10 najčastejších otázok pri výbere krbových kachlí
Galéria (6)

10 najčastejších otázok pri výbere krbových kachlí

Rozhodli ste sa pre nákup krbových kachlí? S výmenníkom alebo bez? Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky.

Galéria

Výber krbových kachlí
Výber krbových kachlí
Výber krbových kachlí
Výber krbových kachlí
Výber krbových kachlí

Čo budete musieť pripraviť pred inštaláciou krbových kachlí?

Pred nákupom krbových kachlí by ste už mali vedieť, či je váš komín vhodný pre pripojenie kachlí na tuhé palivá. Premyslite si, kde budú nové kachle umiestnené, pretože čo typ, to rôzna výška a šírka. Dôležité je tiež poznať priemer dymovodu (rúry ku kachliam), ktorý je spojovacím článkom medzi krbovými kachľami a komínom.

Sú pre vás vhodnejšie krbové kachle s teplovodným výmenníkom alebo bez?

Krbové kachle s výmenníkom možno bez problémov skombinovať s existujúcim systémom vykurovania. Časť tepla krbových kachlí sa používa pre priame vykurovanie miestnosti a zvyšok tepla využíva systém pre kúrenie v dome alebo na ohrev vody.
Krbové kachle bez výmenníka sú pripojené len ku komínu a miestnosť len vyhrievajú.

Chcete voľne stojace kachle alebo vstavanú krbovú vložku?

Voľne stojace krbové kachle sú veľmi variabilnou voľbou. Môžete ich postaviť do rohu, k stene alebo do voľného priestoru. Nezabudnite však dodržiavať bezpečnostné opatrenia (nehorľavá podlaha, sklenená podložka).

Ak ste si vybrali krbovú vložku, tak už určite počítate s tým, že budete v miestnosti stavať a vložku obmurovávať. Krbová vložka sa najčastejšie umiestňuje do rohu miestnosti alebo k stene. Aj pre stavbu kachlí platia bezpečnostné normy a kontrola kominárom. Počítajte s nehorľavou podlahou, izolačnými prvkami a dostatkom priestoru pre výdych horúceho vzduchu.

Aký veľký majú mať kachle výkon?

Výkon krbových kachlí sa udáva v kW a pri výbere dostatočného výkonu zohľadnite faktory ako veľkosť vykurovanej miestnosti, funkčnosť komína, druh paliva a hodnoty tepelnej straty objektu (energetickú náročnosť budovy). Pokiaľ vynásobíte objem vykurovaných miestností s hodnotou tepelnej straty, vyjde vám údaj v kW, podľa ktorého si ľahšie vyberiete krbové kachle s optimálnym výkonom.

Musíte vybudovať externý prívod vzduchu?

Externý prívod spaľovacieho vzduchu (CPV) sa montuje tam, kde nie je možné zaistiť ohnisku potrebné množstvo vzduchu z vykurovaných miestností. Ak teda nemáte možnosť privádzať dostatok vzduchu napr. z vedľajších miestností, potom budete musieť zabezpečiť vzduch zvonku.

Aké príslušenstvo ešte potrebujete?

Ak ste sa rozhodli pre nákup krbových kachlí tak vedzte, že tým to nekončí. Na svojom nákupnom zozname budete mať napríklad radiátory, čerpadlá na kúrenie a obehové čerpadlá alebo expanzné nádrže. Ku krbovým kachliam patria aj vysávače na popol, palivo, kachľové rúry, krbové náradie, izolačné dosky, komínové systémy.

Zvládnete montáž svojpomocne?

Samotnú inštaláciu krbových kachlí do systému by mal mať na starosti odborník. Nemali by ste ale zabudnúť na vášho kominára, ktorý by od začiatku mal so všetkými spolupracovať a nakoniec i všetko schváliť.

Je možné kúriť uhlím?

Nie. V krbových kachliach kúrte určite len suchým drevom. Ak si nie ste istí, či je drevo dostatočne suché, môžete si vlhkosť overiť špeciálnym vlhkomerom dreva. Na nočnú prevádzku môžete používať drevené brikety.

Ako sa starať o krbové kachle?

V prípade, že by ste kúrili nevhodnými palivami, poškodili by sa vám nielen kachle, ale prepadla by aj ich záruka. Každoročne (po vykurovacej sezóne) je nutné nechať kominárom skontrolovať komínový systém a krbové kachle.

Na každodennú starostlivosť patrí čistenie krbového skla špeciálnym čističom. Nezabudnite tiež pravidelne čistiť výmenník.

Chcete na krbových kachliach i variť?

Vyberte si sporáky na tuhé palivá, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako krbové kachle. Môžete s nimi nielen vykurovať miestnosť, ale zároveň na nich variť. Sporáky na tuhé palivá majú zabudovanú rúru a kúriť v nich môžete drevom a drevenými briketami.

Za zvuku praskajúceho dreva si môžete začať čítať HORNBACH blog, kde nájdete ďalšie nové návody a skvelé články.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje