10 najčastejších chýb pri lepení dreva
Galéria (5)

10 najčastejších chýb pri lepení dreva

Chybne zlepený spoj zostáva pred zrakom zväčša skrytý. Ak lepidlo počas zrenia nevytvorilo s povrchom dreva dostatočne silnú väzbu, pri silnejšej záťaži zlyhá. To môže zmariť nielen vašu snahu o opravu rozkývanej stoličky, ale aj váš prvý stolársky projekt.

Galéria

lepenie dreva
lepenie dreva
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,
1. Polyuretán škáru nevyplní

Použiť polyuretánové lepidlo na voľný čapovaný spoj sa môže javiť ako dobrý nápad. Pri zretí sa mení na penu, ktorá vyplní každú škárku v netesnom spoji. Sklamanie však príde pri prvom zaťažení. Poddajná pena pod tlakom ustúpi a spoj sa uvoľní. Námaha bola zbytočná. Upravte pred lepením spoj niektorou zo stolárskych techník tak, aby bol dostatočne pevný. Klinkom, kolíkom či dyhou. Na penu sa nespoliehajte.

2. Neutierajte lepidlo vodou

Lepidlo vytlačené zo spoja je zárukou toho, že ste ním nešetrili. Nikdy sa však nepokúšajte za čerstva zotierať prebytočné disperzné lepidlo štetcom či handričkou namočenou vo vode. Vtlačíte ho do pórov, čo spôsobí škvrny pri morení, napúšťaní a iných povrchových úpravách. Vyčkajte niekoľko hodín, kým zavädne, a zoškrabte ho bezpečne ostrým nástrojom – škrabkou, špachtľou či starým hoblíkom. Ide to ľahšie ako po úplnom vytvrdnutí.

Plochy opálené tupými rotačnými nástrojmi s lepidlom silnú väzbu nevyrobia. Foto: Milan Gigel

3. Nikdy nie kolmo na vlákna

Správne zlepený spoj je pevnejší ako samotné drevo. Platí to vždy, keď sú vlákna oboch drevených častí rovnobežné alebo mimobežné. Ak však smerujú kolmo na spoj, pevná väzba nevznikne. Sila, ktorou nasávajú lepidlo, je silnejšia ako nové, vznikajúce väzby. Ak je takýto spoj nevyhnutný a nebude vystavený záťaži, natrite konce vlákien niekoľko minút pred lepením tenkou vrstvičkou lepidla. Istejšie je však posilnenie kolíkom alebo lamelou.

4. Kovy drevo zafarbia

Pozinkované časti zvierok a oceľové sťahováky pri práci na povrchu dreva stopy zvyčajne nezanechávajú. Ak sa však dostanú do kontaktu s disperzným PVA lepidlom, vytvárajú zlúčeniny, ktoré reagujú s tanínmi obsiahnutými v dreve. V mieste styku vzniknú tmavé škvrny, ktoré siahajú niekoľko milimetrov do hĺbky dreva. Prekryte kovové časti náterom alebo krycou páskou, aby ste nezmarili svoju snahu.

Ak vlákna smerujú kolmo na lepený spoj, treba ho poistiť kolíkmi alebo lamelou. Foto: Milan Gigel

5. Očistiť až na drevo

Opravy nábytku sa nezaobídu bez lepenia uvoľnených spojov. Žiadny výrobca stolárskych lepidiel však nezaručí, že s vrstvou starého lepidla, emailu alebo laku vytvoria rovnako pevnú väzbu ako s drevom. Ak sa chystáte opraviť uvoľnené čapy kuchynského stola, rozsušenej zásuvky alebo posteľného rámu, dokonale ich očistite až na čisté drevo. Iba tak otvoríte jeho vláknitú štruktúru, ktorá je pre spoj dôležitá.

6. Aby dosky nepraskali

Pri lepení plošných spojov uniká prebytočné lepidlo pod tlakom zvierok cez škáru von. Pri čapovaných a kolíkovaných spojoch je však situácia iná. Lepidlo je uväznené v otvore a nemá kam uniknúť. Silou hydrauliky pod tlakom zvierok trhá dosku, aby uniklo cez prasklinu von. Tak ako kolíkom svedčí vrúbkovanie a zrazenie hrán pre únik lepidla, dlaby by mali mať z rovnakého dôvodu hĺbkovú rezervu.

7. V chladnej dielni časy neplatia

V nevykúrenej dielni môže v zimných mesiacoch trvať lepenie aj trojnásobne dlhšie ako počas horúcich letných dní. Môžu za to spomalené chemické procesy a odparovanie vody. Ak výrobca v technickom liste predpisuje hodinové fixovanie spoja zvierkami, vždy to platí pre izbovú teplotu. Ak nemáte času nazvyš, predhrejte lepené dielce a zakúrte. Pri malých projektoch pomôže i kartónová škatuľa vyhrievaná žiarovkou.

8. Pozor na spálené plochy

Na tmavé vyleštené plochy spálené tupou hobľovačkou, frézou či kotúčovou pílou lepidlo nepatrí. Drevené vlákna boli pri vysokých otáčkach a teplote natoľko zlisované do kompaktného celku, že lepidlo s nimi nedokáže vytvoriť dostatočne silnú väzbu. Ak je lep jediným spojovacím prvkom, spoj počas starnutia a pri námahe zlyhá. Neriskujte otvárajúce sa škáry v lepených paneloch, stolových doskách a dielcoch. Čapovaný spoj túto záťaž ustojí.

9. Stláčajte s citom

Prílišné utiahnutie knechtov a zvierok pri plošnom lepení nie je zárukou dokonalého spoja s mimoriadnou pevnosťou. Ak je tlak prisilný, lepidlo sa zo spoja vytlačí a v škáre ho zostane príliš málo na to, aby zabezpečilo dokonalé previazanie lepených plôch. Pri lepení nanášajte lepidlo na obe lepené plochy a zvierky uťahujte dovtedy, kým sa celá škára lepom neobkreslí. Po uvoľnení budete mať istotu, že drobné nedokonalosti spoja sú vyplnené lepidlom.

10. Po záruke bez záruky

Niektoré disperzné lepidlá majú iba niekoľko mesiacov záruky, a tak nie je prekvapením, ak vo víkendovej dielni zostarnú skôr, ako ich použijete. Aj keď na pohľad vyzerajú bezchybne, môžu byť o poznanie slabšie, ako ste zvyknutí. Nepoužívajte ich na spoje, v ktorých je sila lepidla dôležitejšia ako dômyselnosť stolárskeho spoja. Nepriateľom lepidiel sú aj vysoké teploty a mráz.–>

ODBORNÍK RADÍ
Nádobka s vodou, voskovaný papier a krycia maliarska páska sú pri lepení disperznými lepidlami tými najlepšími pomocníkmi. Štetec ponorený do vody nikdy nezaschne, voskovaný papier zabráni prilepeniu o zvierky či stôl a pásky udržia vytlačené lepidlo tam, kde chcete.

Text: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: Thinkstock, Milan Gigel
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. tonyloco says:

    V dobách používania klasických lepidiel na drevo ako bol lacný kostný glej problém s použiteľnosťou (stárnutím) lepidla nebol a spoje držia aj po dlhých rokoch – na rozdiel od moderných a hlavne drahých lepidiel

    1. Ivanxyz says:

      spoje sice drzia aj po rokoch, ale nie kvôli lepidlu. to uz tam väcsinou davno nie je. drzia kvoli kvalitne spracovanym dlabom a capom, kolikom ci inym stolarskym technikam spajania. skuste rozoberat stary nabytok. po lepidle tam väcsinou najdete uz len cmuhy a rozdrobene zvysky.

  2. kubec says:

    Pekne napisane. Keby som to cital pred dvomi rokmi, nenarobil by som tolko chyb v zaciatkoch svojho noveho konicka.

  3. Jakub SEkvenc says:

    Zasadna chyba v clanku !

    http://urobsisam.zoznam.sk/dom/strecha/spajanie-dreva

    Protirecite si s inym clankom na vasej stranke.
    V odkaze vyssie najdete odporucanie, aby boli lepene spoje spajane kolmo proti vlaknam a v ziadnom pripade pozdlzne.

    Tu tvrdite presny opak.

    Mozte mi prosim povedat v ktorom clanku je chyba ?

    1. Anonym says:

      chybne to bude asi v tom druhom clanku, alebo skor nejednoznacne napisane. zrejme sa mysli kolmost vlakien medzi jednym a druhym lepenym tramom, ktore maju, samozrejme, vlakna po dlzke.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje