Akumulačné krbové kachle

Vykurovanie akumulačnými krbovými kachľami

Ak hľadáte spôsob vykurovania, ktorý bude poskytovať sálavé teplo dlhé hodiny a zároveň šeriť nákladmi na vykurovanie, ste na správnej adrese.

Akumulačné vykurovanie krbom, kachľami či pecou je založené na princípe odovzdávania sálavého tepla, ktoré sa šíri vo vykurovanom v priestore rovnomerne. Nedochádza priamo k zohrievaniu okolitého vzduchu, ale predmetov, od ktorých sa ohrieva vzduch až následne. Vzduch sa zároveň nevysúša a ani nedochádza k víreniu prachu, preto je tento spôsob vykurovania vhodný aj pre alergikov. Základnou výhodou však ostáva samotná schopnosť akumulácie tepla, vďaka čomu nedochádza po rozkúrení k prehriatiu miestnosti a naakumulované teplo sa uvoľňuje ešte dlhé hodiny po vyhasnutí ohňa. Toto „odloženie“ tepla na neskôr predstavuje najmä dnes, keď má prioritu znižovanie spotreby energie, veľkú výhodu. Zároveň dokážu akumulačné kachle ušetriť palivo, a tým sa znižujú náklady na prevádzku. Do akumulačných krbových kachlí stačí priložiť raz za 4 až 12 h. Čo predstavuje maximálny komfort. Vhodným palivom je suché tvrdé drevo alebo hnedouhoľné brikety.

Ako to funguje?

Prevádzkovaním spotrebiča tepla sa nepriamo ohrievajú akumulačné žiarobetónové kamene vložené medzi ohnisko a vonkajší plášť, ktorý môže byť vyhotovený z farbeného oceľového plechu, keramického obkladu alebo ozdobného kameňa. Po ukončení prevádzky sa teplo akumulované v akumulačných kameňoch pozvoľne uvoľňuje do vykurovaného priestoru, a tým teplota v tomto priestore klesá pomaly.

Akumulačné kamene do krbových kachiel.
Akumulačné kamene do krbových kachiel. FOTO THORMA Výroba |

Aké riešenia sú možné?

Pri krbových kachliach sa akumulačné žiarobetónové kamene THORMA vložia medzi ohnisko a vonkajší plášť a/alebo nad ohnisko a vonkajší plášť. Vybrané typy spotrebičov je možné takto vybaviť aj po ich inštalácii.

Pri vyšších krbových kachliach je možné vložiť prstence v tvare U okolo dymovodu. Akumulačný materiál prirodzene odoberá teplo z dymovodu, a tak zvyšuje účinnosť spotrebiča. Namiesto prstencov možno použiť aj akumulačný kameň v tvare U. Tento sa hodí najmä na obloženie kolena dymovodu.

O akumuláciu tepla sa stará predovšetkým hustý materiál žiarobetónových kameňov. Ak sú krbové kachle obložené keramikou alebo ozdobným kameňom, teplo sa akumuluje zároveň aj v tomto obložení.

Prečo nie sú všetky pece, kachle či krby akumulačné?

Jednoduchšie kachle alebo krbové kachle sa vyrábajú len z plechu, ktorý po vyhasnutí ohňa rýchlo vychladne. V prípade krbových vložiek, ktoré sú obložené izolačným materiálom, sa teplo neakumuluje, ohrieva sa len vzduch, ktorý obteká krbovú vložku.

Ako zdroj tepla

Akumulačné krbové kachle je vhodné použiť ako vedľajší zdroj tepla v rodinných domoch, ktoré sú trvalo obývané. Akumulačné kachle treba totiž každý deň prevádzkovať aspoň 2 až 3 hodiny, aby vytvorili dostatok tepla, keďže časť tejto energie sa ukladá do akumulačného materiálu a postupne ho uvoľňuje.

Akumulačné krbové kachle
FOTO THORMA Výroba |

Akumulačné krbové kachle DELIA Serpentino s AK

Moderné krbové kachle DELIA Serpentino sú ideálnym riešením pre ľudí vyhľadávajúcich štýlové bývanie. Mastenec Serpentino má ideálne vlastnosti, predovšetkým svoju absorbovať teplo, uchovávať ho a rovnomerne uvoľňovať do okolitého prostredia. Vysoká účinnosť spaľovania (až 84%) zabezpečí nízku spotrebu dreva a nízke emisie. Dajú sa napojiť na externý prívod vzduchu. Kachle sú vybavené akumulačnými kameňmi pre ešte dlhšie udržanie tepla. Výkon: 7,5 kW, www.thorma.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti THORMA Výroba, k. s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje