Ako rozvrhnúť práce na stavbe domu
Oboznámenie sa s nadväznosťou jednotlivých stavebných prác vám pomôže zostaviť časový harmonogram tak, aby ste si zabezpečili plynulý prísun materiálu, odstránili zbytočné prestávky. Postupujte podľa ľavého stĺpca tabuľky.
Galéria
STAVBA SVOJPOMOCNE
VÝHODY
+ Pracujete, keď máte na prácu čas a chce sa vám, nikto vás nenaháňa.
+ S prehľadom kontrolujete celú stavbu.
+ Dom vyjde lacnejšie (niekedy až o tretinu) oproti tomu, čo ponúkajú stavebné firmy.
+ Vaša práca, vaša spokojnosť (alebo nespokojnosť), vaša zodpovednosť. Vyhnete sa sklamaniu z neprofesionality niektorých „odborných“ stavebných firiem.
NA ČO SI DAŤ POZOR
– Čas výstavby je dlhší, ako keď dom stavia firma.
– Na výstavbu síce vynaložíte menej financií, ale ak si vynásobíte spotrebovaný čas svojou hodinovou mzdou (môže sa predĺžiť pre nedostatok skúseností a praxe, štúdium pracovných technológii, zháňanie materiálu, omyly a ich opravy a pod.) a započítate, že budete takto pracovať pre každého, kto na stavbe pomohol vám, možno prídete k vyššej cene, ako ponúka dodávateľ. Uvážte, či by ste cenu práce vedeli skôr vyrovnať zárobkom za prácu, ktorou sa živíte, ide vám dobre a robíte ju profesionálne.
– Vzniká riziko neodbornej práce s ťažko napraviteľnými dôsledkami.
– Občas budete musieť využiť odbornú pomoc. Niektoré činnosti jednoducho nezvládnete, iné ani nemôžete robiť svojpomocne – napríklad plyn, elektrinu, možno ani vodu.
STAVBA DODÁVATEĽSKY
VÝHODY
+ Rýchlosť výstavby – do roka pohodlne bývate v murovanom dome.
+ Pri stavbe dodávateľským spôsobom máte záruku. Pri chybe neriešite, či je na vine materiál, alebo neschopnosť pracovníkov. O nápravu sa musí postarať firma (je však dôležité správne uzavrieť zmluvu medzi dodávateľom a investorom, (teda vami).
+ Odbornosť a komplexnosť dodávky – nemusíte zháňať remeselníkov, špecialistov ani materiál. Stavebné firmy môžu materiál kúpiť lacnejšie.
+ Vyhnete sa viacročnému víkendovaniu a dovolenkovaniu na stavbe, strate zdravia, prípadne zničeniu vzťahov s rodinou.
NA ČO SI DAŤ POZOR
– Cena bude vysoká, otázka je, či opodstatnene. Ponúkaný rozpočet si v pokoji preberte s nejakým svojím známym stavbárom, pokúste sa ho zaangažovať ako stavebný dozor. Ak niečo nesedí, jednajte sa o cene.
– Vždy hrozí riziko, že firmu „zle trafíte“, teda že ide buď o laikov, lajdákov, alebo podvodníkov. Vyberajte si dodávateľa, o ktorom sa kladne vyjadria ľudia, ktorým dôverujete.
– Zmluvu, ktorú ponúka dodávateľ, dajte preveriť právnikovi. Ak sa tak stalo a v zmluve vám niečo dôležité nevyhovuje alebo chýba, určite ju neuzavrite.
Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
–>
Ja som staval cez krizu, ale organizoval som si celu stavbu sam. Platilo pravidlo, ze kde niekto ma vela prace a treba na neho cakat (ked tej prace je malo), pravdepodobne preto lebo je dobry, ti co mali cas hned boli casto krat lajdaci co im tieklo do topanok a hadzali take ceny ze hroza. Dalej som sa drzal hesla pri muraroch „Je schony sa ti zamurovat v izbe“. Ti ludia nerozmyslaju viac ako 5 min dopredu, kazdy detail treba vopred jasne stanovit a hlavene prekontrolovat! T.j. musite si kazdy detail nastudovat tak ci tak lebo 1) pri rozhovore date najavo „majstrovi“, ze viete o com tocite (oni hned pochopia ci vas mozu odrbavat alebo nie) 2) budete tam byvat vy a nie on a mali by ste mat sajnu co kde a ako ide, co je kde lebo ked dojde k poskodeniu, lepsie identifikujete, co je problem a co treba a ako opravit, 3) Stavte si dopredu jasne pravidla hry, ziadne take ze potom sa dohodneme…Cena/vykon, cena / naprava (ked nieco pokazi hradi si material na opravu) a cas prace