Čím prilepiť čo? Pozrite si prehľad stavebných lepidiel a zorientujte sa

image 33927 25 v1

Výber vhodného stavebného lepidla určite uľahčia odpovede na otázky, čo budeme lepiť a na aký podklad. Zároveň je dôležité vedieť, či má nalepený materiál plniť svoju funkciu v exteriéri alebo v interiéri.

Ceresit CT 87 2 v 1

Použitie
Špeciálna tenkovrstvová malta na lepenie dosiek z polystyrénu alebo minerálnej vlny a na následné zhotovenie armovacej vrstvy vystuženej sieťovinou so skleným vláknom v kontaktných tepelonoizolačných systémoch (ETICS). Vhodnými podkladmi sú murivo, omietky, mozaiky a betón, ktoré neobsahujú tuky, živice, pele alebo iné oddeľujúce sa substancie a zároveň sú pevné, nosné, čisté a suché.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: od 20,40 €
Výrobca: Henkel
www.ceresit.sk

weber.therm Leparm 410 P

Použitie
Lepiaca a výstužná malta na báze cementu určená na lepenie tepelnoizolačných doskových materiálov a s vhodným typom sklovláknitej mriežky na zhotovenie výstužnej (základnej) vrstvy. Vhodná na realizáciu tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS).

Balenie: papierový obal, 25 kg
Orientačná cena: 8,55 €
Výrobca: Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.sk

Baumit PoroContact W

Použitie
Lepiaca malta na báze bieleho cementu určená na lepenie a stierkovanie fasádnych izolačných dosiek, obzvlášť vhodná na fasádne izolačné dosky MultiPor. Rovnako vhodná na realizáciu stierkovej vrstvy s vloženou sklotextilnou mriežkou ako súčasť vonkajšieho omietkového systému na pórobetónové tvárnice. Možné použiť aj na lepenie izolačných dosiek MultiPor na stropy garáží alebo pivníc.

Balenie: papierové vrece, 20 kg
Orientačná cena: 19,44 €
Výrobca: Baumit
www.baumit.sk

Energy pena

Použitie
Samoexpandujúca PU pena/lepidlo bez obsahu rozpúšťadiel s nízkym obsahom emisií. Určená na lepenie EPS a XPS tepelnoizolačných dosiek na vodorovné a zvislé konštrukcie, polyuretánových (PUR/PIR) a fenolových tvrdých penových dosiek na ploché strechy, fasády, odvodňovacie prvky, stropy suterénov a na lepenie vnútornej izolácie. Vhodné aj na lepenie sadrokartónových a sadrovláknitých dosiek, nenosných vnútorných priečok, vyplnenie medzier tepelnoizolačnými prvkami.

Balenie: dóza, 750 ml
Orientačná cena: 16,20 €
Výrobca: Murexin
www.murexin.sk

Thermo Kleber Wood

Použitie
Jednozložkové nízkoexpanzné polyuretánové lepidlo určené na lepenie ľahkých, tepelnoizolačných materiálov a dekoratívnych prvkov z polystyrénu na drevo, OSB dosky, sadrovláknité a cementovláknité dosky, betón, omietky, murivo, polystyrén a pod. Vhodné na lepenie polystyrénových dosiek vo vrstvených skladbách, v tzv. sendvičoch, pri výstavbe nízkoenergetických domov a na vypĺňanie škár medzi tepelnoizolačnými materiálmi z EPS alebo XPS a z minerálnych vlákien.

Balenie: pištoľová dóza, 750 ml
Orientačná cena: 9,18 €
Výrobca: Den Braven
www.denbraven.sk

Mamut Glue High Tack

Použitie
Jednozložkové lepidlo na báze MS polyméru s vysokou počiatočnou priľnavosťou. Vyvinuté na lepenie bez potreby fixovania spojov – drží okamžite. Určené na lepenie betónu, keramických dlaždíc, smaltu, zrkadiel, dreva, muriva, sadrokartónu, cementotrieskových dosiek tvoriacich výplň zábradlí balkónov z nerezovej ocele, hliníka, medi, olova, skla, polykarbonátov, PS, PUR, PVC, niektorých druhov plastov a pod. Určené do interiéru aj exteriéru.

Balenie: salám, 600 ml, plastová kartuša, 290 ml alebo tuba, 25 ml
Orientačná cena: 8,05 €/290 ml
Výrobca: Den Braven
www.denbraven.sk 

Baumit Baumacol FlexMarmor

Použitie
Biele cementové flexibilné lepidlo určené na kladenie mramoru, žuly a iných prírodných alebo umelých kameňov, mozaiky zo skla a keramiky, gresu, keramického obkladu a dlažby na bežné stavebné podklady ako betón, cementové a sadrové potery, vyzreté omietky, murivo, sadrokartón, hladený betónový podklad a kameninový obklad. Vhodné aj na podlahové vykurovanie. Na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: 17,10 €
Výrobca: Baumit
www.baumit.sk

Adesilex P10

Použitie
Biele cementové lepidlo so zníženým sklzom a s predĺženým časom zavädnutia. Určené na lepenie mozaiky zo skla, keramiky a mramoru (aj veľmi ťažkej) fixovanej na papierovej podložke alebo sieťovine na cementové omietky v smere zhora dole, na tvarované podklady bez sklzu a sadrokartónové dosky. Po pridaní špeciálnej prísady vhodné aj na lepenie mozaiky v bazénoch alebo na existujúce keramické obkladové prvky.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteBalenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: 36,75 €
Výrobca: Mapei
www.mapei.sk

weber.col exclusive

Použitie
Nízkoprašné jednozložkové lepidlo na obklady a dlažby na báze cementu. Určené na položenie keramických, kameninových obkladov, obkladov z umelých kameňov a pod., na minerálne podklady, ako sú vápenno-cementové omietky a betón. Neodporúča sa do priestorov s väčším mechanickým namáhaním, na drevo, na drevené prefabrikáty, na kovy a farebné nátery.

Balenie: papierový obal, 25 kg
Orientačná cena: 6 €
Výrobca: Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.sk

Ceresit CM 22

Použitie
Vysokoflexibilná lepiaca malta na lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb s plochou väčšou ako 1 m2. Určená na lepenie obkladov a dlažieb z keramiky, jemnej kameniny, dosiek z betónu a kameňa (okrem mramoru) aj na kritické podklady, balkóny, terasy, bazény a podlahové vykurovanie. Vhodná do exteriéru a interiéru. Veľmi nízky sklz.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: od 26,40 €
Výrobca: Henkel
www.ceresit.sk

Ultrabond Eco P992 1K

Použitie
Jednozložkový pružný polyuretánový lepiaci tmel bez obsahu rozpúšťadiel s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok, pripravený na priame použitie. Určený na lepenie parkiet z bežných druhov dreva, lamelových drevených a laminátových podláh všetkých formátov a druhov. Obzvlášť vhodný na vykurované podklady. Použiteľný aj pre ľudí s alergiou na epoxipolyuretánové prípravky.

Balenie: plastová nádoba, 15 kg
Orientačná cena: 139,50 €
Výrobca: Mapei
www.mapei.sk

Thomsit P 675

Použitie
Jednozložkové špeciálne lepidlo na lepenie viacvrstvových drevených podláh a dubových masívnych parkiet. Vhodné na nasiakavé i nenasiakavé cementové, anhydridové podklady alebo podklady z liateho asfaltu, keramické dlaždice či terazzo podlahy. Nie je vhodné na lepenie masívnych exotických a drevených podláh. Vysoká pevnosť spoja. Bez obsahu rozpúšťadiel a vody.

Balenie: plastová nádoba, 18 kg
Orientačná cena: 126 €
Výrobca: Henkel
www.thomsit.sk

Thomsit T 440

Použitie
Disperzné lepidlo bez rozpúšťadiel s rýchlou počiatočnou lepiacou silou na textilné podlahové krytiny s penovým rubom aj bez neho, na nasiakavé podklady. Vhodné pod kolieskové stoličky a podlahy so zabudovaným vykurovaním. Odolné proti čisteniu. Nevhodné na lepenie kobercov s PVC a PU rubovou stranou.

Balenie: plastová nádoba, 14 kg
Orientačná cena: 70,80 €
Výrobca: Henkel
www.thomsit.sk

Linotex Profi D 494

Použitie
Ľahko spracovateľné, rýchlo viažuce disperzné lepidlo na báze latexových disperzií. Bez obsahu rozpúšťadiel. Určené na lepenie linoleových podlahových krytín, korkového linolea, korku v pásoch aj vo forme dlaždíc v interiéri. Vhodné aj na textilné podlahové krytiny s latexovým rubom alebo rubom z latexovej peny, podlahoviny z ihlovej plsti. Možné použiť aj na podlahové vykurovanie a pod., na kolieskový nábytok.
Balenie: plastové vedro, 20 kg

Orientačná cena: 146,16 €
Výrobca: Murexin
www.murexin.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými výrobcami
Foto: isifa/Shutterstock, archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Vidno kto je vasim sponzorom…preco neurobite malu reklamu aj produktom od WURTH? Myslim si ze ich K+D a pena na lepenie EPS nema konkurenciu na trhu. Ludi nakrmite produktami ktore su nafuknute a nestoja za nic. Pridite si pozriet silu mamuta od DenBravenu ku mne domov, kde mi za 3roky opadavaju listy na kuchynskej linke lepene zial tym zazrakom. A svetla lepene priamo na obkladacky lepidlom K+D od Wurthu drzia ako besne!!!!! Ludia majte rozum a nekupujte vsetko z reklamy. Su tu v pozadi ine produkty a lacnejsie ktore nepotrebuju reklamu lebo su naozaj kvalitne.

    1. Suhlasim s nazorom vyssie. Zial mnoho ludi ani netusi, co je to Wurth a co vlastne ponuka. To lepidlo K+D ktore spomenul fuji, je absolutnym topom v tejto triede, co ocenuju aj renomovane spolocnosti automotive priemyslu ako Mercedes-Benz ale aj mnohe ine. Vyrobcovia stavebnej chemie a ich produkty spomenute v PR clanku su zial iba prehladom vacsinou low-costovych materialov mnohokrat vobec nie za low-costovu cenu. 🙁

      1. no musite si zaplatit aby ten vas produkt zverejnili, nielen sa tu prizivotat na cudzich PR clankoch

    2. WÜRTH žiadne produkty nevyrába! Je to iba priekupník, ktorý si dáva vyrábať, „lepí“ na to svoje logo a má vlastnú sieť obchodných zástupcov…

  2. Výborná pomôcka

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.