v obyvacke s ladom a bez skladu
Galéria (9)

V obývačke s ladom a bez skladu

Obývacie interiéry sa „zhorizontálnili“ podobne ako kuchynské zariadenie. Takémuto trendu je ťažké uniknúť, ak sme ho už vpustili do kuchyne, ktorá priamo či pocitovo nadväzuje na obývačku alebo s ňou, jednoducho, patrí do spoločného otvoreného priestoru.

Galéria

Pokračovaním tohto štýlu sú skrinkové zostavy v jednoduchých vodorovných líniách s niekoľkými menšími úložnými priestormi. Kubický tvar skriniek sa vznáša na subtílnych kovových alebo drevených nožičkách rovnako ako v prípade kuchynského nábytku, prípadne sú skrinky konzolami upevnené k stenám, takže podlaha pod nimi ostáva voľná. Nízke soklové podesty určené na audiovizuálnu techniku však potvrdzujú, že hmota nábytku sa presunula najmä do spodnej polovice interiéru.

Ľahko obmieňateľné zostavy stenových panelov s niekoľkými otvorenými alebo uzatvorenými sklenými či hliníkovými poličkami dopĺňajú skrinky. Zvyčajne je ich len toľko, koľko opticky znesie hmota celej zostavy – hlavným cieľom je, aby stena nebola obťažkaná a aby sa do skriniek ukladali iba nevyhnutné veci.

Striedmy vzhľad skriniek obrátil pozornosť k materiálom, z ktorých sú vyrobené, k exkluzívnemu vypracovaniu hrán a spojov, povrchovým úpravám a čoraz dômyselnejšiemu vnútornému vybaveniu. Skrinky vyhotovené z kvalitných drevených dýh alebo pokryté nánosom farebného laku sa otvárajú pod ľahkým dotykom, veci v nich sa ani nedajú uložiť inak ako s prehľadom.

Klasické knižnice postupne vytláčajú audiovizuálne. V prípade, že sa nechcete vzdať ani jednej z nich, potom je riešením kombinovaná celostenová knižnica s integrovaným modulom na audiovizuálnu techniku. Kubusy, vodorovné línie a štvorce zdôrazňuje dezén použitých drevín. Ich výrazná kresba v tmavohnedých odtieňoch vyniká popri vanilkovo bielych, zelených alebo červených plochách – raz matných, inokedy s vysokým leskom, police akoby pokojne plynuli do budúcnosti. Pre niekoho môže byť moderná striedmosť a rafinovaná jednoduchosť nudná alebo unavujúca, pre iného je zas vyjadrením túžby po dokonalosti, svetle a harmónii. Isté však je, že tento spôsob zariaďovania pridá malým obývačkám na objeme.

Konferenčne stolíky súťažia v úslužnosti: ako variant viacfunkčnosti vrchnej plochy sa objavili odoberateľné prvky, ktoré sa môžu premeniť na podnos alebo nádobu na ovocie, oriešky či kvetinovú výzdobu. Dobrá správa pre klasikov – návrat slávi solitérna komoda. A ešte niečo: keďže sa sedacia súprava odlepila od steny, odhalila svoje „pozadie“. To je príležitosť na vytvorenie príručného odkladacieho priestoru v pričlenenej polici či nižšej skrinke a súčasne aj možnosť, ako prirodzene oddeliť oddychovú zónu od ostatných častí obývačky. V ponuke niektorých značiek sú kreslá či pohovky s integrovanou knižnicou alebo odkladacím priestorom.

Naše tipy

• Na začiatok si ujasnite, ktoré veci patria do vašej obývačky.

• Zamyslite sa, ktorým veciam ste nevedeli nájsť stále miesto.

• Ktoré doplnky chcete mať vystavené a ktoré ste mali na očiach len preto, že ste nevedeli kam s nimi?

• Nakreslite si pôdorys, rozmiestnenie nábytku a zvážte, či sú všetky potrebné veci na dosah.

• Solitéry, ako sú komody a truhlice, zaberú veľa miesta. Dobre ich znášajú veľké obývačky.

• Závesné skrinky úspešne odbremenia dlážku a uvoľnia priestor v prípade, že ich pevne ukotvíte do steny.

• Myslite na to, že polica udrží svoj náklad, iba ak ju zhotovili z pevného materiálu (drevo, kvalitná preglejka, MDF) a vzdialenosť podpier nepresiahla 70 cm.

Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.