Trúfnete si na stavbu domu svojpomocne?

Trúfnete si na stavbu domu svojpomocne?

Stavať domy svojpomocne je na Slovensku úzus. Za socializmu ľudia v podstate ani nemali inú možnosť, len osloviť kamarátov, bratrancov a strýkov, pochytať lopaty a kelne a poďho po večeroch aj víkendoch stavať. Dnes to už nie je nutnosť, je to jednoducho vaše rozhodnutie.

Chcete ušetriť?

Pre svojpomoc sa investor často rozhodne z finančných dôvodov. Na prvý pohľad je to jasné. Keď si dom postavíte sami, nemusíte platiť za prácu, kupovať budete len materiál. Nuž, nie vždy je to tak. Preto ak je finančný dôvod ten najsilnejší, skúste svojpomoc ešte raz zvážiť.

Nákupom len niektorých častí stavby sa náklady môžu predražiť v porovnaní so situáciou, keď sa dodávajú komplexné stavebné systémy. Väčšina stavebných firiem má relatívne veľké zľavy na materiál, ktoré stavebník nemôže využiť, keďže veľkú časť materiálu kupuje sám. Stavebník k svojim preinvestovaným prostriedkom okrem strojového vybavenia a pomôcok musí pripočítať náklady na vodu a energie spotrebované na stavbe i dopravu materiálu. Ak si vozí materiál sám, míňa benzín a opotrebováva vozidlo. K reálnym nákladom takisto treba pripočítať dopravu pracovníka na stavenisko. Pripočítať treba aj výdavky na dočasné bývanie počas stavby domu. No a peniaze môžete minúť napríklad aj na niektoré nesprávne urobené práce, ktoré sú nutnou daňou za začiatočnícke chyby.

Faktom zostáva, že istú časť nákladov na stavebné práce, ktoré vykonáte svojpomocne, skutočne ušetríte.

Chcete si urobiť veci po svojom?

To je dobrý dôvod zvážiť svojpomoc alebo aspoň kombináciu svojpomoci a subdodávateľsky riešených náročnejších častí stavby. V takom prípade sa vám budú lepšie riešiť zmeny projektu na základe individuálnych preferencií. Dokonca, ak budete veľmi tvrdohlaví, môžete si počas stavby trúfnuť napríklad aj na zbúranie už postavenej priečky a jej posunutie. A to by sa vám v prípade, že by vám stavali dom na kľúč, dalo len veľmi ťažko.

Viac si môžete prečítať v článku na webe domztehly.sk

Komentáre

  1. Článok úplne od veci.Každý kto si chce poriadiť svoj dom, mal by si zobrať do ruky papier a ceruzku a seriózne spočítať,, za a proti,,pri stavaní svojpomocne alebo nechať si postaviť firmou. Najmä pravdivo si odpovedať na otázku: čo si viem spraviť sám, napr.vyhotovenie stavebného náradia, zhotovenie bednenia, murovania, betonáže, zhotovenia krovu prípadne s materiálom alebo bez, ale aj ostatné veci ktoré si viem poriadiť lacnejšie.Tak isto si aj spočítať veci a práce ktoré musím tvrdo zaplatiť. Po celkovom spočítaní si všetko porovnať s cenou za ktorú by to zhotovila nejaká stavebná firma a podľa toho sa rozhodovať.Takto isto som to počítal aj ja keď moja dcéra uvažovala o svojom dome. Môj prepočet za svojpomocne vyhotovenie päť izbového celo podpivničeného domu na komplet bol aj s miernym navýšením 58 000 €. Veľmi zhodnú cenu mi potvrdil aj jeden môj známy, ktorého to vyšlo o čosi menej, a ašte aj so zariadením. Cena za vyhotovenie toho istého domu stavebnou firmou podľa ich prepočtu bola 160 000 – 187 000 €. K tomuto si treba pripočítať aj navýšenie úveru v prvom i druhom prípade o výšku úrokov. A to už je iný rozdiel v sume. Tu si tiež treba uvedomiť, že svojpomocné vyhotovenie je omnoho lacnejšie a tým aj pomerne oveľa kratšie splatenie úveru, avšak za cenu dvoj-trojročného strádania a driny. Alebo dať si postaviť. Je to síce bez tvrdej roboty, ale zase za cenu veľmi dlhodobého splácania úveru,možnože aj celoživotného, a tým aj za cenu možného strádania počas doby splácania. Uvedené skutočnosti by si mal zvážiť každý pred výstavbou domu a podľa toho sa rozhodnúť ako si svoj dom nadobudne.

    1. Súhlasím s mm. Ceny podľa ceníkových cien rozpočtárov sú premrštené. Hlavne čo sa týka kúpu materiálu cez stavebnú firmu, kde im dáva dodávateľ lepšie ceny. Tie sa bohužiaľ ale neodzrkadlia v cene investora pretože stavebná firma si dá na materiál maržu, nehovoriac o tom že kvalita slovenských stavebných firiem je na bode mrazu. S odborníkmi sa treba poradiť ale domček sa dá postaviť kvalitne za pomerne dobrú cenu svojpomocne. Na začiatok si treba vybrať dobrý projekčný tým i keď drahší ale ochotný byť k dispozícii počas realizácie. A hlavne nie uja jana z hornej dolnej ktorý všade bol a všetko videl. Hodnota tohto článku je dosť mizerná a zavádzajúca.

  2. Všetky podobné články, ktoré odrádzajú od práce svojpomocne argumentmi typu: Firma má zľavu na materiáli, pri svojpomoci míňaš vlastný benzín, firma má náradie… Tieto všetky síce firma má, ale si ich aj zaráta, zľavu získa vlastne firma sama a investor platí ako bez zľavy, investor platí benzín firme, vykladanie materiálu, aj náradie investor firme zaplatí, aj tie energie spotrebované počas stavby. Veď to, firma má kopec vecí výhodnejšie, ale investor platí za 60-tisícový dom 150 tisíc. Všetko nevýhodne pre investora.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.