V obývačke s ladom a bez skladu

v obyvacke s ladom a bez skladu

Obývacie interiéry sa „zhorizontálnili“ podobne ako kuchynské zariadenie. Takémuto trendu je ťažké uniknúť, ak sme ho už vpustili do kuchyne, ktorá priamo či pocitovo nadväzuje na obývačku alebo s ňou, jednoducho, patrí do spoločného otvoreného priestoru.

Pokračovaním tohto štýlu sú skrinkové zostavy v jednoduchých vodorovných líniách s niekoľkými menšími úložnými priestormi. Kubický tvar skriniek sa vznáša na subtílnych kovových alebo drevených nožičkách rovnako ako v prípade kuchynského nábytku, prípadne sú skrinky konzolami upevnené k stenám, takže podlaha pod nimi ostáva voľná. Nízke soklové podesty určené na audiovizuálnu techniku však potvrdzujú, že hmota nábytku sa presunula najmä do spodnej polovice interiéru.

Ľahko obmieňateľné zostavy stenových panelov s niekoľkými otvorenými alebo uzatvorenými sklenými či hliníkovými poličkami dopĺňajú skrinky. Zvyčajne je ich len toľko, koľko opticky znesie hmota celej zostavy – hlavným cieľom je, aby stena nebola obťažkaná a aby sa do skriniek ukladali iba nevyhnutné veci.

Striedmy vzhľad skriniek obrátil pozornosť k materiálom, z ktorých sú vyrobené, k exkluzívnemu vypracovaniu hrán a spojov, povrchovým úpravám a čoraz dômyselnejšiemu vnútornému vybaveniu. Skrinky vyhotovené z kvalitných drevených dýh alebo pokryté nánosom farebného laku sa otvárajú pod ľahkým dotykom, veci v nich sa ani nedajú uložiť inak ako s prehľadom.

Klasické knižnice postupne vytláčajú audiovizuálne. V prípade, že sa nechcete vzdať ani jednej z nich, potom je riešením kombinovaná celostenová knižnica s integrovaným modulom na audiovizuálnu techniku. Kubusy, vodorovné línie a štvorce zdôrazňuje dezén použitých drevín. Ich výrazná kresba v tmavohnedých odtieňoch vyniká popri vanilkovo bielych, zelených alebo červených plochách – raz matných, inokedy s vysokým leskom, police akoby pokojne plynuli do budúcnosti. Pre niekoho môže byť moderná striedmosť a rafinovaná jednoduchosť nudná alebo unavujúca, pre iného je zas vyjadrením túžby po dokonalosti, svetle a harmónii. Isté však je, že tento spôsob zariaďovania pridá malým obývačkám na objeme.

Konferenčne stolíky súťažia v úslužnosti: ako variant viacfunkčnosti vrchnej plochy sa objavili odoberateľné prvky, ktoré sa môžu premeniť na podnos alebo nádobu na ovocie, oriešky či kvetinovú výzdobu. Dobrá správa pre klasikov – návrat slávi solitérna komoda. A ešte niečo: keďže sa sedacia súprava odlepila od steny, odhalila svoje „pozadie“. To je príležitosť na vytvorenie príručného odkladacieho priestoru v pričlenenej polici či nižšej skrinke a súčasne aj možnosť, ako prirodzene oddeliť oddychovú zónu od ostatných častí obývačky. V ponuke niektorých značiek sú kreslá či pohovky s integrovanou knižnicou alebo odkladacím priestorom.

Naše tipy

• Na začiatok si ujasnite, ktoré veci patria do vašej obývačky.

• Zamyslite sa, ktorým veciam ste nevedeli nájsť stále miesto.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste• Ktoré doplnky chcete mať vystavené a ktoré ste mali na očiach len preto, že ste nevedeli kam s nimi?

• Nakreslite si pôdorys, rozmiestnenie nábytku a zvážte, či sú všetky potrebné veci na dosah.

• Solitéry, ako sú komody a truhlice, zaberú veľa miesta. Dobre ich znášajú veľké obývačky.

• Závesné skrinky úspešne odbremenia dlážku a uvoľnia priestor v prípade, že ich pevne ukotvíte do steny.

• Myslite na to, že polica udrží svoj náklad, iba ak ju zhotovili z pevného materiálu (drevo, kvalitná preglejka, MDF) a vzdialenosť podpier nepresiahla 70 cm.

Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.