Veľká zmena

velka zmena

O tom, či je zatepľovanie domov, bytov a budov efektívne a potrebné sa vedú čoraz častejšie veľké diskusie. Dalo by sa povedať, že by sme ľudí mohli rozdeliť na dve skupiny, na tých, ktorí zatepľovanie propagujú ako veľmi účinný nástroj na šetrenie peňazí za teplo, a druhú skupiny tvoria tí, ktorí sú presvedčení o tom, že zatepľovanie domov je zbytočné a nezdravé.

Tí druhí tvrdia, že vďaka zatepleniu prestane daná budova „dýchať“ a bude často dochádzať k vzniku plesní na stenách. Odborníci ale svorne tvrdia, že kvalitne zateplený dom, byt, či kancelárska budova nikdy takýmto problémom trpieť nebudú. Základom pre zateplenie je použitie kvalitného stavebného materiálu, kvalitná izolácia, správne zvolený polystyrén. Bez pochýb zateplenie má zmysel najmä v prípade, ak vymeníte aj nefunkčné okná za nové. Tiež sa vedú veľké diskusie o tom, či zvoliť plastové alebo drevené okná. Opäť je to veľmi individuálne a závisí to najmä od toho, koľko chce majiteľ do výmeny investovať. Plastové okná sú lacnejšie, a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Rovnako ako drevené dvere sú drahšie, a je treba si uvedomiť, že drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Okrem iného je potrebné každých 5 rokov obnoviť náter, aby drevo plnilo svoju funkciu.

Pri tak veľkej investícií akou je zatepľovanie objektu spojené s výmenou okien je vhodné v objektoch zrealizovať aj výmenu osvetlenia. Nové technológie Vám ušetria aj tu nemalé prostriedky.

Či na dome alebo vlastníte chatu v horskej oblasti ušetriť môžete aj vďaka vlastnej žumpe . Dnes sa žumpy vyrábajú z kvalitných laminátových materiálov, ktoré zabezpečia ich dlhoročnú bezproblémovú a bezporuchovú funkciu. Investícia do žumpy je len jednorazová, naproti tomu, za pripojenie na mestskú kanalizáciu musíte platiť každý rok.

Síce budete musieť na začiatku investovať niekoľko tisíc euro, pretože zateplenie domu, výmena okien, výmena starých svetiel za nové, rovnako ako investícia do sklolaminátovej žumpy nebudú lacnou záležitosťou, ale  vložené peniaze sa Vám vrátia už v priebehu 10 rokov. Možno Vám to príde ako dlhá doba, ale v ďalších rokoch už budete len šetriť. Predsa ak vymieňate svoj starý nábytok za nový, tiež si poviete, že je to investícia, ktorá bola potrebná!

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.