image 22582 25 v1
Galéria (15)

Domček lacnejší ako garsónka

Bývanie mladých manželov spolu s rodičmi či svokrovcami prináša plno napätých situácií, ktoré vás už možno unavili. Ideálne je, ak mladí manželia majú svoj vlastný domov. Ak uvažujete o niečom vlastnom, tu je inšpirácia.

Galéria

Bývajte vo svojom
Bývajte vo svojom
Bývajte vo svojom - freedomčeky - 04_a_Freedomky_podorys_1PLUS_Klasik2
Bývajte vo svojom - freedomčeky - 04_b_Freedomky_podorys_2PLUS_E_Klasik2
Bývajte vo svojom
Bývajte vo svojom
Bývajte vo svojom - freedomčeky
Bývajte vo svojom - freedomčeky

Je nenáročný

Jeho autor, český architekt Marek Jan Štěpán, ho nazval freedomček (freedom – sloboda, voľnosť, nezávislosť, angl.), lebo aj keď ide o typový projekt, ponecháva majiteľovi slobodu pohybu. Prvý koncept domčeka s drevenou konštrukciou vznikol na objednávku priateľa ako praktická stavba do záhrady bez veľkých nárokov na údržbu a prevádzku. Neskôr spolu rozbehli výrobu domčekov v Čechách a predávajú ich aj v zahraničí.

freedomky
      V štandardnej výbave zariadeného domčeka je aj kompletné vybavenie kuchyne vrátane linky, stola, stoličiek a elektrických spotrebičov.        

freedomky

Freedomčeky
Poskytnú nezávislosť od remeselníkov, murárov aj úradov. V priebehu jedného dňa stojí domček na mieste. Znamená aj nezávislosť od sietí – nezávislá verzia má vlastnú fotovoltickú elektráreň, vlastné solárne panely ako zdroje teplej vody, vlastné kachle na drevo a vlastnú čističku odpadových vôd. Jediné, čo potrebujete, je zemný vrt na vodu. 

Domáci majster sa nenarobí

Celý dom vyrobia v dielni a kompletný sa kamiónom dopraví na pozemok. Bez nábytku alebo zariadený nábytkom a pripravený na nasťahovanie. Z požiadaviek na prepravu vychádza aj jeho šírka 4 m. Dĺžka je 7 alebo necelých 11 m. Vnútorný priestor je rozvrhnutý precízne a zariadenie je premyslené do posledného detailu. Centrom je obývačka s kuchynským kútom a priamym vstupom na terasu. Dopĺňa ju spálňa, respektíve spací výklenok, a kúpeľňa s toaletou. Aj pri skromných rozmeroch architekt všade pamätal na dostatok odkladacích priestorov.

freedomky
      Po stavbe nemusíte zháňať nábytok ani remeselníkov a na všetko máte záruku. 

freedomky
      Cez deň obývačka, v noci napríklad detská spálňa. V malom domčeku variantu S sa vyspia až štyria ľudia. Napriek neveľkým rozmerom je tu dostatok úložných priestorov. 

Podľa vlastných predstáv
Domček si môžete dať vyrobiť na zákazku. Všetko možno zmeniť – skelet, zateplenie i obloženie, navrhnúť dispozíciu a zariadenie domu.

freedomky
      Napriek neveľkým rozmerom je tu dostatok úložných priestorov. Steny a stropy sú obložené laminovanými doskami, podlaha vinylovou krytinou.

Ako ušetriť

Na ohrev vody možno využiť solárne panely doplnené zásobníkom na teplú vodu. (V zime sa voda prihrieva elektricky.) Elektrinu môžete mať buď z klasickej prípojky, alebo z fotovoltickej elektrárne umiestnenej na domčeku a doplnenej akumulátormi. (Na dlhšie obdobie bez slnka je vhodné pridať k systému aj elektrocentrálu.) Prívod vody sa môže vyriešiť vodovodnou prípojkou, iným variantom je vlastná studňa. Odpadová voda sa môže odvádzať do kanalizácie, dobrým riešením je aj žumpa alebo domáca čistička odpadových vôd. Ak využijete membránovú čističku, spracovanú odpadovú vodu môžete použiť napríklad na polievanie alebo ako úžitkovú. Na všetky uvedené zariadenia je domček pripravený, za ich kúpu si treba priplatiť. Pri dobre zvolených spotrebičoch a maximálnom využití možností domčeka môžu byť mesačné náklady na jeho prevádzku len niekoľko eur.

freedomky
      Samostatná spálňa je štandardne vybavená dvojposteľou (1,8 × 2 m) s lamelovým roštom, svietidlami LED a vykurovacími panelmi. 

freedomky
      Šatníkové skrine a skrinky v spálni sú taktiež súčasťou dodávky Klasik 

Plusy

+ Mobilita 
Ak chcete, môžete opustiť pozemok spolu s domčekom. S domom treba pritom manipulovať podľa predpísaného postupu, ktorý je súčasťou záručných podmienok.

+ Ľahké základy 
Domček nestojí na klasických betónových základoch, najlepšie je postaviť ho na oceľové zemné skrutky.

+ Aj na svah 
Keďže zemné skrutky majú rôznu dĺžku, dá sa nimi vyriešiť sklon svahu až do 20° (bežne do 6°).

+ Hocikde 
Freedomček si môžete dať postaviť hoci aj na pontón alebo na plochú strechu (tu je ale potrebná konzultácia so statikom).

+ Nezávislosť 
Vo freedomčeku možno využiť kachle na drevo, solárny ohrev vody, ba predáva sa aj model s fotovoltickou elektrárňou a čističkou odpadových vôd. Bývať môžete takmer nezávisle od sietí.

+ Cena 
Je výhodná, nie je však jedinou výhodou domčeka. Podrobnejšie ceny uvádzame v tabuľke.

+ Univerzálnosť 
Ak chcete, domček môžete pripojiť na elektrinu, vodu a odpad. V takom prípade budete potrebovať dvoch remeselníkov: elektrikára a inštalatéra.

+ Krátky čas výstavby 
Domček po uzavretí dohody s majiteľom vyrobia asi za tri mesiace. Osadenie domčeka trvá len niekoľko hodín – ráno ho privezú a večer už môžete spať vo svojej novej spálni.

+ Údržba 
Domček je takmer bezúdržbový, nemusíte sa oň príliš starať.

freedomky
      Kúpeľňový modul štandardne obsahuje sprchovací kút s boilerom, umývadlo a WC.

freedomky

Na čo si dať pozor

– Doprava

Maximálna šírka nákladu na pozemných komunikáciách je 2,66 m, domček treba prepravovať ako nadrozmerný náklad s profilom 4 × 4,3 m (š × v). Cena dopravy na veľké vzdialenosti nie je malá.

– Prístupová cesta
Musí byť vhodná a pevná pre kamión a autožeriav.

– Manipulačný priestor
Je potrebný na dopravenie domu z ťahača na určené miesto (asi 8 × 9 m).

– Životnosť stavby
Pri týchto domčekoch zatiaľ nie je overená časom, predpokladaná životnosť je 50 – 70 rokov.

freedomčeky
      Štandardná výbava — kvalitné drevené eurookná a dvere s mikroventiláciou.

pôdorys
pôdorys

V ponuke sú dva základné typy freedomčekov.
Menší typ domu je určený jednému alebo dvojici. Pôdorys 4 × 7 m (28 m2). Vo väčšom môže bývať dvoj- až štvorčlenná rodina. Pôdorys 4 × 11,5 m (46 m2).


KONŠTRUKCIA DOMČEKA

• nosný systém
Tvorí ho skelet zo smrekového konštrukčného dreva – masívneho a lepeného. Zvislé a vodorovné nosné prvky sú opláštené spolupôsobiacou konštrukčnou OSB doskou a vytvárajú plošné dielce (stenové, podlahový a stropný). Celá konštrukcia je špeciálne vystužená na manipuláciu pri doprave a zavesení na žeriave.

• zateplenie
Drevovláknitá izolácia s hrúbkou 16 cm v stenách a 22 cm v strope a podlahe.

 fasáda
Vodorovné obloženie doskami z červeného smreka (konštrukcia obvodových stien je difúzne otvorená).

• okná
Drevené (smrekové), z europrofilu s mikroventiláciou, v spálni sú drevené okenice.

• terasa
Pochôdznu vrstvu tvorí drevoplast.

 strecha a hydroizolácia
Jednoplášťová, nevetraná strecha, hydroizolačnú vrstvu tvorí fólia z mäkčeného PVC-P vystužená sklenými vláknami. Rovnaká fólia chráni aj podlahu proti zemnej vlhkosti.

Ceny a veľkosti

Domčeky sú určené pre samostatne žijúcich, dvojice alebo rodiny s malými deťmi. Menší domček variantu S bez zariadenia stojí približne 34 000 € s DPH 21 %. K cene nezabudnite prirátať náklady na dopravu, projektovú dokumentáciu a cenu projektu osadenia na pozemok. Doplatiť treba aj prípadné zmeny v projekte alebo doplnenie prídavných modulov. Ak chcete kombinovať základné typy domčekov, môžu vzniknúť pôdorysné varianty L (78 m2) alebo U (112 m2). Sú vhodné pre väčšie rodiny a cena sa dohodne individuálne.

Text: Erika Kuhnová a Stanislav Botur
Foto a kresby: Freedomky s. r. o.
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Anonym says:

  nie su v tabulke nahodou popletene ceny???

  1. Peter says:

   Preco? viac m2 = vacsia cena, ci to chces opacne ?

  2. Admin says:

   Vďaka za upozornenie, tabuľku sme opravili, bola tam chyba.

 2. matweu says:

  krásne napísané:
  K cene nezabudnite prirátať náklady na dopravu, projektovú dokumentáciu a cenu projektu …
  -cena za dovoz, osadenie a zmeny je samozrejme individuálna ale prečo nemohli do ceny narúbať aj vyššie uvedené položky (lebo musia byť paušalne) asi by už domček nebol lacnejší ale minimálne 2x drahší a to ešte pripočítať pozemok
  a na záver im ani nesedí tabuľka
  nedal by som od nich spraviť ani psiu budu ak ju nechcem 5x preplatiť

  1. Peter says:

   Niekto si dokaze nejaky kamion zohnat aj sam so zeriavom, klidek. Oni vyrabaju domy

   1. Anonym says:

    no zozenies si aj ten zeriav a kamion ale to tiez nieco stoji, a ten pozemok s inzinierskymi sietami moze byt viac ako ta budka. A este k tomu opletacky so stavebnym uradom.

 3. Antikapitalista says:

  Tákže fasa…! Za dreveno-lepenkovo búdu s rozlohou garsónky síce možno zaplatíte menej, ale len v prípade, že by išlo o garsónku v Bratislave. Inde to vychádza prinajlepšom rovnako… s tým rozdielom, že cena garsónky je už konečná, kým v prípade tejto búdy celková cena po započítaní ceny za pozemok výrazne prestrelí cenu garsónky.
  Takže tak.
  A to ani nehovorím o tom, ako by asi dopadol v prípade väčšej živelnej pohromy… Asi ako tie americké búdy, ktorými sa inšpiroval.
  Hlavne, že je to „freedomček“, že?

 4. karadic says:

  Prave dokoncujem RD 116 m2 svojpomocne. Chyba mi uz len kuchyna a zatial som na 53 000 eur bez pozemku.

 5. Marina says:

  Tak toto je hotova katastrofa. Bezpecnost ziadna, nebodaj by prisiel vetrisko, esteticky buda. Navrhujem postavit pre ciganov z Lunika, alebo pre utecencov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje