použitie čkárovacích mált
Zdroj: isifa/shutterstock

Výberu škárovacích mált venujte zvýšenú pozornosť. Poradíme vám, ako sa v ponuke zorientovať

O voľbe vhodnej škárovacej malty by nemal rozhodovať len jej farebný odtieň. Kvalitné vyplnenie škár medzi nalepenými obkladovými prvkami má nielen dekoratívny, ale aj funkčný význam.

Škáry znečistené nepríjemnými čiernymi plesňami alebo vyblednutý farebný odtieň škáry po pár dňoch – to sú príklady z praxe, ktoré pokazia dojem aj z tej najmodernejšej a najprepracovanejšej kúpeľne. Pri predstave finančných prostriedkov vynaložených na rekonštrukciu sa nedokonalé škáry javia ako ozajstná nočná mora. Aby ste predišli týmto problémom, pozornosť treba venovať výberu vhodnej škárovacej malty. Dôraz treba klásť najmä na vlastnosti, akými sú napríklad znížená nasiakavosť, odolnosť proti plesniam, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť. Určite ich oceníte.

„Na vyplnenie pevných škár v priestoroch s vlhkou prevádzkou odporúčame používať malty na báze reaktívnych živíc – epoxidové alebo malty s obsahom špeciálnych hydraulických spojív – cementové. Každá z nich má svoje prednosti, ale oba druhy s istotou spĺňajú spomínané vlastnosti,“ radí Tomáš Jariabka, produktový manažér pre výrobky na inštaláciu obkladov a prírodného kameňa firmy Mapei SK.

„Pri kúpe škárovacej malty venujte pozornosť značkám a symbolom, ktoré sú uvedené na obale. Ak ste si pre svoju kúpeľňu vybrali cementovú škárovaciu maltu, siahnite po výrobkoch s označením W, t. j. so zníženou nasiakavosťou. Epoxidová škárovacia malta je úplne nenasiakavá, preto s jej výberom budete zaručene spokojný. Hlavnou výhodou cementových škárovacích mált je ich jednoduchšie spracovanie. Bez problémov ho zvládne každý obkladač. Výhodou je aj krátky interval pred finálnym dočistením obkladových prvkov a urýchlenie času uvedenia priestoru do plnej prevádzky,“ dopĺňa Tomáš Jariabka.

Zorientujme sa v označení škárovacích mált

Pre lepšiu orientáciu si však najskôr povedzme niečo o základnom rozdelení škárovacích mált. Rozdelenie určuje norma STN EN 13888. Prvým kritériom je báza, teda základné materiály, z ktorých je škárovacia malta vyrobená. Poznáme označenie CG, ktoré označuje škárovacie malty vyrobené na báze cementu, a RG, ktoré označuje škárovacie malty na báze reaktívnych živíc – najznámejšie z nich sú už spomínané epoxidové škárovacie malty. Ďalej sa škárovacie malty delia z hľadiska namáhania na CG1 alebo CG2 (RG1 alebo RG2), kde číslica 1 označuje škárovacie malty na bežné použitie bez zvýšeného mechanického alebo termického namáhania.

Tieto malty za vyznačujú veľmi jednoduchou spracovateľnosťou, výbornou paropriepustnosťou, ale vo väčšine prípadov malou odolnosťou proti mechanickému zaťaženiu alebo poveternostným vplyvom. Číslom 2 sú označené škárovacie malty určené do namáhanejších, náročnejších podmienok. Navyše môžu mať ešte zvýšenú odolnosť proti obrusu, čo sa označuje písmenom A, alebo zníženú nasiakavosť, čo sa označuje písmenom W. „Ak teda hľadáme škárovaciu maltu na balkón, určite by mala byť označená ako CG2, čiže škárovacia malta do náročnejších podmienok, a doplnená  písmenom W, teda so zníženou nasiakavosťou. Ak budem hľadať škárovaciu maltu do komerčných priestorov, do skladu alebo do garáže, malo by ísť o maltu s označením CG2, doplneným písmenom A, teda so zvýšenou mechanickou odolnosťou. Ak bude škárovacia malta navyše označená aj písmenom W, ktoré označuje zníženú nasiakavosť, pre dané použitie to bude len ďalšia plusová vlastnosť. Na balkóny, do kúpeľní a na podlahy s podlahovým vykurovaním určite vyberajte CG2, ideálne s písmenami WA, čiže CG2 WA,“ odporúča Ing. Slavomír Vician, TCS manažér AC CZ/SK spoločnosti Henkel Slovensko, spol. s. r. o.

Dôležitá je aj šírka škár

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výber škárovacej malty, je šírka škáry. „Škárovacie malty na úzke škáry (do 8 mm) sú väčšinou jemné, s obsahom jemného kremičitého piesku alebo múčky, aby bolo možné škárovať aj škáry so šírkou 1 až 2 mm. Ak by ste s takouto maltou zaškárovali škáru so šírkou 10 mm a viac, určite by v krátkom čase popraskala. Na väčšie škáry do 20 mm sú určené škárovacie malty na široké škáry. ktoré ideálne fungujú v širokých škárach, no aplikácia do úzkych škár je pre ich hrubšie zloženie takmer nemožná,“ podrobne vysvetľuje Ing. Slavomír Vician.

Nechcené vydrobovanie a plesnivenie

K vydrobovaniu dochádzalo najčastejšie z dôvodu vysokej nasiakavosti samotnej škárovacej malty. V minulosti sa škárovalo maltami, ktoré mali vysokú nasiakavosť, a tá bola najmä v zime príčinou vydrobenia.  Škárovacia malta vplyvom vody z topiaceho sa snehu nasiakla vodou, v noci prišiel mráz, voda v škárovacej malte zmrzla, zväčšila svoj objem a bolo po nej. Aby k takýmto poruchám nedochádzalo, výrobcovia vyvinuli škárovacie malty so zníženou nasiakavosťou, vďaka ktorým nemá dlhodobé pôsobenie vody negatívny vplyv na ich životnosť.A prečo dochádzalo k rastu plesní na povrchu škárovacích mált? Príčinou je trvalo vysoká vlhkosť a teplota okolo 16 až 18 °C – to sú ideálne podmienky pre vznik plesní.

„Súčasné moderné škárovacie malty obsahujú špeciálne prísady, ktoré zabraňujú tvorbe plesní a ich rastu. Čím má škárovacia malta väčšiu nasiakavosť (absorbuje do seba viac vody) a má pórovitejší povrch, tým je väčšie riziko vzniku plesní. Ideálnou sa javí v tomto prípade epoxidová škárovacia malta, ktorá má povrch „uzavretý“, bez povrchových pórov a je úplne nenasiakavá. No aj pri troche starostlivosti, mám na mysli najmä vetranie, dokážu cementové škárovacie malty dlhodobo odolávať plesniam, a to predovšetkým s označením CG2 W, resp. CG2 WA, čiže so zníženou nasiakavosťou,“ hovorí Ing. Slavomír Vician.

Čo nepodceniť pri rekonštrukcii?

Podľa slov odborníkov si treba pri rekonštrukcii ustrážiť dve veci. Prvou je  hĺbka odstránenia pôvodnej škárovacej malty. Ak budete škárovať s novou cementovou škárovacou maltou, potrebujete škáru s hĺbkou min. 4 mm. Ak budete škárovať s epoxidovou maltou, bude stačiť hĺbka 2 až 3 mm. Druhá vec je rovnomernosť hĺbky, a to najmä pri plánovanom použití novej cementovej škárovacej malty. Pôvodná škárovacia malta by sa mala odstrániť rovnomerne, všade do rovnakej hĺbky. Premenlivá hĺbka spôsobuje premenlivú rýchlosť schnutia novej škárovacej malty (v hlbokých miestach bude nová škárovacia malta schnúť dlhšie ako v plytkých), čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví v podobe farebných škvŕn na novej škárovacej malte a určite nepoteší žiadneho investora.

Epoxidové a cementové škárovacie malty
Epoxidové a cementové škárovacie malty | Zdroj: Časopis Urob si sám

Text: Andrea Dingová v spolupráci s Tomášom Jariabkom, produktovým manažérom firmy Mapei SK, s. r. o., a Ing. Slavomírom Vicianom, TCS manažérom AC CZ/SK spoločnosti Henkel Slovensko, spol. s. r. o.
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje