Ako rozvrhnúť práce na stavbe domu

ako rozvrhnut prace na stavbe domu

Oboznámenie sa s nadväznosťou jednotlivých stavebných prác vám pomôže zostaviť časový harmonogram tak, aby ste si zabezpečili plynulý prísun materiálu, odstránili zbytočné prestávky. Postupujte podľa ľavého stĺpca tabuľky.

STAVBA SVOJPOMOCNE

VÝHODY
+    Pracujete, keď máte na prácu čas a chce sa vám, nikto vás nenaháňa.
+    S prehľadom kontrolujete celú stavbu.
+    Dom vyjde lacnejšie (niekedy až o tretinu) oproti tomu, čo ponúkajú stavebné firmy.
+    Vaša práca, vaša spokojnosť (alebo nespokojnosť), vaša zodpovednosť. Vyhnete sa sklamaniu z neprofesionality niektorých „odborných“ stavebných firiem.

NA ČO SI DAŤ POZOR
    Čas výstavby je dlhší, ako keď dom stavia firma.
    Na výstavbu síce vynaložíte menej financií, ale ak si vynásobíte spotrebovaný čas svojou hodinovou mzdou (môže sa predĺžiť pre nedostatok skúseností a praxe, štúdium pracovných technológii, zháňanie materiálu, omyly a ich opravy a pod.) a započítate, že budete takto pracovať pre každého, kto na stavbe pomohol vám, možno prídete k vyššej cene, ako ponúka dodávateľ. Uvážte, či by ste cenu práce vedeli skôr vyrovnať zárobkom za prácu, ktorou sa živíte, ide vám dobre a robíte ju profesionálne.
–    Vzniká riziko neodbornej práce s ťažko napraviteľnými dôsledkami.
–    Občas budete musieť využiť odbornú pomoc. Niektoré činnosti jednoducho nezvládnete, iné ani nemôžete robiť svojpomocne – napríklad plyn, elektrinu, možno ani vodu.

STAVBA DODÁVATEĽSKY

VÝHODY
+    Rýchlosť výstavby – do roka pohodlne bývate v murovanom dome.
   Pri stavbe dodávateľským spôsobom máte záruku. Pri chybe neriešite, či je na vine materiál, alebo neschopnosť pracovníkov. O nápravu sa musí postarať firma (je však dôležité správne uzavrieť zmluvu medzi dodávateľom a investorom, (teda vami).
+    Odbornosť a komplexnosť dodávky – nemusíte zháňať remeselníkov, špecialistov ani materiál. Stavebné firmy môžu materiál kúpiť lacnejšie.
+    Vyhnete sa viacročnému víkendovaniu a dovolenkovaniu na stavbe, strate zdravia, prípadne zničeniu vzťahov s rodinou.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNA ČO SI DAŤ POZOR
–    Cena bude vysoká, otázka je, či opodstatnene. Ponúkaný rozpočet si v pokoji preberte s nejakým svojím známym stavbárom,  pokúste sa ho zaangažovať ako stavebný dozor. Ak niečo nesedí, jednajte sa o cene.
    Vždy hrozí riziko, že firmu „zle trafíte“, teda že ide buď o ­laikov, lajdákov, alebo podvodníkov. Vyberajte si dodávateľa, o ktorom sa kladne vyjadria ľudia, ktorým dôverujete.
–    Zmluvu, ktorú ponúka dodávateľ, dajte preveriť právnikovi. Ak sa tak stalo a v zmluve vám niečo dôležité nevyhovuje alebo chýba, určite ju neuzavrite.

tabuľka

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

–>

Komentáre

  1. Ja som staval cez krizu, ale organizoval som si celu stavbu sam. Platilo pravidlo, ze kde niekto ma vela prace a treba na neho cakat (ked tej prace je malo), pravdepodobne preto lebo je dobry, ti co mali cas hned boli casto krat lajdaci co im tieklo do topanok a hadzali take ceny ze hroza. Dalej som sa drzal hesla pri muraroch „Je schony sa ti zamurovat v izbe“. Ti ludia nerozmyslaju viac ako 5 min dopredu, kazdy detail treba vopred jasne stanovit a hlavene prekontrolovat! T.j. musite si kazdy detail nastudovat tak ci tak lebo 1) pri rozhovore date najavo „majstrovi“, ze viete o com tocite (oni hned pochopia ci vas mozu odrbavat alebo nie) 2) budete tam byvat vy a nie on a mali by ste mat sajnu co kde a ako ide, co je kde lebo ked dojde k poskodeniu, lepsie identifikujete, co je problem a co treba a ako opravit, 3) Stavte si dopredu jasne pravidla hry, ziadne take ze potom sa dohodneme…Cena/vykon, cena / naprava (ked nieco pokazi hradi si material na opravu) a cas prace

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.