Najčastejšie omyly pri väzbe tehál

Najčastejšie omyly pri väzbe tehál

Každý, kto si chce postaviť vlastný dom, iste dlho a pozorne hľadá stavebný materiál, z ktorého má byť vysnívaný dom postavený. No ani ten najlepší stavebný materiál nie je odolný proti nesprávnemu použitiu. Pripravili sme pre vás seriál, ktorý vám pomôže vyhnúť sa najvážnejším nedostatkom pri realizácii murovanej stavby z tehál.

Murovanie z tehál zvládne každý zručnejší domáci majster. Samozrejme, ako u každého remesla, je potrebný určitý fortieľ, ale v podstate stačí dodržať zopár jednoduchých pravidiel. A hlavne treba aj trochu chcieť. Hlavnou príčinou chýb a nedostatkov na stavbách je nezáujem a ľahostajnosť.

Jedným zo základných pravidiel pri murovaní je väzba muriva.

Aby vznikla náležitá väzba muriva a murivo pôsobilo ako jeden celok, je nevyhnutné, aby tehly v dvoch susedných radoch tehál nad sebou boli odsadené vľavo alebo vpravo aspoň na vzdialenosť 40 mm alebo 0,4-násobok výšky tehly. V prípade dnešných veľkoformátových tehál s výškou 238, resp. 249 mm je to 9,5 až 10 cm. Ideálna dĺžka väzby je na polovicu dĺžky tehly.

Hoci ide o jednoduché pravidlo, niektorí „majstri“ murujú ako im tehla príde do ruky. Takouto nedbanlivosťou ale môžu vzniknúť poruchy domu, ktoré vás vyjdú poriadne draho!

Tomuto murárovi na presnosti veľmi nezáležalo. Nedostatkov je tu hneď niekoľko: premenlivá hrúbka ložných škár, ložné škáry neúplne vyplnené maltou, netesné styčné škáry, neurovnané tehly.

Správne vymurovaná stena z klasických tehál na klasickú maltu.

Ďalšie príklady si môžete pozrieť na webe domztehly.sk

Komentáre

  1. s usmevom som si precital tento clanok. byvam totiz v budove, ktoru postavili slavni komunisticki murari z plnych tehal. so stavbou ako celkom ziaden problem uz 50 rokov a dufam ze este 100 vydrzi. problem nastava, ked chcem urobit do steny dieru. viem ze na 50% trafim maltu. ten dom nie je z tehal, ale z malty. vysvetlujem si to tak, ze na tehly bola norma, ale vapna a piesku bolo neurekom. a tak ked sudruzi murari chceli ukradnut tehly, tak museli medzi tehly nalozit extrahrube vrstvy malty …

    1. Otlučte omítku a uvidíte,spekulante.

    2. tak ale ma betonovu kostru

    3. To zasa ja som nedavno robil dieru na geberit a stupacku na povalu do zmiesaneho muriva a fakt mi lepilo aby sa cela stena nakoniec nezosypala a nedoletel ku mne sused ze pada moj dom na jeho dom. To co sa tu riesi mi pride dost usmevne 🙂

    4. Peterko, musíš vymeniť matroš, tráva je silná pre tvoju tupu kapitalistickú hlavu

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.