Ako najlepšie vykúriť domácnosť v zime?
Galéria (6)

Ako najlepšie vykúriť domácnosť v zime?

Mať dobre vykúrené miestnosti v domácnosti je základ šťastného bývania. Preto je dobré poznať všetky možnosti, ktoré vaše šťastie zaistí. Či už bývate v dome, byte, na chate, hausbóte alebo napríklad v maringotke, máme pre vás riešenie.

Galéria

Dobre vykúrené miestnost
Dobre vykúrené miestnost
Dobre vykúrené miestnost
Dobre vykúrené miestnost
Výber krbových kachlí

Skôr, než začnete rozmýšľať ako budete vo svojom bývaní kúriť, odpovedzte si na dve hlavné otázky. Čo chcete vykurovať? Byt, dom, chatu, hausbót, maringotku alebo stavbu? Ak budete využívať drevo, uhlie, brikety alebo pelety, chce to komín a silné paže. V prípade, že je vám bližšia elektrina a plyn, zostávate závislí na zasieťovaní.

Krbové kachle

Rozdiel medzi pecou a krbovými kachľami je v možnosti sledovať plamene. Krbové kachle majú presklené dvierka, kdežto pec nie. Kúrte v nich výhradne drevenými briketami alebo ekobriketami. Neodporúčame uhlie – veľmi často sa stávalo, že sa v kachliach vytvoril tak vysoký plameň, že sa kachle prepálili a zničili. Pre všetky prípady si odporúčame zaobstarať do miestnosti, kde stoja krbové kachle, požiarne čidlo.

Ideálne využitie krbových kachlí je na chalupe, stavbe, ale aj v domoch ako doplnok ústredného kúrenia. Cenový rozdiel krbových kachlí sa odráža v kvalite. Lacnejšia verzia krbových kachlí má menej kvalitnú vnútornú úpravu, čo znižuje ich životnosť. Pri drahších typoch je vďaka kvalitnejšej úprave životnosť dlhšia.

Krbová vložka

Jej inštalácia je zložitejšia. Krbová vložka je zabudovaná a obstavaná špeciálnym materiálom, ktorý pohlcuje dilatáciu, tj. rozťažnosť spôsobenú výkyvmi teplôt v tesnom okolí krbovej vložky. V krbovej vložke kúrte výhradne palivovým drevom, drevenými briketami alebo ekobriketami. Pokiaľ si chcete ušetriť sily prípravou dreva do krbov a kachlí, určite vám pomôže štiepačka dreva.

Krbovou vložkou vykúrite s prehľadom dom, byt aj chatu, a to predovšetkým vďaka možnostiam rozvodu tepla radiátormi (platí aj pre krbové kachle).

Pre tých z vás, ktorí si chcú vychutnávať pohľad na horiaci oheň v krbe bez toho, aby museli mať kôš na drevo vždy plný, tak pre vás je v ponuke elektrický krb. Alternatíva bez náročnej montáže a nepríjemného dymu.

Plynový kotol

Než sa rozhodnete pre plynový kotol, zistite si možnosti zasieťovania. Bez plynovej prípojky to nepôjde. Zastaraná technológia plynových kotlov sa dnes nahrádza kondenzačnými kotlami, ktoré majú energetickú účinnosť 105%. A to vďaka špeciálnemu výmenníku, ktorý zbiera teplo aj zo spalín. Umiestnite ho do technickej miestnosti, skrátka tam, kde je plynová prípojka a komín. Napojenie plynového kotla na ústredné kúrenie vám zaistí bezproblémové vykúrenie celého domu, bytu a ohrev vody.

Plynom si môžete zakúriť aj v prípadoch, že svoj projekt vykurovania ešte nemáte dokončený, ste na cestách alebo pod širákom. V sortimente plynových ohrievačov nájdete plynovú pec na kolieskach, plynové teplomety pre nárazové zvýšenie teploty alebo mobilné plynové ohrievače, ktoré využijete nielen v prírode.

Priamotopy

Je to čisto lokálny ohrievač, ktorý potrebuje iba elektrickú zásuvku na 220 V. Vyberte si typ priamotopu podľa potreby a veľkosti miestnosti. Využívať ich môžete ako na občasné, tak nepretržité vykurovanie. Priamotopy sa vyrábajú v 3 variantách ako sálavé, teplovzdušné a teplovzdušné s núteným obehom.

V kúpeľniach a na terasách môžete využiť infražiarič so sálavým teplom. Na stavby je naopak ideálny plynový stavebný teplomet prispôsobený na prašné prostredie, ktorý je teplovzdušný.

Odporúčame nechať všetku inštaláciu na autorizovanej firme a zároveň dodržiavať pravidelné revízie komína. Získate nielen istotu, že všetko bude fungovať tak ako má, ale tiež získate záruku a poistné plnenie od poisťovne, pretože bez autorizovanej inštalácie a revízie komína vám žiadna poisťovňa v prípade poistnej udalosti nepreplatí ani korunu.

Určite sa vám oplatia čítať nové návody, tipy a rady pre vaše projekty, ktoré nájdete na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.