práca s obkladom v kúpeľni
Zdroj: isifa/Shutterstock

Ako zabrániť tvorbe bubliniek v škárovacej malte

V škárovacej malte medzi obkladom sa objavili dierky veľké približne ako špendlíková hlavička. Ako môžem tomu zabrániť? Jaroslav, Veľký Krtíš

K tomuto javu dochádza veľmi často. Ide o drobné vzduchové bublinky. Po ich prasknutí zostává na povrchu škáry maličká dutinka. Existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako tomu zabrániť.

Pre každé škárovanie platí, že škáry je potrebné očistiť od zvyškov lepidiel. Škárovať môžete vo chvíli, keď je lepiaca malta dostatočne vyschnutá a vytvrdnutá. Čas schnutia býva uvedený pri lepidlách a lepiacich maltách.

Pozrite si viac zo stavbárskej poradne

Škárovaciu mlatu je potrebné nanášať gumenou stierkou do medzier medzi obkladom. Po úvodnom približne 15-minútovom zaschnutí (škárovacia malta sa neprepadáva v škáre ani nelepí na prst) sa plocha vyškárovaného obkladu pretrie navlhčenou špongiou, z ktorej netečie voda.

Takto nanesenú vodnú vrstvu treba nechať približne 2 minúty pôsobiť a prebytočnú škárovaciu maltu zmyť vlhkou špongiou, ktorú treba často vymývať v čistej vode. Tým sa drobné vzduchové bublinky na povrchu škáry vyplnia. Po zaschnutí sa môže prípadne objaviť sivý povlak, ktorý môžete z povrchu obkladov očistiť suchou handrou.

Prečítajte si tiež:

Ako na škárovanie obkladu pekne a kvalitne

TEXT: Andrea Dingová
FOTO: isifa/Shutterstock
ZDROJ: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje