riesenia prestavby minimalnych priestorov bytu
Galéria (6)

Riešenia prestavby minimálnych priestorov bytu

Asi každý človek by rád obýval byt s plochou, ktorá sa začína dvomi alebo ešte lepšie tromi číslami. Obmedzený rozpočet (a hypotekárny poradca) však nepustí, a preto sú mnohí ľudia vďační aj za svojich vlastných 30 či 40 m2. Keď byt už kúpia a nezriedka sa tak zadlžia na najbližších 20 rokov, zrazu je naporúdzi otázka: ako sa dá na takom malom priestore naraz bývať, spať, pracovať, jesť, skladovať veci, variť a prať?

Galéria

Technické výdobytky
Zasúvacie postele i pracovné stoly – riešenie pre dvoch.Veľkou pomocou pri zariaďovaní malého bytu je viacúčelový a rozkladací, otáčavý či vyklápací nábytok. Môže to byť zo skrine vyklápacia posteľ, konferenčný stolík, ktorý sa jedným kliknutím mení na jedálenský, poschodová skrinka ,ktorá sa dá rozobrať na jednotlivé diely – stoličky na sedenie, stoličky, ktoré sa v čase, keď ich nepoužívame, dajú vystrieť a zavesiť ako obraz na stenu, alebo gauč, ktorý sa dvomi kliknutiami mení na poschodovú posteľ.

Ak sa nám zdá, že za sumu značkovej talianskej vyklápacej postele by sme si mohli prikúpiť ďalšiu izbu, obráťme sa na slovenských stolárov či domácich majstrov. Potrebné kovania majú k dispozícii a je to často iba neznalosť a nedôvera k novinkám, ktorá bráni rozšíreniu viacúčelového rozkladacieho nábytku.

V kuchyni a kúpeľni urobia dobrú službu viacúčelové spotrebiče (napríklad mikrovlnná rúra kombi 4 umožňujúca piecť horúcim vzduchom, grilovať, zapekať aj ohrievať pomocou mikrovĺn alebo práčka so sušičkou, ktorá umožní bielizeň vyprať a vzápätí aj vysušiť dokonca bez nutnosti žehlenia).

Pracovný kút na pódiu s vysúvacou posteľou veľmi dobre rieši priestorové problémy. Samozrejme, kombinované  spotrebiče obyčajne nebývajú také dokonalé ,ako keby sme si zadovážili každý spotrebič osve, avšak úspora miesta tento nedostatok najmä v miniatúrnych bytoch určite preváži.

Ak sa dobre poobzeráme po obchodoch, nájdeme umývačky riadu, chladničky či práčky so šírkou 45 cm, prípadne aj menej, ktoré sa dajú zabudovať pod kuchynskú linku či do vstavanej skrine. Aj kúpeľňové štúdiá majú svoje „mini“ programy. Hitom kúpeľní v malých bytoch sú vane so zúženým priestorom na nohy alebo skosené vane, užšie umývadlá a subtílny kúpeľňový nábytok. Každú kúpeľňu pocitovo zdvojnásobí zrkadlo umiestnené na celej stene nad umývadlom. Priestor pomôžu využiť police a skrinky pod umývadlom alebo, naopak, nad hlavou.

Pódiá

Nízke, 20 až 40 cm vysoké pódiá sa zatiaľ využívajú veľmi málo, a pritom sú veľmi praktickým pomocníkom v malom panelákovom byte. Pod nimi môže byť množstvo úložných priestorov alebo hoci aj vysúvacie postele, pritom však zachovávajú príjemnú výšku miestnosti. Zhotovíme ich z kovových profilov, prípadne drevených hranolov, ktoré obložíme drevom alebo laminátom. Vyvýšené pódiá sa hodia skôr do starších bytov s vyššími stropmi, keďže na pohodlné spanie je potrebných aspoň 100 až 120 cm vzduchu nad hlavou. V paneláku umožnia pohodlný život a dobrú organizáciu priestoru hlavne v detskej izbe, pre vysoké pódiá v ostatných miestnostiach je klasický panelák príliš nízky.

Spánok
Lôžko sa vysúva spod pódia. Na zaistenie bezpečnosti by sa žiadalo pridať aspoň jednoduché zábradlie.Miesto na spanie je asi priestorovo najnáročnejšia časť malého bytu. Mali by sme mu venovať veľkú pozornosť, veď často do malého bytu chodíme najmä spať. Ak volíme na spanie rozkladaciu sedačku, mali by sme pri jej výbere striktne dbať o to, aby bola určená na každodenné spanie, tento údaj obyčajne deklaruje výrobca. Ležanie na rozloženej posteli by sme si mali vyskúšať ešte pred kúpou. Nie je nič horšie ako pocit, že musíme trvalo spať na niečom, čo je pod hlavou a nohami príliš tvrdé, kým pod trupom sa vzhľadom na iný typ pružín prepadáva pomaly až k podlahe. Spánok vo vyšších polohách zvyčajne prekáža alergikom a tým, ktorí neradi spia v teple –teplý vzduch totiž stúpa hore. Aby sa dobre spalo dospelému človeku, mal by mať nad rovinou matracu približne 120 cm voľného priestoru. V zahraničí sa spanie často rieši posteľou, ktorá sa vyklápa zo skrine (Murphy bed), alebo posteľou, čo sa zo skrine vysúva sťaby húsenica (Consealed bed). Najnovší hit – pevná posteľ – je upevnená na strope – keď spíme, jej oporou sú nožičky umiestnené na podlahe, a v čase, keď sa nepoužíva, ju možno vytiahnuť do výšky úplne pod strop (Bed-up). Takéto postele sú síce technicky dobre riešené a pohodlné, avšak pomerne drahé. Je pravdepodobné, že aj šikovný slovenský stolár by čosi podobné vedel vyrobiť za zlomok pôvodnej ceny. Ak pre deti nechceme použiť z bezpečnostných dôvodov klasickú poschodovú posteľ a potrebujeme ušetriť miesto, môžeme voliť obyčajnú mierne zvýšenú posteľ, spod ktorej sa dá na noc vysunúť ďalšie pohodlné lôžko.

Dvere a steny
Pod vedľajšou pracovnou plochou sa nachádza vysúvací jedálenský stôl. Po vysunutí sa pri ňom pohodlne naje 5 až 6 ľudí.Aj množstvo a materiál dverí v malom byte by sme mali zvážiť – čím viac klasických otváracích dverí, tým menej priestoru. Ak sa dá, radšej voľme posuvné, zasúvacie či skladacie dvere, ktoré ani po svojom otvorení príliš nevyčnievajú do priestoru alebo experimentujme a vyskúšajme dvere celkom zasklené. Aj úložný nábytok máva občas priveľa dvierok, preto tam, kde by krídlo dvierok prekážalo, voľme dohora vysúvacie roletky alebo posuvné dvierka v drážkach. Na jednoduchšiu manipuláciu a udržanie poriadku (lebo ten je v malých bytoch na zabezpečenie dobrého pocitu kľúčový) sú k dispozícii špeciálne pánty, ktoré umožnia otvoriť dvierka skriniek až v uhle 125 stupňov, a vysúvacie zásuvky. Ak staviame v byte nové priečky, môžeme namiesto klasickej priečky osadiť priesvitnú tabuľu z pieskovaného skla alebo z plastu (perspexu a pod.), ktorá prepustí svetlo, ale neumožní rozoznať detaily. Ak nepotrebujeme oddeliť priestor akusticky, stavme na moderné japonské steny, ktoré priestor vizuálne oddelia vtedy, keď je to potrebné, a inokedy môžu ostať odtiahnuté či napoly odtiahnuté. Malý byt zjednotí rovnaký druh podlahy a rovnaký druh maľby. Ak chceme použiť tapety, voľme menší vzor, vo veľkom vzore by sa malý byt doslova utopil. Lepšie ako pestré viacfarebné vzory sa na stenách aj sedačkách uplatnia zaujímavé textúry ladené v jednom tóne.

Text: Ing. arch. Jana Macinská
Foto: archív autorky a vydavateľstva JAGA
Kresby: autorka

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje