image 47039 25 v1

HELUZ prichádza na trh s novinkou AKU KOMPAKT 21 brúsená

Nové materiály, nové a stále lepšie úžitkové vlastnosti tehlových výrobkov – to všetko už patrí k štandardom produktového radu spoločnosti HELUZ. Na stavebnom veľtrhu FOR Arch vlani v Prahe neunikla záujmu architektov, projektantov, developerov i odbornej stavebnej verejnosti prezentácia nového tehlového materiálu na nenosné murivo HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. A ako výrobca avizoval, od júla 2017 je prvá brúsená AKU tehla charakterizovaná aj nepriezvučnosťou k dispozícii na najširšie využitie v stavebníctve. 

Na rovnakej ploche viac miesta

Táto novinka má oproti iným klasickým tehlovým materiálom rad technických zdokonalení, lepšie akustické (zvukovoizolačné) a tepelnoizolačné vlastnosti. Svojou štíhlejšou konštrukciou vytvorí AKU KOMPAKT 21 väčší úžitkový priestor, a tým umožní získať v rámci bytu viac úžitkovej plchy. To je dobrá správa hlavne pre developerov, ktorí získajú na rovnakej zastavanej ploche viac predajných metrov úžitkovej plochy.

Aby mali nové murovacie materiály lepšie úžitkové vlastnosti, volí spoločnosť HELUZ kombináciu tehliarskeho črepu s materiálmi, ktoré najviac vylepšujú požadovaný parameter.

V prípade tehlových blokov HELUZ Family 2in1, určených na obvodové murivo nízkoenergetických a pasívnych domov, je tvarovka vyplnená expandovaným samozhášavým polystyrénom. Tým tieto tehlové tvarovky získavajú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.

HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená významne redukuje prenos konštrukčného hluku

V prípade akustických blokov HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená bola zvolená (rovnako pre svoje vynikajúce akustické vlastnosti) minerálna vlna. Vďaka unikátnej konštrukcii tehlového bloku na vnútorné murivo sa dosiahne ekvivalent správania dvojitej konštrukcie. Okrem výbornej zvukovej izolácie teda zároveň dochádza k významnej redukcii konštrukčného hluku (napríklad eliminácia zabuchnutia dvierok zavesenej skrinky na murive). Murovanie stien so zvýšenými nárokmi na zvukovú izoláciu pomocou tenkovrstvového PU lepidla (HELUZ peny) bolo doteraz tabu. To je teraz vďaka vývoju nového tehlového bloku prelomené. Po novom je teda možné zhotoviť deliace steny medzi dvomi bytmi suchou technológiou murovania, a pritom dosiahnuť lepší výkon zvukovej izolácie oproti v súčasnosti ponúkaným AKU blokom, a to pri úspornej šírke iba 21 cm.

Lepšia tepelná izolácia zabráni špekulovaniu prílišných sporivcov zo susedných bytov

Výrazne lepšie, než má tradičné riešenie z AKU tehál, sú aj tepelnoizolačné vlastnosti steny z tehál HELUZ AKU KOMPAKT 21 BRÚSENÁ. To prispieva k zmenšeniu tepelnej straty obývaného bytu susediaceho s málo obývaným bytom, teda k úsporám energie užívateľov vykurovaných bytov. „Sporivcom“, ktorí si nechávali vykurovať byt od susedov, teda odzvonilo.

Rovnaká modulácia ako pri obvodovej stene, ľahšia manipulácia, menšie statické zaťaženie stavby

Vďaka brúseniu sú tehly kalibrované na výšku 249 mm a nevzniká problém vo výškovom module. Ten je zrejmý pri súčasnom murovaní obvodového muriva z brúsených tehál a priečok z nebrúsených AKU tehál murovaných na maltu. Zároveň sú brúsené tehly menšie a ľahšie, takže manipulácia s nimi je jednoduchšia a statické zaťaženie stavby je menšie. Pretože HELUZ AKU KOMPAKT 21 BRÚSENÁ je tvorená dvoma 8,5 cm tvarovkami, úprava rozmerov tehál nie je žiadny problém. Stačia bežné pracovné nástroje (napr. uhlová brúska 230 mm, píla na rezanie tehál).

„Zoštíhlenie“ tehly prináša väčšiu úžitkovú plochu v byte

Hrúbka steny menšia o 4 cm oproti tradičnému riešeniu ušetrí zastavanú plochu, a tým umožní dosiahnuť väčšiu úžitkovú plochu v rámci bytu. Ako už bolo spomenuté, toto „zoštíhlenie tehly“ ocenia majitelia bytov a hlavne investori bytových domov. S materiálom HELUZ AKU KOMPAKT 21 BRÚSENÁ získajú na rovnakej pôdorysnej ploche viac metrov úžitkovej plochy.

VÝHODY AKU KOMPAKT 21 BRÚSENÁ

1. Lepšie akustické (zvukovoizolačné) vlastnosti – výrazne lepší zvukovoizolačný komfort oproti doteraz používaným a zvukovoizolačne vyhovujúcim tvarovkám, redukcia prenosu konštrukčného hluku.

2. Kompatibilita s brúsenými blokmi HELUZ na obvodové steny – je brúsená, má rovnakú výšku (brúsené bloky sú v súčasnosti jednoznačne najrozšírenejším murovacím materiálom).

3. Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti – o 45 % lepší súčiniteľ tepelnej vodivosti a súčiniteľ prechodu tepla podstatne obmedzia unikanie tepla z vykurovaného bytu k „sporiacemu susedovi“ a do chladnejších priestorov (chodby a schodiská).

4. Menšia plošná hmotnosť – o 19 % menšie zaťaženie stavby v porovnaní s AKU 25 MK, jednoduchá realizácia murovania na PU penu, menšia hmotnosť bloku, menší presun hmôt.

5. Úspora miesta – o 14 % tenšia tvarovka; 24/28 cm (hr. múru s omietkami).

6. Technické parametre tvarovky ju zaraďujú na absolútnu špičku v príslušnej triede použitia (akustické bloky, akustické priečky).

ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje