nova kniha v predaji vsetko o stavbe a prevadzke domu
Galéria (6)

Nová kniha v predaji Všetko o stavbe a prevádzke domu

Publikácia prevedie čitateľa cez nástrahy, ktoré sú spojené so stavbou domu. Ponúka nielen kľúč na orientáciu medzi súčasnými stavebnými materiálmi a technológiami dostupnými na trhu, ale pomôže aj pri výbere vhodného pozemku, upriami pozornosť na proces prípravy a projektovania nového domu, ako aj na aktuálne možnosti financovania.

Galéria

Prehľad technických riešení vykurovania, prípravy teplej vody, vetrania a iných najnovších technológií je zase výbornou pomôckou na úspešnú prevádzku domu. Na svoje si prídu aj tí, ktorí hľadajú inšpiráciu pri riešení dispozície. 

VŠETKO O STAVBE A PREVÁDZKE DOMU

kolektív autorov


foto na titulnej strane: thinkstock.com

Z obsahu:

PRED STAVBOU
■ Od projektu ku kolaudácii
■ Možnosti financovania stavby rodinného domu
■ Výber správneho projektu
■ Vlastný kúsok sveta
■ Stavebný dozor a stavbyvedúci – kľúčové postavy stavby
■ Ako ušetriť pri stavbe domu

STAVBA DOMU
■ Základom sú dobré základy
■ Vyberáme murovací materiál
■ Drevo? Rozumné rozhodnutie
■ Najlepšia ochrana dreva
■ Pasívny dom – mýty a povesti
■ Ako si vybrať strechu
■ Doprajte domu teplý kabát
■ Aj dom sa chce páčiť
■ K domu patrí pekná záhrada

PREVÁDZKA DOMU
■ Vplyv okien na hospodárnu prevádzku budovy
■ Steny, ktoré sa vyfarbili
■ Ako a čím kúriť efektívne
■ Postavte si teplo – kozub v dome
■ Teplo pod kontrolou
■ Premeňte slnečné žiarenie na teplo
■ Tepelné čerpadlo – teplo troch živlov
■ Teplá voda bez kompromisov
■ V zdravom dome zdravý vzduch
■ Moderné chladiace systémy

Táto publikácia bola vydaná s podporou Fondu PSS, a. s., na podporu rozvoja bytového hospodárstva.

str. 76

K domu patrí pekná záhrada

Text a foto : Daniel Košťál

Mať krásny dom a nezasadiť ho do rovnako krásnej, ak nie ešte krajšej záhrady je škoda. Ešte horšie je, ak sa kde-tu niečo zasadí a prípadne aj neustále presádza a dopĺňa bez akejkoľvek koncepcie. Efektívnejšie je stanoviť si určitú víziu, ako by mala záhrada vyzerať, a podľa nej ju zrealizovať hneď, prípadne si niečo nechať aj na budúci rok. Založenie záhrady je síce náročné na čas aj financie, no akákoľvek snaha vynaložená týmto smerom sa rozhodne vráti.

Záhradu si môžete buď dať navrhnúť a zrealizovať odborníkom – záhradným architektom a záhradníkom, alebo si ju vybudovať svojpomocne. Ak sa obrátite na odborníkov, miniete viac peňazí, ale máte istotu, že budú zachované všetky potrebné postupy a náležitosti, že budete mať rastliny, ktoré sa na dané miesto hodia a ktoré odborník správne skombinuje. Takisto navrhne ideálne riešenie na daný pozemok – precízne zakomponuje jednotlivé prvky – záhony, skalky, jazierka, spevnené plochy, osvetlenie a podobne. Vo všeobecnosti je zakladanie záhrady s využitím odborníka oveľa rýchlejšie, ako keď si to realizujete vlastnými silami, a navyše vám ostáva viac času na iné veci. Ak ste sa napriek tomu rozhodli záhradu vybudovať svojpomocne, je dobré si niekoľko dôležitých pravidiel naštudovať z odbornej literatúry či internetu. Najmä ak je pozemok menší, zvládnete so získanými vedomosťami plánovanie trávnika, záhonov, skaliek či jednoduchého jazierka a vytvoríte tak celoročne príťažlivú a reprezentatívne pôsobiacu záhradu, za ktorú sa nebudete musieť hanbiť ani pred odborníkom. Stavebné práce – vybudovanie chodníkov, vydláždených plôch, jazierok či inštalácie osvetlenia – však prenechajte radšej odbornej firme.

Moderné záhrady si žiadajú menej rastlinných druhov.

Ako začať

Novú záhradu si dôkladne naplánujte až do takých detailov, aby ste vedeli, ako bude vyzerať, keď v nej vyrastú stromy. Rozhodne sa neunáhlite, pretože každý dodatočný opravný zásah sú zbytočné investície. Následne si treba všetko zakresliť na výkres a vytvoriť si nákupný zoznam, s ktorým sa vyberiete do dobre zásobených záhradných centier, kde rastliny buď priamo nakúpite, alebo si ich objednáte.

Na akékoľvek zmeny v záhrade je najvhodnejším obdobím v roku jar, ale rastliny, ktoré vysádzate z črepníkov a kontajnerov môžete vysádzať aj v lete. Ideálne je vybrať si daždivejšie počasie a dni, keď je zamračené. Ešte pri plánovaní si treba stanoviť hranicu financií, ktoré chcete do novej záhrady investovať.

Dôležité je zohľadniť aj to, či budú záhradu využívať starší alebo, naopak, mladší ľudia, deti, domáce zvieratá, či má byť záhrada zároveň reprezentatívnym miestom, exteriérovým pracoviskom, miestom na hry a športové vyžitie, záhradnú párty, či bude slúžiť ako úžitková, alebo len okrasná a podobne.Vybudovanie jazierka prenechajte radšej odbornej firme, ktorá zabezpečí všetky potrebné postupy a náležitosti, a navyše ušetrí váš čas.

Knihu si môžete objednať  aj na www.svetknih.sk za zvýhodnenú cenu.  –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.