Problémom s vlhkosťou možno predchádzať výberom vhodných sadrokartónových dosiek
Zbaviť sa plesní v kúpeľni alebo na miestach so zvýšenou vlhkosťou je neľahká úloha. Najlepšie sa dá tomuto nepríjemnému problému vyhnúť tak, že mu budete predchádzať – a to v ideálnom prípade hneď pri rekonštrukcii alebo stavbe priestoru.
Na zvýšenú vlhkosť treba myslieť najmä pri rekonštrukcii či zriaďovaní miestností, ktoré sú vo väčšej miere vystavené vode, predovšetkým kúpeľní či kuchynských kútov. Práve na týchto miestach sa mimoriadne darí plesniam, ktoré na svoj život potrebujú práve kyslík. Ich prítomnosť rozpoznáte veľmi ľahko: vyznačujú sa typickými čiernymi alebo zelenými škvrnami. Okrem toho, že ide o estetický problém, ktorý vo svojej novej kúpeľni určite nechcete riešiť, spôsobujú aj postupnú degradáciu povrchu stien, ktorá môže postupne preniknúť až do ich jadra, čo môže následne vyžadovať finančne náročné a zdĺhavé opravy a rekonštrukciu.
Vlhkosť prináša zdravotné riziká
Plesne však majú aj nežiaduce zdravotné účinky, môžu spôsobovať viaceré zdravotné problémy – od škrabania v hrdle, cez podráždenú pokožku, až po zápaly dýchacích ciest, alergie, astmatické ťažkosti či ekzémy. Práve zdravotné dôvody sú najčastejším dôvodom, kvôli ktorému ľudia hľadajú konštrukčné riešenia zabraňujúce vzniku plesní. Súhlasí s tým aj Ľubomír Kováč, realizátor stavieb odporúčaný divíziou Rigips spoločnosti Saint-Gobain, ktorý má skúsenosti s množstvom rekonštrukcií rodinných domov: „Najmä rodiny s deťmi, alergikmi či s ľuďmi so zdravotnými problémami si špeciálne potrpia na zdravotnú nezávadnosť svojho bývania. Vyhľadávajú preto riešenia, ktoré im to pomôžu docieliť. Aj preto oceňujú produkty Rigips, ktoré im pomôžu predchádzať vzniku škodlivých plesní, ale napríklad aj zabraňovať uvoľňovaniu škodlivého formaldehydu do ovzdušia.“
Okrem zdravotných benefitov je pre ľudí dôležité aj to, aby materiály poskytovali dobrý nosný podklad na aplikáciu keramického obkladu a umožnili aj realizáciu moderných dizajnových prvkov. Bonusom je rovnako aj rýchlosť a jednoduchosť výstavby. Ideálom je teda funkčná kúpeľňa nenáchylná na vznik plesní, bez kompromisov na estetické požiadavky, a ktorej rekonštrukciu možno v ideálnom prípade realizovať aj svojpomocne. Túto možnosť im ponúkajú sadrokartónové dosky.
Sadrokartónové dosky vhodné do vlhkých priestorov
Divízia Rigips spoločnosti Saint-Gobain prináša praktický prehľad, aký typ materiálu vybrať podľa typu priestoru a miery zaťaženia vlhkom. Na potreby bežných domácich kúpeľní, kúpeľňových stien a sprchovacích kútov s priamym kontaktom s vodou je ideálnym riešením použitie sadrokartónových dosiek Glasroc X. Ide o špeciálne stavebné dosky, ktoré neobsahujú žiadnu organickú zložku, ktorá by mohla predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode je okrem impregnácie sadrového jadra zaručená aj povrchovou sklenou tkaninou, ktorá je navyše opatrená ochranným vodoodpudivým náterom. Pred nadmernou vlhkosťou a vodou tak ochráni celú stavebnú konštrukciu.
V prípade bytových, prípadne kancelárskych sociálnych zariadení, ako je WC či sušiareň, alebo miestností priľahlých ku kúpeľovým stenám bez priameho kontaktu s vodou, je vhodné použitie impregnovaných sadrokartónových dosiek so zníženou nasiakavosťou. Dosky majú impregnované jadro, oneskorenú absorpciou vody a uzavretý povrch.
Výhodou oboch týchto sadrokartónových dosiek je možnosť suchej výstavby, ktorá je v porovnaní s tradičnými stavebnými postupmi priestorovo, časovo a finančne úsporná, a rekonštrukciu zvládnete realizovať aj sami. Dosky Glasroc X navyše ponúkajú aj výborné akustické vlastnosti a vynikajúce hodnoty zvukovej izolácie.
Zdroj PR článok: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips
Komentáre