujú plnoautomatickou prevádzkou, vyšším komfortom, dlhšou životnosťou či signalizáciou poruchy.

VÝHODY
+    kal stačí vyviezť raz ročne
+    nižšia účinnosť ako pri systémoch SBR
+    cena

Na čo si dať pozor
–    drahší servis
–    náročnejšia obsluha
–    hrozba zaplavenia čistiarne
INVESTÍCIA do 1 400 €/m3
PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY 6 €/mesiac

SEPTIKY

Druhým tradičným riešením je septik (prietoková usadzovacia nádrž), ktorý však nemožno použiť ako samostatné čistiace zariadenie. Ako jediný čistiaci stupeň ho možno použiť len na predčistenie odpadovej vody, za ktorým musí nasledovať ďalší stupeň čistenia (napríklad v zemnom štrkovom alebo pieskovom filtri alebo koreňovej čistiarni). Takýto systém sa hodí napríklad do chát alebo rekreačných objektov, kde nie je elektrina. Nedá sa však použiť ako typový produkt, vždy sú vopred potrebné konzultácie s vodohospodárskym orgánom, právnikom a ďalšími odborníkmi. Úrady v mestách septiky zvyčajne nepovolia.

VÝHODY
+    jednoduchosť zariadenia
+    kal stačí vyviezť 2-krát ročne

Na čo si dať pozor
–    nízka účinnosť čistenia
–    cena
INVESTÍCIA do 3 500 €/20 m3
PREVÁDZKOVÉ NÁKLADY 10 €/mesiac

–>

Môže sa zísť

Čistiareň odpadových vôd EČ SBR-2
Najmodernejšia čistiareň odpadových vôd na trhu sa vyrába na Slovensku. Proces čistenia riadi kvalitný počítač značky Siemens. Bezzápachová prevádzka a vstupný revízny otvor s plochým poklopom s priemerom 60 cm a nosnosťou 120 kg umožňujú osadiť čistiareň v bezprostrednej blízkosti rodinného domu. Prevádzkové náklady na domovú čistiareň typu EČ SBR-2 sú veľmi nízke. Spotreba elektrickej energie je len 0,7 kWh za deň, čo predstavuje približne 4,50 € za mesiac prevádzky. Výrobca dúchadla predpisuje vymeniť set kitt na dúchadle každé dva roky, čo predstavuje 2,30 € za mesiac prevádzky. Čistiareň sa ľahko odkaluje bežným kalovým čerpadlom. Čistiareň EČ SBR-2 je zárukou nízkych nákladov na prevádzku a servis.
Cena od 1 700 €, Ekoprogres Trenčín


VYPÚŠŤANIE VODY

Vyčistenú vodu z čistiarne SBR možno vypúšťať do potoka alebo rieky, ktorá je v blízkosti pozemku. Ak nie, je možné ju odvádzať do zeme cez vsakovaciu studňu. Vsakovacia studňa je spravidla šachta hlboká približne 2 m, v ktorej sú uložené rôzne frakcie kameňa. Pred vypustením vyčistenej vody do rieky alebo vsakovacej studne k nej možno primiešať dažďovú vodu zo strechy. Takáto zozbieraná voda je zvlášť vhodná na polievanie záhrady.

Text: Martina Kotlebová, Štefan Mičo, EKOPROGRES Trenčín
Foto a kresby: autori, Ekoprogres Trenčín, Plasticbox.sk, Senex, PoolOne.cz, Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. ARB says:

  No neviem. Čítal som na nete v diskusiách o domových čističkách skúsenosti tých čo čističky majú a prevládajú negatívne skúsenosti. 90%ľudí s tým má problém. Čističky páchnu a treba si dávať pozor v čom periete. Lacné pracie prášky sú zabijakom „dobrých“ baktérii. Tak isto aj chémia v umývačkách riadu. Drvivá väčšina majiteľov domových čističiek sa zhodla v názore že ak by mali možnosť napojiť sa na kanalizáciu, neváhali by.

  1. dada says:

   Máš pravdu, súhlasím, ale keď nemáš možnosť napojenia na kanalizáciu, je to lepšie riešenie ako septik alebo nedajbože žumpa.

  2. Haborym says:

   ak jej každý deň venuješ 5 minút, tak ide bez problémov… ventily sú z umelej hmoty, takže treba pravidelne kontrolovať nastavenie a sem tam niečo nechať prebublať… potom ide krásne a bez problémov. Práčka u mňa nepredstavuje problém ani ak ide 3x za deň a k tomu raz aj umývačka

 2. Vladimír says:

  ďalšia možnosť je napojiť odpadovú vodu na Koreňovú ČOV. vyčistenú vodu môžme zachytiť v plastovej nádrži s ktorej sa vyčistená voda dostane čerpadlom tam kde ju treba. KČOV je umelo vytvorená mokrad kde sú nasadené močiarne rastliny. Korene týchto rastlín produkujú baktérie ktoré sa živia látkami v odpadovej vode. Jednou s jej výhod je že máte v záhrade užitočný bezzápachový prírodný systém v ktorom rastú a kvitnú rastliny. takýto záhradný doplnok určite vyzerá krajšie ako zelený poklop plastovej čističky. viac info na ekocisticky.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.