Je potrebné nechať v zime hrubú stavbu vymrznúť?
V minulosti bolo bežné nechať hrubú stavbu cez zimu vymrznúť, aby si mohla „sadnúť“ a aby sa mokré procesy neprenášali do zimných mesiacov.
Súčasné stavebné materiály a technológie umožňujú realizovať hrubú stavbu aj počas zimných mesiacov.
Základy, obvodové a nosné múry sú hlavné súčasti hrubej stavby, ktoré sú väčšinou hotové pomerne rýchlo. Čas potrebný na realizáciu jednotlivých fáz stavby ovplyvňuje množstvo faktorov a viac svetla do tejto otázky vnesie konkrétny projekt domu a dohoda s realizačnou firmou. V časovom harmonograme by ste pritom mali počítať aj s rezervou na prestoje, ktoré si vyžiadajú napríklad počasie, omeškanie materiálu či nutné technologické prestávky (napríklad na vyzretie betónu).
Koľko trvá hrubá stavba a dokončovacie práce?
Ak máte kúpený pozemok a rozhodli ste sa pre typový projekt jednoduchého domu, ktorý vám zrealizuje skúsená firma, na úpravy projektu a vybavenie stavebného povolenia počítajte aspoň so štyrmi mesiacmi.
Asi tri-štyri týždne sú potrebné na zemné práce a základy, z čoho osem dní potrebuje betón, aby nadobudol 80 % výslednej pevnosti a mohlo sa v stavbe pokračovať. Samozrejme, ak vám bude priať počasie. Skúsená firma dokáže zmontovať jednoduchú hrubú stavbu z hotových panelov asi za týždeň – vyzerá to trochu ako zázrak, ani zďaleka to však nie je hotový dom. Ani čas potrebný na hrubú stavbu podobného murovaného domu nie je výrazne odlišný. Tým sme sa dostali približne na päť mesiacov, podmienkou však je jednoduchý typový projekt a skúsená firma, takže všetko beží ako po masle.
Dokončovacie práce trvajú podstatne dlhšie než hrubá stavba – počítajte minimálne so štyrmi mesiacmi. Ani tento čas sa pri drevostavbách a murovaných domoch výrazne nelíši. Najväčší rozdiel je medzi domom na mieru a typovou stavbou realizovanou skúsenou firmou, pri ktorej je všetko vyladené a práce jednotlivých profesií na seba optimálne nadväzujú.
«Ideálne je do zimy dokončiť buď spodnú, alebo kompletnú hrubú stavbu.»
Čas realizácie pol roka je „raketové“, no za istých podmienok reálne tempo. K hotovej novostavbe rodinného domu sa teda môžete dopracovať celkovo asi za 9 až 10 mesiacov. Je tam ale naozaj veľa „ale“.
Realita je skôr taká, že aj pri typovom projekte budete radi, ak sa vám podarí vybaviť všetko potrebné do jesene a pri dobrom počasí stihnete ešte pred zimou zrealizovať základy. S vrchnou stavbou tak môžete začať na jar a pri nekomplikovanom dome je reálne, že sa budete ďalšiu zimu sťahovať.
Ak chcete dom na mieru, počítajte na prípravnú fázu (teda na návrh domu, projekt na stavebné povolenie, samotné stavebné povolenie a územné rozhodnutie, realizačný projekt a výber realizačnej firmy) asi deväť mesiacov až rok. Dobré je mať na pamäti, že dôkladná príprava je pri stavbe domu podstatná a je základom ako vašej budúcej spokojnosti, tak aj bezproblémovej výstavby.
Stavebná sezóna
Stavebná sezóna, teda obdobie vhodné na realizáciu hrubej stavby, trvá od jari do jesene, to znamená od skončenia nočných mrazov po ich začiatok. Pri teplotách pod +5 °C sa stavať neodporúča, pretože pri niektorých stavebných materiáloch sa pri nízkych teplotách spomaľujú chemické reakcie. A keďže výstavba rodinného domu obvykle trvá asi jeden a pol roka, je jasné, že nech začnete kedykoľvek, zima vás neminie. Preto je dobré rozdeliť si celú hrubú stavbu na štyri fázy: spodnú stavbu, vrchnú stavbu, zastrešenie a obvodový plášť – ani jednu z týchto fáz by ste nemali nechať pred zimou rozrobenú. Práce by ste mali plánovať tak, aby ste mali ukončenú buď kompletnú spodnú stavbu, alebo vrchnú stavbu (zakrytú buď provizórnym krovom alebo vrátane strechy) skôr, než nočné tepoty poklesnú pod +5 °C.
Čo so stavbou v zime?
Murovanie na cementové malty sa má realizovať pri teplotách nad +5 °C, pri mrazoch nižších než –5 °C je zakázané. V miernej zime s teplotami medzi 0 a +5 °C môžete využiť pri murovaní tzv. zimné malty, prípadne murovať na systémovú murovaciu penu, ktorá neobsahuje vodu.
„Ak je stavba uzavretá a temperovaná, to znamená, že sú vymurované obvodové steny, je hotová strecha, sú zakryté stavebné otvory a vnútorná teplota neklesá pod +8 °C, možno v zime pokračovať v stavebných prácach vnútri domu. Dajú sa napríklad murovať priečky, realizovať vnútorné omietky a pod.,“ objasňuje Ing. Zuzana Hejlová, autorizovaná statička spoločnosti Heluz.
Nechať vymrznúť alebo nevymrznúť?
Aj zima sa dá pri stavbe domu rozumne využiť. Ak sa vám na jeseň podarilo zrealizovať základy, môžu sa počas zimnej prestávky dotvarovať a vy máte čas na doladenie detailov realizačného projektu a stavebného plánu. Pretože čím precíznejšia je príprava, tým plynulejšia bude výstavba.
Ak ste do zimy ukončili hrubú stavbu (ideálne vrátane strechy), môžete ju nechať „vymrznúť“ – počas zimných mesiacov preschne, zbaví sa technologickej vody a „sadne si“. Vy môžete zatiaľ plánovať interiér a práce, do ktorých sa pustíte na jar: obvodový plášť, omietky, dokončovanie interiéru. V lete alebo na jeseň sa potom môžete sťahovať. Ak ste stihli do zimy osadiť aj okná a chcete nechať dom „vymrznúť“, nezabúdajte v ňom dôkladne vetrať. V tomto prípade si však nemusíte dávať nutne zimnú pauzu – postup prác urýchlite tým, že budete v dome temperovať, takže sa môžu realizovať úpravy v interiéri.
Názory odborníkov na to, či stavbu nechať „vymrznúť“ alebo nie, sa rôznia. Niektorí odporúčajú stavbu neuponáhľať a dopriať jej v zime čas, aby sa zbavila prebytočnej vody a dotvarovala sa, iní tvrdia, že zimná prestávka dnes už nie je potrebná. Pri murovaní na tenkú škáru alebo stavebnú penu sú totiž mokré procesy obmedzené na minimum. V takom prípade je však dôležité počas prvého roka v dome intenzívne vetrať, aby ste sa prípadnej zvyškovej vlhkosti bezpečne zbavili.
Opýtali sme sa odborníkov
Tzv. vymrznutie stavby viacerí odborníci odporúčajú, nie je však potrebné vždy.
Ing. Július Sič, technický poradca spoločnosti Xella SK
Na začatie stavby domu je ideálne jarné obdobie, keď sa teploty aj v noci dostanú nad 5 °C. Mokré procesy, ktoré sú už pri betonáži základov, vtedy prebiehajú správne aj bez pridania „nemrznúcich“ prímesí. Ďalšou voľbou je príprava základovej dosky na jeseň, vtedy však môže práce ohroziť skorší príchod mrazivých nocí. Ako technik ale v každom prípade odporúčam realizovať všetky mokré technologické procesy pri teplotách nad 5 °C, teda v období jar – leto – jeseň. V oboch prípadoch je dobré, keď základová doska spoločne s hrubou stavbou „vymrznú“ aspoň jednu zimu. Tým sa zaručí, že prebehli všetky prípadné dotvarovania a môžeme stavbu dokončiť. Keď nás teda netlačia termíny, stavbe „vymrznutie“ len pomôže.
Ing. Gabriel Szöllösi, produktový technik spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne
Reálny začiatok stavby domu závisí od mnohých okolností a väčšinou sa nezhoduje s predstavami stavebníka. Ideálne je, ak sa podarí začať stavbu v jarných mesiacoch. Vďaka moderným technológiám murovania je možné aj murovanú hrubú stavbu zvládnuť za niekoľko týždňov vrátane strechy. Ak sa to podarí, nič nebráni tomu, aby sa v jesenných mesiacoch realizovali aspoň vnútorné omietky. Samozrejme, je možné začať výkopové a zakladacie práce aj na jeseň. V tomto prípade, najmä ak je isté, že sa stavbu nepodarí zastrešiť, oplatí sa počkať a práce ukončiť pred príchodom zimy betonážou základovej dosky, murovacie práce ponechať na príchod jari.
Rastislav Bosák, produktový manažér spoločnosti KM Beta
Na začatie stavby je najvhodnejšia jar alebo leto, aby sa do zimy stihla zhotoviť hrubá stavba vrátane strechy a výplní otvorov. V zimnom období sa potom môžu realizovať práce vnútri stavby. Ak je to možné, stavba by mala mať počas zimy prestávku, aby mala čas „sadnúť si“ a poriadne vyschnúť pred realizáciou vnútorných omietok.
Text: Erika Kuhnová, redakčne upravila Andrea Dingová
Foto: isifa/Shutterstock a archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2019
Komentáre