prakticke rady pri rekonstrukcii kupelne
Galéria (13)

Praktické rady pri rekonštrukcii kúpeľne

V posledných rokoch sa význam kúpeľne posunul. Už neslúži len na základný účel, ktorý mal prvoplánovo poskytnúť telu čistotu. V súčasnosti sa z tohto miesta stáva priestor určený aj na relaxáciu, čo v konečnom dôsledku prispieva aj k duševnej očiste. Azda preto je kúpeľňa jednou z prvých a najčastejšie rekonštruovaných miestností.

Galéria

kúpeľňa
kúpeľňa
Montáž sprchovacieho kúta
Montáž sprchovacieho kúta
Montáž sprchovacieho kúta
Montáž sprchovacieho kúta
návrh kupeľne
Pri rekonštrukcii kúpeľne treba dbať na estetické, ergonomické i funkčné požiadavky, aby nový priestor prinášal všetkým členom rodiny príjemné chvíle. Skôr než sa začnú rekonštrukčné práce, treba si naštudovať typológiu a ergonomické parametre. Veď kúpeľňu si rekonštruujeme najmä pre seba, aby sme sa v nej cítili dobre, aby nám vyhovovala z estetického i funkčného hľadiska.



Ak rekonštruujeme kúpeľňu v rodinnom dome, máme podstatne voľnejšiu ruku ako v bytovom dome, kde musíme rešpektovať polohu inštalačnej šachty. (foto: Ikea)

Pred samotnou rekonštrukciou si musíme ujasniť priestorové a materiálové možnosti a po ich zvážení sa musíme rozhodnúť, či zvolíme menšie, alebo radikálnejšie zásahy.

Nenáročné náročné riešenie

Najmenej náročným riešením je výmena zariaďovacích predmetov, obkladov a podláh. Takáto rekonštrukcia nemusí vyjsť draho a časovo sa to dá zvládnuť rýchlo. No môžeme si byť istí, že nová kúpeľňa sa bude veľmi ponášať na súčasnú. Ak už máme strhnutý pôvodný obklad aj dlažbu, odporúča sa urobiť revíziu vodoinštalácií, kanalizačného potrubia a elektroinštalácie.
Radikálnejším riešením je rekonštrukcia kúpeľne pri zachovaní priečok, no bez toho, aby sme zachovali pôvodné umiestnenie zariaďovacích predmetov. Dá sa povedať, že ide o najbežnejší typ rekonštrukcie.
„Keď už, tak poriadne“ je najradikálnejší prístup – zbúrame existujúce priečky či jadro a nanovo vybudujeme kúpeľňu s inými priestorovými možnosťami. Rekonštrukcia tohto typu je už náročnejšia a zväčša treba aj stavebné povolenie alebo ohlásenie stavebných úprav.

Praktická rada
Ak bývate v bytovom dome, nezabudnite vyvesiť na nástenku oznam o rekonštrukcii. Pred rekonštrukčnými prácami sa odporúča poistiť si byt.



Výber jednotlivých komponentov do kúpeľne nie je jednoduchý. Málokto si dokáže skutočne predstaviť, ako bude vyzerať výsledok v skutočnosti, napríklad ako bude pôsobiť farba obkladu v kontexte s ostatnými prvkami, či vybrané listely a dekory naozaj vhodne ozdobia kúpeľňu. Zložité môže byť aj rozvrhnutie disopozície. Do miestnosti sa musí vojsť zariadenie, elegantne schovať práčka aj úložné priestory. Hodí sa každý centimeter. Aj preto sa odporúča navštíviť kúpeľňové štúdio, kde vám zhotovia aj 3D návrhy. (foto: Siko)

Kúpeľňový dotazník
Skôr než sa pustíte do búrania, stavania, obkladania a vyberania zariaďovacích predmetov, položte si niekoľko otázok a pokúste sa na ne odpovedať:

Koľko ľudí bude kúpeľňu používať?
Napriek tomu, že sa všetci členovia domácnosti nebudú v kúpeľni vyskytovať v rovnaký čas, treba brať ohľad na dostatok priestoru a odkladacích plôch, aby v nej každý člen mal svoje miesto na uterák a hygienické potreby. Ak vás je doma viac, najlepším riešením sú dve umývadlá s veľkou odkladacou plochou a poličkami.

Máte radšej osviežujúcu sprchu alebo dlhý relaxačný kúpeľ vo vani? Alebo by ste radšej oboje?
Riešenie sa vždy nájde. Inšpirujte sa lifestylovými časopismi o bývaní alebo katalógmi výrobcov zariaďovacích predmetov do kúpeľní a WC.

Chcete mať v kúpeľni práčku alebo ju môžete presunúť do inej miestnosti?
Dnes už bežne možno nájsť práčku v kuchyni alebo v chodbe. Zvážte aj túto možnosť. Získate viac priestoru, napríklad na skrinku, kôš na bielizeň alebo na vaňu so sprchovým kútom.

Je kúpeľňa dosť veľká na to, aby ste do nej vtesnali všetko, čo si predstavujete? Bez čoho sa v nej zaobídete? Čo musí vo vašej kúpeľni zostať?

(zdroj: Ravak)

Na obrázku je znázornená ideálna dispozícia bytu. Byt je rozdelený na dve zóny – dennú a nočnú. V ideálnom prípade je kúpeľňa práve v nočnej zóne bytu. Ak sú v byte k dispozícii dve inštalačné šachty, odporúča sa samostatné WC pri vstupe do bytu aj s malým umývadlom. (zdroj: Ústav architektúry obytných budov na FA STU v Bratislave)

Dobrá rada nad zlato

Pri všetkých spomenutých typoch rekonštrukcie je vhodné nechať si poradiť v kúpeľňovom štúdiu alebo konzultovať s architektom. Ten nám môže pomôcť zmeniť aj dispozíciu bytu, aby bola kúpeľňa praktickejšia, napríklad ju navrhne na mieste kuchyne a jej presun do vhodnejšej polohy v rámci bytu. Toto riešenie je však také náročné, že domácemu majstrovi neodporúčame púšťať sa do neho bez pomoci odborníka.
V kúpeľňovom štúdiu vám poskytnú odborné poradenstvo vyškoleného personálu, kompletné informácie o produktoch, o ich správnom použití a montáži, graficky návrh v 2D, návrh rozmiestnenia jednotlivých prvkov v kúpeľni, 3D vizualizáciu s vybranými zariaďovacími prvkami a obkladmi. Veľmi dôležitý je plán kladenia pre obkladačov, okótované miesta pripojenia vody, kanalizácie, elektriny.

Návrhy panelákových kúpeľní (vizualizácie: Ravak)

Spolu alebo samostatne?

Vo všeobecnosti sa treba rozhodovať podľa veľkosti rodiny – pri viacerých členoch domácnosti (minimálne traja) sa odporúča riešiť kúpeľňu a WC oddelene, v samostatných miestnostiach. Ak sú v byte dve toalety, jedna z nich môže byť spoločná s kúpeľňou.

Slovo má odborník
Viliam Kubány, vedúci obchodnej oblasti spoločnosti Sanitec

Ako nájsť správnu firmu?
Nájsť správnu firmu, ktorá zhotoví kúpeľňu kvalitne a bez prieťahov, nie je jednoduché. Neraz si to vyžaduje doslova investigatívne pátranie. Nestačí si len prehliadnuť webový portál konkrétnej spoločnosti. Siahnuť sa musí aj po obchodnom registri, stránkach s prípadnými dlžobami firiem, overení referencií, príspevkoch na diskusných fórach atď. Vyžaduje si to množstvo času. Jedným z riešení je obrátiť sa na inštitúcie, ktoré preverujú kvalitu firiem. Patria medzi ne napríklad cechy, rôzne profesijné združenia a kluby. V prípade rekonštrukcie kúpeľne a WC to môže byť Klub certifikovaných inštalatérov. Každá spoločnosť, ktorá je členom klubu, sa preveruje z viacerých stránok. Výsledkom pre spotrebiteľa je záruka, že sitom prijímania neprejdú rôzne nespoľahlivé garážové firmy. Klub preveruje odborné a profesijné zázemie spoločnosti, ako aj stabilitu a ekonomickú solventnosť, ktorá musí byť potvrdená poistením proti platobnej neschopnosti. Poistenie sa realizuje prostredníctvom rôznych poistných inštitúcií, ktoré rovnako preverujú ekonomickú históriu a kondíciu firmy. Týmto spôsobom je spotrebiteľ chránený proti prípadnému zániku spoločnosti alebo rýchlokvaseným nespoľahlivým firmám dvakrát. Ekonomická stabilita je takisto dôležitá vo vzťahu k 5-ročnej záruke na vykonanú prácu, ktorú členovia klubu poskytujú. Spotrebiteľ má istotu, že v prípade poruchy bude zhotovovateľ existovať a pomôže klientovi s odstránením poruchy. To sa o garážových firmách povedať nedá. Členské spoločnosti kontaktujú klienta do 24 hodín. Následne do troch dní stanovia riešenie problému. Potom prichádza na rad náprava. Ak si s ňou rekonštrukčná firma nevie poradiť, klub dokáže zabezpečiť náhradnú spoločnosť. Výmena zhotoviteľa môže nastať aj počas rekonštrukcie. Zadávateľ tak má istotu, že jeho zákazka nezostane rozrobená a nedokončená.

Návrhy panelákových kúpeľní (vizualizácie: Siko)

Postup

Postup prác pri rekonštrukciách sa štandardne začína tým, že pracovníci urobia čistiace práce (demontáže zariaďovacích predmetov, odstránenie pôvodných obkladov, dlažby). Potom nasledujú vodoinštalatérske práce, napríklad pri vodovodných batériách treba vedieť, či bude batéria stojančeková, nástenná alebo podomietková. Spraví sa revízia elektroinštalácie s prípadnými posunmi na nové umiestnenie zásuviek, vypínačov. Ak plánujete hydromasážnu vaňu, budete potrebovať samostatný elektrický obvod. Takisto je dôležité vetranie v kúpeľni – ak nemáte okno, určite použite nútenú ventiláciu. Keď už sú nachystané nové prípojky na vodu, napojenie na kanalizáciu a hotové elektroinštalácie, môže sa začať s vyrovnávaním povrchov pod obklad a dlažbu. V kúpeľniach sa zvyčajne robia murované police, pulty, sadrokartónové podhľady, vkladá sa sklobetón, rozširujú sa existujúce priečky (za predpokladu nenarušenia statiky, inak je potrebný projekt so stavebným povolením) a rôzne doplnkové práce.
Obkladačské práce by sa mali realizovať podľa plánu kladenia – v kúpeľňovom štúdiu vám presne vypočítajú potrebné množstvo obkladu aj dlažby s 10-percentnou rezervou na odrezky a presne rozvrhnú rozloženie a škárovanie obkladov. Po ukončení tejto fázy sa začínajú dokončovacie práce – montáž umývadla, vane, sprchového kúta, WC a ich napojenie na prívod vody a odpad. Osadenie svietidiel (odolných proti vlhkosti), vypínačov, zrkadla a rôznych iných doplnkov, napríklad dávkovačov na mydlo, držiakov na uteráky či toaletný papier spravidla ukončuje rekonštrukciu kúpeľne.

Svojpomocne alebo cez firmu?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Ak ste dostatočne remeselne zruční a máte aj odborné vedomosti, môžete si zrekonštruovať kúpeľňu aj sami. Pri zadaní zákazky stavebnej firme musíte byť obozretní. Oslovte viacero firiem (najlepšie na základe referencií) a dajte si vypracovať cenové ponuky.
Tu platia nasledovné podmienky:
• žiadajte stanovenie výslednej sumy,
• jasne si definujte rozsah prác, termíny začiatku a ukončenia – a to formou zmluvy o dielo.

•  Stavebné povolenie s posudkom od statika pri rekonštrukcii kúpeľne potrebujete, ak zasahujete do nosných priečok.
  Pri spojení kúpeľne s toaletou stačí ohlásenie stavby.
•  Ak je súčasťou rekonštrukčných prác aj kompletná výmena elektrických rozvodov, treba vykonať skúšku a vydať revíznu správu odborne spôsobilou osobou.

Montáž sprchovacieho kúta (foto: Ravak)

Malý sprievodca inštaláciou sprchovacích kútov a vaní
Základom na inštaláciu sprchovacej vaničky je rovná podlaha, ktorej rovinnosť treba zmerať vodováhou. Takisto je dôležité skontrolovať, či v rohu kúpeľne, kde sa umiestni vanička, je skutočne pravý uhol. Ak je jedno i druhé v poriadku, možno pristúpiť k inštalácii – tá je podrobne opísaná v každom montážnom návode, odporúča sa venovať jej pozornosť (to platí nielen pre domácich majstrov, ale aj pre skúsených inštalatérov). Dôvod je jednoduchý: na trhu je veľa rôznych druhov vaničiek, a teda aj odlišných spôsobov pracovných postupov. Je rozdiel inštalovať samonosnú vaničku s polyuretánovou výstužou, vaničku s laminátovou výstužou, smaltovanú či keramickú vaničku.
Nezabudnite, že vanička je prvý krok vedúci k správnej inštalácii celého sprchovacieho kúta.
Najčastejšou chybou, ku ktorej dochádza, je zatmelenie sprchovacieho kúta zvnútra. Škára medzi kútom a vaničkou sa tmelí len z vonkajšej strany, rovnako ako zvislá škára medzi kútom a stenou. Ak sprchový kút zatmelíte aj zvnútra, voda nahromadená medzi výplňou a rámom nebude mať kade odtekať a kút bude tiecť.
Druhou veľmi častou chybou je, že nedôjde k otočeniu jedného z magnetických profilov vo dverách sprchovacieho kúta, ktorý slúži ako tesnenie pri ich zatváraní. Pred inštaláciou si vyskúšajte, či dvere do seba zapadajú správne. Ak nie, jeden magnetický profil vyberte pomocou skrutkovača, otočte a vložte späť. Tak sa zaručí, že magnety do seba zapadnú presne tak, ako majú.
Dôležitá je aj rovinnosť stien. V nijakom prípade by sa však nerovnosti stien či podlahy nemali riešiť nadmerným tmelením.
Pri inštalácii akrylových vaní dochádza k chybám, ktoré vyplývajú z navyknutého postupu, bežného pri inštalácii smaltovaných vaní. V prvom rade treba upozorniť na to, že akrylová vaňa musí mať možnosť ľahko pružiť. Z toho vyplýva, že takáto vaňa nesmie byť nikdy napevno zamurovaná – nosnou časťou je zosilnené dno a na ňom sú prichytené výškovo nastaviteľné nožičky. Jednoduchým, ale o to zásadnejším pravidlom je, že vaňa by sa mala dať v prípade potreby vybrať. Veľkým problémom pri inštalácii býva aj použitie iných než originálnych súčiastok, najmä skrutiek a nožičiek. Pre rozdielnu dĺžku skrutiek sa totiž pri použití neoriginálnych skrutiek stáva, že pri snahe o dotiahnutie dôjde k prevŕtaniu samotnej vane.

(zdroj: Ravak)

Text: Ing. arch. Dagmar Mikušková, PhD.
Foto, vizualizácie a kresby: Geberit, Ikea, Ravak, Sanitec, Siko, Ústav architektúry obytných budov na FA STU v Bratislave

Zdroj: Všetko o rekonštrukcii bytu a domu, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. petelus says:

    Ohľadom prestavby, rekonštrukcie odporučam si pre inšpiráciu kuknuť Kupelnovy-manual.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje