image 33927 25 v1
Galéria (15)

Čím prilepiť čo? Pozrite si prehľad stavebných lepidiel a zorientujte sa

Výber vhodného stavebného lepidla určite uľahčia odpovede na otázky, čo budeme lepiť a na aký podklad. Zároveň je dôležité vedieť, či má nalepený materiál plniť svoju funkciu v exteriéri alebo v interiéri.

Galéria

Lepidlá na stavbe - 00Lepidla_shutterstock_166953326
Lepidlá na stavbe - 01Lepidla_CT87_white_flexible
Lepidlá na stavbe - 02Lepidla_weber
Lepidlá na stavbe - 03Lepidla_PoroContact-W
Lepidlá na stavbe - 04Lepidla_Energy_Foam_17
Lepidlá na stavbe - 05Lepidla_thermokleber_WOOD
Lepidlá na stavbe - 06Lepidla_MAMUT-Glue-2015
Lepidlá na stavbe - 07Lepidla_Baumacol-FlexMarmor

Ceresit CT 87 2 v 1

Použitie
Špeciálna tenkovrstvová malta na lepenie dosiek z polystyrénu alebo minerálnej vlny a na následné zhotovenie armovacej vrstvy vystuženej sieťovinou so skleným vláknom v kontaktných tepelonoizolačných systémoch (ETICS). Vhodnými podkladmi sú murivo, omietky, mozaiky a betón, ktoré neobsahujú tuky, živice, pele alebo iné oddeľujúce sa substancie a zároveň sú pevné, nosné, čisté a suché.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: od 20,40 €
Výrobca: Henkel
www.ceresit.sk

weber.therm Leparm 410 P

Použitie
Lepiaca a výstužná malta na báze cementu určená na lepenie tepelnoizolačných doskových materiálov a s vhodným typom sklovláknitej mriežky na zhotovenie výstužnej (základnej) vrstvy. Vhodná na realizáciu tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS).

Balenie: papierový obal, 25 kg
Orientačná cena: 8,55 €
Výrobca: Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.sk

Baumit PoroContact W

Použitie
Lepiaca malta na báze bieleho cementu určená na lepenie a stierkovanie fasádnych izolačných dosiek, obzvlášť vhodná na fasádne izolačné dosky MultiPor. Rovnako vhodná na realizáciu stierkovej vrstvy s vloženou sklotextilnou mriežkou ako súčasť vonkajšieho omietkového systému na pórobetónové tvárnice. Možné použiť aj na lepenie izolačných dosiek MultiPor na stropy garáží alebo pivníc.

Balenie: papierové vrece, 20 kg
Orientačná cena: 19,44 €
Výrobca: Baumit
www.baumit.sk

Energy pena

Použitie
Samoexpandujúca PU pena/lepidlo bez obsahu rozpúšťadiel s nízkym obsahom emisií. Určená na lepenie EPS a XPS tepelnoizolačných dosiek na vodorovné a zvislé konštrukcie, polyuretánových (PUR/PIR) a fenolových tvrdých penových dosiek na ploché strechy, fasády, odvodňovacie prvky, stropy suterénov a na lepenie vnútornej izolácie. Vhodné aj na lepenie sadrokartónových a sadrovláknitých dosiek, nenosných vnútorných priečok, vyplnenie medzier tepelnoizolačnými prvkami.

Balenie: dóza, 750 ml
Orientačná cena: 16,20 €
Výrobca: Murexin
www.murexin.sk

Thermo Kleber Wood

Použitie
Jednozložkové nízkoexpanzné polyuretánové lepidlo určené na lepenie ľahkých, tepelnoizolačných materiálov a dekoratívnych prvkov z polystyrénu na drevo, OSB dosky, sadrovláknité a cementovláknité dosky, betón, omietky, murivo, polystyrén a pod. Vhodné na lepenie polystyrénových dosiek vo vrstvených skladbách, v tzv. sendvičoch, pri výstavbe nízkoenergetických domov a na vypĺňanie škár medzi tepelnoizolačnými materiálmi z EPS alebo XPS a z minerálnych vlákien.

Balenie: pištoľová dóza, 750 ml
Orientačná cena: 9,18 €
Výrobca: Den Braven
www.denbraven.sk

Mamut Glue High Tack

Použitie
Jednozložkové lepidlo na báze MS polyméru s vysokou počiatočnou priľnavosťou. Vyvinuté na lepenie bez potreby fixovania spojov – drží okamžite. Určené na lepenie betónu, keramických dlaždíc, smaltu, zrkadiel, dreva, muriva, sadrokartónu, cementotrieskových dosiek tvoriacich výplň zábradlí balkónov z nerezovej ocele, hliníka, medi, olova, skla, polykarbonátov, PS, PUR, PVC, niektorých druhov plastov a pod. Určené do interiéru aj exteriéru.

Balenie: salám, 600 ml, plastová kartuša, 290 ml alebo tuba, 25 ml
Orientačná cena: 8,05 €/290 ml
Výrobca: Den Braven
www.denbraven.sk 

Baumit Baumacol FlexMarmor

Použitie
Biele cementové flexibilné lepidlo určené na kladenie mramoru, žuly a iných prírodných alebo umelých kameňov, mozaiky zo skla a keramiky, gresu, keramického obkladu a dlažby na bežné stavebné podklady ako betón, cementové a sadrové potery, vyzreté omietky, murivo, sadrokartón, hladený betónový podklad a kameninový obklad. Vhodné aj na podlahové vykurovanie. Na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: 17,10 €
Výrobca: Baumit
www.baumit.sk

Adesilex P10

Použitie
Biele cementové lepidlo so zníženým sklzom a s predĺženým časom zavädnutia. Určené na lepenie mozaiky zo skla, keramiky a mramoru (aj veľmi ťažkej) fixovanej na papierovej podložke alebo sieťovine na cementové omietky v smere zhora dole, na tvarované podklady bez sklzu a sadrokartónové dosky. Po pridaní špeciálnej prísady vhodné aj na lepenie mozaiky v bazénoch alebo na existujúce keramické obkladové prvky.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: 36,75 €
Výrobca: Mapei
www.mapei.sk

weber.col exclusive

Použitie
Nízkoprašné jednozložkové lepidlo na obklady a dlažby na báze cementu. Určené na položenie keramických, kameninových obkladov, obkladov z umelých kameňov a pod., na minerálne podklady, ako sú vápenno-cementové omietky a betón. Neodporúča sa do priestorov s väčším mechanickým namáhaním, na drevo, na drevené prefabrikáty, na kovy a farebné nátery.

Balenie: papierový obal, 25 kg
Orientačná cena: 6 €
Výrobca: Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.sk

Ceresit CM 22

Použitie
Vysokoflexibilná lepiaca malta na lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb s plochou väčšou ako 1 m2. Určená na lepenie obkladov a dlažieb z keramiky, jemnej kameniny, dosiek z betónu a kameňa (okrem mramoru) aj na kritické podklady, balkóny, terasy, bazény a podlahové vykurovanie. Vhodná do exteriéru a interiéru. Veľmi nízky sklz.

Balenie: papierové vrece, 25 kg
Orientačná cena: od 26,40 €
Výrobca: Henkel
www.ceresit.sk

Ultrabond Eco P992 1K

Použitie
Jednozložkový pružný polyuretánový lepiaci tmel bez obsahu rozpúšťadiel s veľmi nízkym obsahom organických prchavých látok, pripravený na priame použitie. Určený na lepenie parkiet z bežných druhov dreva, lamelových drevených a laminátových podláh všetkých formátov a druhov. Obzvlášť vhodný na vykurované podklady. Použiteľný aj pre ľudí s alergiou na epoxipolyuretánové prípravky.

Balenie: plastová nádoba, 15 kg
Orientačná cena: 139,50 €
Výrobca: Mapei
www.mapei.sk

Thomsit P 675

Použitie
Jednozložkové špeciálne lepidlo na lepenie viacvrstvových drevených podláh a dubových masívnych parkiet. Vhodné na nasiakavé i nenasiakavé cementové, anhydridové podklady alebo podklady z liateho asfaltu, keramické dlaždice či terazzo podlahy. Nie je vhodné na lepenie masívnych exotických a drevených podláh. Vysoká pevnosť spoja. Bez obsahu rozpúšťadiel a vody.

Balenie: plastová nádoba, 18 kg
Orientačná cena: 126 €
Výrobca: Henkel
www.thomsit.sk

Thomsit T 440

Použitie
Disperzné lepidlo bez rozpúšťadiel s rýchlou počiatočnou lepiacou silou na textilné podlahové krytiny s penovým rubom aj bez neho, na nasiakavé podklady. Vhodné pod kolieskové stoličky a podlahy so zabudovaným vykurovaním. Odolné proti čisteniu. Nevhodné na lepenie kobercov s PVC a PU rubovou stranou.

Balenie: plastová nádoba, 14 kg
Orientačná cena: 70,80 €
Výrobca: Henkel
www.thomsit.sk

Linotex Profi D 494

Použitie
Ľahko spracovateľné, rýchlo viažuce disperzné lepidlo na báze latexových disperzií. Bez obsahu rozpúšťadiel. Určené na lepenie linoleových podlahových krytín, korkového linolea, korku v pásoch aj vo forme dlaždíc v interiéri. Vhodné aj na textilné podlahové krytiny s latexovým rubom alebo rubom z latexovej peny, podlahoviny z ihlovej plsti. Možné použiť aj na podlahové vykurovanie a pod., na kolieskový nábytok.
Balenie: plastové vedro, 20 kg

Orientačná cena: 146,16 €
Výrobca: Murexin
www.murexin.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými výrobcami
Foto: isifa/Shutterstock, archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. fuji says:

  Vidno kto je vasim sponzorom…preco neurobite malu reklamu aj produktom od WURTH? Myslim si ze ich K+D a pena na lepenie EPS nema konkurenciu na trhu. Ludi nakrmite produktami ktore su nafuknute a nestoja za nic. Pridite si pozriet silu mamuta od DenBravenu ku mne domov, kde mi za 3roky opadavaju listy na kuchynskej linke lepene zial tym zazrakom. A svetla lepene priamo na obkladacky lepidlom K+D od Wurthu drzia ako besne!!!!! Ludia majte rozum a nekupujte vsetko z reklamy. Su tu v pozadi ine produkty a lacnejsie ktore nepotrebuju reklamu lebo su naozaj kvalitne.

  1. ryko says:

   Suhlasim s nazorom vyssie. Zial mnoho ludi ani netusi, co je to Wurth a co vlastne ponuka. To lepidlo K+D ktore spomenul fuji, je absolutnym topom v tejto triede, co ocenuju aj renomovane spolocnosti automotive priemyslu ako Mercedes-Benz ale aj mnohe ine. Vyrobcovia stavebnej chemie a ich produkty spomenute v PR clanku su zial iba prehladom vacsinou low-costovych materialov mnohokrat vobec nie za low-costovu cenu. 🙁

   1. ja says:

    no musite si zaplatit aby ten vas produkt zverejnili, nielen sa tu prizivotat na cudzich PR clankoch

  2. Džon Dou says:

   WÜRTH žiadne produkty nevyrába! Je to iba priekupník, ktorý si dáva vyrábať, „lepí“ na to svoje logo a má vlastnú sieť obchodných zástupcov…

 2. jan says:

  Výborná pomôcka

 3. jan says:

  Je to ok

 4. meno says:

  no dobre a co je potom vnutri tuby wurth, ked si to dava len plnit na svoje logo?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.