Rodinný dom s pálenou škridlou
Galéria (6) Zdroj: Wienerberger

Aké materiály použiť na stavbu domu?

Okrem dostatočného množstva peňazí budete na stavbu domu potrebovať aj pomerne dosť času na hľadanie kvalitných materiálov či vhodnej realizačnej firmy. Prípravnú fázu neuponáhľajte. O produktoch si zistite všetky informácie, pozrite si na internete referencie, opýtajte sa na názor kamarátov či susedov. Moderné stavebné technológie umožňujú stavať úsporne, rýchlo a pritom ekologicky.

Galéria

Rodinný dom s pálenou škridlou
Keramické tehly
Tehlová stena
Rodinný dom s pálenou škridlou
Rodinný dom s terasou

Wienerberger vyrába všetko potrebné na postavenie hrubej stavby od základov až po strop: od tehál cez obkladové tehly na fasádu a strešnú krytinu Tondach až po betónovú dlažbu Semmelrock. 200 ročná tradícia a 30 rokov skúseností na Slovensku sa odráža v kvalite ponúkaných materiálov. 

Dom z tehly vydrží dlhé roky

Zvoliť si na stavbu domu tehlu určite nie je krokom vedľa. Stavby z tehál v plnej miere spĺňajú požiadavky na trvalo udržateľnú výstavbu. Vyrábajú sa z prírodných surovín a všetky svoje vlastnosti nadobúdajú vo výrobe bez akýchkoľvek chemických aditív. V prípade správneho použitia vznikajú stavby s veľmi dlhou životnosťou minimálne 100 rokov a navyše s minimálnymi nárokmi na údržbu. Moderné brúsené tehly Porotherm umožňujú všestranné použitie a dajú sa aplikovať úspornými a rýchlymi technológiami murovania. Tehlové murivo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň dobre akumuluje teplo, vďaka čomu v interiéri udrží príjemnú vnútornú klímu bez výkyvov teploty a rizika vzniku plesní. Vyzdvihnúť treba aj jeho zvukovoizolačné vlastnosti, ktoré bránia šíreniu nežiadúceho hluku. Ak uprednostňujete dom bez zateplenia, ideálnou voľbou sú tehly Porotherm EKO+ alebo Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou.

Keramické tehly
Keramické tehly Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti aj bez dodatočného zateplenia. | Zdroj: Wienerberger

Tehlový obklad skrášli interiér aj exteriér

Zatiaľ čo veľkoformátové tehly sú určené prevažne pre omietané murivo, špeciálne druhy maloformátových tehál je možné použiť aj na zhotovenie neomietnutého lícového muriva a murovaných konštrukcií v exteriéri a interiéri. Okrem toho sú dostupné aj tehlové obkladové pásiky ako jednoduchší variant vytvorenia tehlového povrchu. Nejde pritom len o módny doplnok, ale aj funkčnú súčasť tehlového muriva. Lícové tehly a obkladové pásiky Terca vynikajú mimoriadnou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a vďaka ich akumulačnej schopnosti sa môže zvýšiť aj tepelná pohoda miestností. Určite vás poteší aj fakt, že tehlová fasáda nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Lícové tehly a obkladové pásiky môžete zakomponovať tiež do interiéru. Tehlová stena dokáže zaujímavo obohatiť obývačku, skrášliť kuchyňu či spálňu, ale aj ozvláštniť jednoduchú kúpeľňu. Vybrať si môžete z množstva farebných odtieňov a povrchových úprav.

Tehlová stena
Tehlová fasáda nepotrebuje skoro žiadnu údržbu. Lícové tehly a obkladové pásiky Terca môžete použiť v exteriéri, ale aj na skrášlenie interiéru. | Zdroj: Wienerberger

Odolná a stálofarebná strešná krytina

Ku kvalitnému stavebnému materiálu si treba zvoliť aj trvácnu strešnú krytinu. Nestarnúcu krásu, výhody energetickej účinnosti a bezkonkurenčnú trvácnosť 100 % prírodného materiálu ponúkajú pálené škridly Tondach. Vďaka vysokej mechanickej pevnosti ich neprekvapí žiadne počasie, vytvárajú priaznivú vnútornú mikroklímu, čím pomáhajú znižovať prevádzkové náklady. Pálená škridla navyše prirodzene dýcha, rýchlo sa vysúša, a tým zabraňuje tvorbe nebezpečných plesní. Pri pálenej škridle Tondach sa nemusíte obávať, že vybledne. Strechu s keramickou krytinou nemusíte vymeniť po jednej sezóne, pretože sa môže pochváliť životnosťou viac ako 100 rokov. Nie je vhodná iba na novostavby, pokojne ju môžete použiť aj na rekonštruované strechy. Bonusom je ekologický rozmer keramickej krytiny Tondach, ktorá získala environmentálnu značku „natureplus“. Tá potvrdzuje, že je vhodná aj pre trvalo udržateľnú výstavbu.

Rodinný dom s pálenou škridlou
Posuvná škridla Mediteran Plus zaručuje vynikajúcu ochranu proti poveternostným vplyvom a bezpečný odvod vody zo strechy. Možnosť posunu škridly až o 3 cm uľahčuje montáž, šetrí rezivo i materiál. | Zdroj: Wienerberger

Paleta dlažieb pre každý exteriér

Okolie svojho domu dotvorte exteriérovými prvkami Semmelrock. Okrem rozsiahleho sortimentu kvalitných betónových a keramických dlažieb nájdete v ponuke aj kompletné riešenia pre vonkajšie priestory. Kombinovať pritom môžete produkty v jednom dizajne, ale aj rôzne rady výrobkov či formátov a vybrať si môžete z bohatej palety povrchových úprav, farieb a techník opracovania. Dlažby a platne Semmelrock vynikajú odolnosťou proti poveternostným vplyvom, zvýšenou oderuvzdornosťou, mrazuvzdornosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu.

Rodinný dom s terasou
Betónové dlažby Semmelrock krásne dotvoria okolie domu. Vybrať si môžete z rôznych tvarov, farieb a povrchových úprav. | Zdroj: Wienerberger

Ak si vyberiete ekologické dlažby, do zastavaných oblastí dokážete vniesť kúsok prírody. Cez škáry medzi dlažbami, ktoré môžu byť vyplnené trávou alebo štrkom, sa voda vsakuje opätovne do zeme, čím sa zvyšujú zásoby podzemnej vody, podporuje sa termoregulácia prostredia a na povrchu spevnených plôch sa netvoria kaluže. 

Viac na www.wienerberger.sk 

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje