Galéria (19) Zdroj: Pavol Szabó

Ako zhotoviť drevený strop v tehlovej stavbe a ušetriť

Ako zhotoviť strop s dobrou nosnosťou a ušetriť pritom? Tu je návod.

BRATIA RADIA

Pri osádzaní nosných prvkov (v našom prípade oceľového nosníka a hranolov nad terasou a prístreškom) dbajte, aby ste dosiahli rovnakú výškovú úroveň. Rozdiely vo výškach by mohli zapríčiniť nerovnosti v podlahe stropu a nadmerné zaťaženie niektorých hranolov.

Za najdôležitejšiu pomôcku pri tejto práci považujeme zváračku s maximálnym zváracím prúdom aspoň 150 ampérov. Zváračka nám pomohla privariť dokopy profily s prierezom v tvare U, čím sme získali konštrukčne stabilný a pevný oceľový nosník. Do práce s dreveným hranolmi sa nepúšťajte bez kvalitnej, teda nerozheganej pokosovej píly s presným vedením kotúča a s veľkou a šírkou aj výškou rezu.

Na čo si dať pozor? Odporúčame vám hneď po osadení oceľového nosníka odstrániť koróziu a natrieť ho. My sme si to nechali nakoniec a teraz, keď sú osadené hrady, bude natieranie náročnejšie. Farba plní estetickú aj ochrannú úlohu, aby železo nekorodovalo. Podľa názoru odborníka je však životnosť nenafarbeného zakrytého nosníka s hrúbkou stien 10 mm viac ako 100 rokov, preto by sme náš nosník vôbec nemuseli natierať.

Hrady v širšej časti stavby mali hrúbku 180 mm. Neodporúčame už zmenšovať výšku pod 160 mm, pretože ju považujeme za hraničnú. V prípade podobnej stavby odporúčame použiť optimálne 180 mm, resp. 200 mm v prípade väčšej záťaže stropu.

Stropné hrady sme najprv nechceli mať priznané, a preto sme ich nebrúsili. Neskôr sme sa rozhodli, že ho nebudeme zospodu zatepľovať a kvôli myšiam, ktoré by sa mohli dostať do stropu, musíme mať hrady priznané (nebudú mať priestor na množenie). Dodatočné brúsenie však bude veľmi naročné.

DOBRÉ RADY

Skôr ako sme začali s výstavbou stropu, sme si oddebnili vyrovnávací betón (teda spodnú časť dvojitého venca či spodný veniec) a skontrolovali, či je dostatočne stvrdnutý. Tvrdosť betónu triedy C 30/37 bolo naozaj cítiť. Pri snahe o vyrazenie závitových profilov z betónu (boli položené na tehlách a spájali debnenie) sa nám podarilo dostať von menej ako polovicu. Zvyšné za zohli a bude ich potrebné odrezať. Oveľa lepšie je dať závitové profily do elektrických rúrok. Tak by sme ich teraz jednoducho vytiahli.

Najdôležitejšou časťou stavby je osadenie oceľového nosníka v strede budovy. Treba ho uložiť do vybetónovaných sediel v tvare U v obvodovom múre. Okrem toho sme tam osádzali aj na tri oceľobetónové stĺpy. Až pri osádzaní nosníka sme všetky zadebnili a do betónovali do požadovanej výšky (betónovali sme chýbajúcich 20 cm, oceľová výstuž už bola zabetónovaná a prečnievala). Týmto sme dosiahli rovnakú úroveň stĺpov a sediel. Vedúci stavby nám poradil pre istotu do stĺpov pred betónovaním zapichnúť dva roxory na každú stranu, aby sa nosník nezošmykol, resp. v prípade dilatácie zostal vo svojej osi.

Výstavba stropu preverí vašu presnosť v meraní. V prípade, že je podklad z hranolov nerovný, bude potrebné v ďalších krokoch prijať opatrenia na jeho vyrovnanie. Výškové rozdiely, ktoré predstavujú 1 až 2 cm na dĺžke 20 m, nie sú natoľko závažné, aby stáli za pozornosť. Takéto rozdiely je môžu vzniknúť aj pre nerovnakú hrúbku hranolov (výrobné chyby).

NÁŠ TIP

Ako si uľahčiť meranie? Strešné laty prichytávané na stropné hrady boli od seba vzdialené 20 cm. Namiesto sústavného merania metrom sme si za pomoci pokosovej píly presne odpílili tri 20-centimetrové kúsky strešných lát, ktoré sme si prikladali (na začiatku v strede a na konci) k už priskrutkovanej strešnej late.

VIETE ŽE…

… sa predávajú viaceré typy profilov s prierezom v tvare U? V tomto prípade sa poraďte so statikom, resp. vedúcim stavby, aký typ profilu použiť. Okrem U-profilov existujú aj profily UPE a UE. Rozdiely sú vo váhe, pričom prierez U je najťažší, steny ostatných sú zúžené. Profil UPE je stredne ťažký a UE najľahší. Odľahčené profily sú, samozrejme, lacnejšie. V našom prípade sme mohli použiť aj profil UPE.

Pôvodne sme chceli priskrutkovávať dosky hneď na strešné laty, a tak sme aj začali. Následne sme si uvedomili, že pri betónovaní venca ich zbytočne zašpiníme betónom. Pomohli sme si dlážkami z nášho lešenia, ktoré sme si poukladali na strešné laty, a najskôr sme vymurovali stenu a zabetónovali veniec. Potom sme k roštu pribili dosky.

Po priskrutkovaní všetkých dosiek a vynechaní posledného otvoru v priestore kuchyne sme sa rozhodli spevniť strop dodatočným položením OSB dosky. Keďže je stavba v tomto stave otvorená, teda bez strechy, položenie OSB dosiek sme odložili dovtedy, kým nebude hotová strecha s oknami.

Výstuže v tvare C spájajúce vyrovnávací betón (spodný veniec) s budúcim vencom sme zakryli debniacimi tvárnicami, ktoré sme prepílili na polovicu, čím sme dosiahli šírku 25 cm, ktorú má aj tehla. Debniacimi tvárnicami sme výstuž úplne zakryli a pri zalievaní venca dôjde aj k zaliatiu výstuží.

V priestore kuchyne sme si pripravili otvor na schody. Ďalšie schodisko bude v technickej miestnosti. Priestor naň sme získali dodatočne odstránením časti jednej stropnej hrady, ktorú sme odpílili pri oceľovom nosníku.

Text, foto: Mgr. Bc. Pavol Szabó
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.