Ako vybrať krbové kachle a čo všetko pri tom zvážiť
Zvažujete výber vhodného spôsobu vykurovania, ktorý by bol energeticky efektívny a cenovo výhodný? Riešením môžu byť krbové kachle alebo krb.
V súčasnosti je bežné, že sa individuálne stavané kachľové krby, krby s vnútornou krbovou vložkou či krbové kachle realizujú ako zdroj tepla, ktorý sa kombinuje s iným vykurovacím systémom, napr. tepelným čerpadlom. V kachľových krboch (kachľové pece, kozuby) alebo v teplovodných krbových vložkách môžete kúriť, keď ste doma. Ak odídete do zamestnania, nastupuje druhý systém, ktorý udrží teplo za vás.
Prípadne tepelným čerpadlom môžete zároveň trvalo vykurovať priestory, do ktorých sa teplo z kachlí nedostane. To už závisí od konkrétneho domu a navrhnutého systému vykurovania. Vďaka tomu môžete dosiahnuť citeľné zníženie nákladov a užívať si príjemné sálavé teplo. Ďalším bonusom je, že ak príde k poruche ďalšieho vykurovacieho telesa, v podstate sa nič nedeje. Pretože aj viacčlenná rodina sa na pár nocí hravo zmestí k domácemu krbu, a tak budete mať dostatok času na opravu.
Ako vybrať krbové kachle?
Najskôr je potrebné určiť, na aký účel budú krbové kachle alebo krb slúžiť. Krbové kachle môžete využívať pravidelne alebo na príležitostné kúrenie. Krby s vnútornou teplovodnou krbovou vložkou aj ako hlavný zdroj vykurovania. Od účelu využitia sa potom odvíja výber z hľadiska výkonu a iných technických parametrov.
Pred výberom treba určiť, na aký účel budú krbové kachle slúžiť.
V prípade krbu rozhoduje ešte umiestnenie v rámci domu a interiéru vo všeobecnosti. Rohové krbové vložky nachádzajú svoje uplatnenie na krajoch miestností alebo rozhraniach dvoch miestností. Rovné krbové vložky zas v strede miestností na dobre viditeľných miestach. Možnosť priameho pohľadu na oheň je totiž veľmi dôležitá.
Kachle musia mať správny výkon
Samozrejme, pri každom vykurovacom telese je dôležitá funkčnosť. Na to je potrebné stanoviť jeho presný celkový výkon, aby ho bolo možné správne nadimenzovať. Napríklad stará klasická chalupa má podstatne vyššiu energetickú náročnosť ako moderný nízkoenergetický dom. Rozdiel v spotrebe energie na ich vykúrenie môže byť aj niekoľko kilowattov. Pri priemyselne vyrábaných krbových kachliach a krbových vložkách je výkon vždy presne určený a jasne daný, takže je jednoduché zvoliť produkt s vhodnými parametrami. Samozrejme, nejde len o výkon. Každý chce mať predsa doma kachle alebo krb, ktoré sa mu páčia a štýlom sa hodia do konkrétneho interiéru. Výrobcovia preto ponúkajú produktové rady s určitým dizajnom, v rámci ktorých si môžete zvoliť produkt s vhodným výkonom.
Prečo je dôležitá účinnosť?
Čo znamená ďalší často skloňovaný pojem – účinnosť? Udáva sa v percentách a, zjednodušene povedané, vyjadruje, koľko energie dokáže spaľovacie zariadenie získať z paliva a odovzdať do vykurovaného interiéru. Čím viac energie z paliva dokáže zariadenie zužitkovať, tým lepšie. Dnešné moderné krbové kachle a krbové vložky majú účinnosť až 80 či 85 % aj viac. Vďaka týmto hodnotám spotrebujú veľmi málo paliva, čo je príjemné tak pri prikladaní, ako aj pri platení účtov za drevo. Účinnosť sa dá ešte o niečo zvýšiť pomocou rôznych akumulačných systémov, ktoré sa môžu vkladať priamo do spalinovej cesty, alebo sa zavesia na korpus vykurovacieho telesa. Dokážu totiž absorbovať pomerne veľkú časť tepelnej energie, ktorá by inak unikla komínom takmer bez úžitku.
Na akom princípe fungujú krbové kachle?
Teplovzdušné krbové kachle pracujú na princípe cirkulácie vzduchu v priestore, v ktorom sú umiestnené. Studený vzduch v miestnosti sa v okolí a vo vnútri zohriatych kachlí ohrieva a potom sa ďalej prirodzeným prúdením rozvádza po interiéri. To je všeobecný princíp ich fungovania. Každé krbové kachle majú ešte určitý podiel sálavého tepla.
Na kúrenie akých priestorov sú vhodné?
Dalo by sa povedať, že krbové kachle alebo dizajnové krby sú vhodné do všetkých klasických alebo do starších rekonštruovaných domov, ale aj do moderných interiérov. Líšia sa od seba iba tvarom či dizajnom a svojím tepelným výkonom. Z technického hľadiska ide predovšetkým o tepelnú stratu domu, typ komína, umiestnenie v interiéri a ich využitie. Niektorí majitelia domov využívajú krbové kachle denne počas celej vykurovacej sezóny a potom sú takí, ktorí nimi vykurujú iba príležitostne.
Aké stavebné úpravy si krbové kachle vyžadujú?
Jednou z hlavných výhod krbových kachlí je práve ich jednoduchá realizácia. Na rozdiel od klasického krbu či individuálnych stavebných kachlí ich stačí pripojiť na vhodný komín a môžete kúriť. Samozrejme, je pri tom potrebné dodržať predpísané bezpečnostné opatrenia, ako je napr. nehorľavý podkladový materiál, odstupy od horľavých materiálov alebo zaťaženie podlahy.
Hlavným prínosom krbových kachlí je ich pomer cena – výkon.
Prečo ide o kúrenie, ktoré zodpovedá konceptu trvalej udržateľnosti?
Hlavným prínosom krbových kachlí je ich pomer cena – výkon. Pri nízkej spotrebe paliva prinášajú pomerne veľkú porciu tepelnej energie. Vykurovanie krbovými kachľami tak patrí stále k tým najlacnejším a najúčinnejším. Navyše, drevo je obnoviteľný zdroj energie. Ide preto o ekologický spôsob vykurovania.
K ekologickosti kúrenia môžete prispieť sami
Ako môže k ekologickému kúreniu krbovými kachľami alebo krbom (teda krbovou vložkou) prispieť ich používateľ? Na kúrenie sa má používať len odporúčané palivo a pri prevádzke spotrebiča treba dodržiavať zopár jednoduchých inštrukcií, ktoré sú uvedené v návode na obsluhu. Netreba zabúdať ani na pravidelnú údržbu vykurovacieho telesa a spalinových ciest, ktorú určite zverte odborníkovi. Pri takomto prístupe vám krbové kachle či súčasný krb prinesú do domácnosti tepelnú pohodu za priaznivú cenu. Nízke prevádzkové náklady budú navyše spojené s príjemným sálavým teplom a pohľadom na oheň, ktorý bezpečne blkoce za sklom.
Čo možno v krbových kachliach spaľovať a čo nie?
Ako palivo vhodné do krbových kachlí je primárne určené kusové drevo, a to s vlhkosťou pod 20 %, čo je asi najdôležitejšia podmienka. Spaľovaním vlhkého dreva dochádza k vysokej spotrebe energie potrebnej na jeho vysušenie – odstránenie vody –, čo sa prejaví výrazným zhoršením účinnosti krbových kachlí. Okrem toho hrozí riziko zašpinenia a zadechtovania kachlí, skla aj dymovodu. Alternatívne možno použiť drevné brikety (z drevných pilín alebo hoblín). To však závisí od odporúčania výrobcu konkrétnych krbových kachlí. Všetko potrebné sa dozviete opätovne v návode na obsluhu. V žiadnom prípade nie je vhodné na vykurovanie používať hnedouhoľné brikety, uhlie alebo akýkoľvek odpad.
Ako možno ušetriť energiu potrebnú na vykurovanie či ohrev vody?
- Nenechajte unikať teplo. Pri stavbe rodinného domu dbajte na čo najlepšiu izoláciu a tesnosť, staršiu stavbu zateplite a vymeňte okná. Udržať teplo v dome vám pomôže aj riadené vetranie s rekuperáciou.
- Využite obnoviteľné zdroje energie pomocou tepelného čerpadla, fotovoltického systému či krbových kachlí. Aj keď zariadenia, ktoré dokážu využiť energiu zo slnka, vzduchu alebo zeme, znamenajú vyššiu investíciu, táto energia je v podstate zadarmo. Drevo patrí k najlacnejším a ekologickým zdrojom tepla.
- Zbytočne neprekurujte. Znížením teploty o 1 °C počas celej zimy ušetríte až 5 % nákladov na vykurovanie. Ak si napríklad namiesto 23 °C nastavíte 21 °C, ušetríte až 10 %.
- Rozumne regulujte. Inteligentná regulácia vám umožní nastaviť nižšiu teplotu, napríklad v čase, keď ste v práci. Zvolený program pritom zabezpečí, že sa vrátite do príjemne vyhriateho interiéru. Ušetriť môžete aj pomocou zónovej regulácie – napr. v spálni je zdravšia nižšia teplota (okolo 15 – 18 °C).
- Strážte si spotrebu teplej vody. Pri efektívnom sprchovaní miniete až 3x menej vody ako pri kúpaní. Vodu a energiu na jej ohrev ušetríte aj umývaním riadu v umývačke.
Text: spracované v spolupráci s firmou Romotop
Foto: Romotop
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre