Kedy môže byť založenie muriva problémom

uloženie prvého radu tehál
Zdroj: domztehly.sk

Stavba každého domu má svoje úskalia. Nejde však o žiadny neprekonateľný problém – väčšinu problematických detailov vyrieši starostlivá príprava pred začatím stavby a dôsledná práca na stavbe.

Vypočítajte si správne množstvo tehál

Najprv si podľa výkresu z projektovej dokumentácie vypočítajte približné množstvo tehál potrebných na obvodové a vnútorné nosné murivo, ktoré sa použijú na vytvorenie prvého radu. Počítajte vždy s niekoľkými kusmi navyše kvôli dorezom. Ak sa nepoužijú pri zakladaní prvého radu, zídu sa pri ďalšom murovaní.

Podľa množstva paliet možno odhadnúť aj potrebné množstvo spojiva (zakladacej malty). V chladnom a sychravom počasí sa odporúča skladovať tieto hmoty v chránenom prostredí pre vyššie riziko navlhnutia.

Uloženie prvého radu tehál
Uloženie prvého radu tehál je pre murovanie obvodových stien rozhodujúce. | Zdroj: domztehly.sk

Použite murársku šnúru

Aj pri zakladaní prvého radu sa kvôli presnosti využíva murárska šnúra. Medzi hranu tehly a murársku šnúru sa vkladá dištančný prvok, ktorý zaistí minimálnu medzeru tak, aby sa šnúra nedotýkala tehál a následne neskresľovala priamosť steny.

Ukladajte so zakladacou súpravou

Prvý rad sa na rozdiel od ďalšieho murovania ukladá bez výnimky do zakladacej malty pomocou nivelačného prístroja a špeciálnej zakladacej súpravy. Jednotlivé tehly ukladáme vždy s ohľadom na bočný profil pero-drážka, aby susedné kusy do seba bezchybne zapadli. Tehly spúšťame do malty zhora, aby sme ich posunutím nenahrnuli maltu do škár. Na záver tehly v správnej polohe doklepneme gumovým kladivom.

Viac sa o založení muriva dozviete na webe domztehly.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.