Kedy môže byť založenie muriva problémom
Stavba každého domu má svoje úskalia. Nejde však o žiadny neprekonateľný problém – väčšinu problematických detailov vyrieši starostlivá príprava pred začatím stavby a dôsledná práca na stavbe.
Vypočítajte si správne množstvo tehál
Najprv si podľa výkresu z projektovej dokumentácie vypočítajte približné množstvo tehál potrebných na obvodové a vnútorné nosné murivo, ktoré sa použijú na vytvorenie prvého radu. Počítajte vždy s niekoľkými kusmi navyše kvôli dorezom. Ak sa nepoužijú pri zakladaní prvého radu, zídu sa pri ďalšom murovaní.
Podľa množstva paliet možno odhadnúť aj potrebné množstvo spojiva (zakladacej malty). V chladnom a sychravom počasí sa odporúča skladovať tieto hmoty v chránenom prostredí pre vyššie riziko navlhnutia.
Použite murársku šnúru
Aj pri zakladaní prvého radu sa kvôli presnosti využíva murárska šnúra. Medzi hranu tehly a murársku šnúru sa vkladá dištančný prvok, ktorý zaistí minimálnu medzeru tak, aby sa šnúra nedotýkala tehál a následne neskresľovala priamosť steny.
Ukladajte so zakladacou súpravou
Prvý rad sa na rozdiel od ďalšieho murovania ukladá bez výnimky do zakladacej malty pomocou nivelačného prístroja a špeciálnej zakladacej súpravy. Jednotlivé tehly ukladáme vždy s ohľadom na bočný profil pero-drážka, aby susedné kusy do seba bezchybne zapadli. Tehly spúšťame do malty zhora, aby sme ich posunutím nenahrnuli maltu do škár. Na záver tehly v správnej polohe doklepneme gumovým kladivom.
Viac sa o založení muriva dozviete na webe domztehly.sk
Komentáre