image 36650 25 v1
Galéria (10)

2 riešenia architekta pre rekonštrukciu kúpeľne mladej rodiny

Dobrý deň, rekonštruujeme kúpeľňu a radi by sme si nechali poradiť s jej zariadením. Kúpeľňa by sa mala niesť v bielych tónoch, na skrinky by mal byť použitý dekor svetlý dub.

Galéria

Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu
Kúpeľňa pre rodinu

Umývadlo a batérie by sme chceli skôr hranaté. V kúpeľni by sme radi mali aj otvor na zhadzovanie bielizne. Vopred veľmi pekne ďakujeme. Rodina Malá

Riešenie architekta

Pre mladú rodinu, ktorá nás žiadala o pomoc pri riešení kúpeľne, som pripravil dva varianty. Jednou z požiadaviek bolo biele ladenie priestoru, čoho som sa pri návrhoch pridŕžal. Nepoužil som však iba prvky v bielej farebnosti – tá totiž môže pôsobiť sterilne a v človeku vzbudzovať pocity neistoty. V oboch variantoch je preto použitá tmavá štvorcová dlažba. Aby ani biele steny neboli iba biele a aby som do nich vniesol určitú hierarchiu, okolo zrkadla a do sprchového kúta som navrhol obklad z lesklej keramickej mozaiky hexagón, ktorý tieto miesta jemne podčiarkne.

slovo architekta

návrh

Návrh na rekonštrukciu kúpeľne mladej rodiny, ktorá mala o jej vizuáli určitú predstavu, do značnej miery limitovali čerstvo vybudované vývody, do ktorých sa už neplánovalo zasahovať. Architekt pre nich na mieru pripravil dve riešenia.

1. riešenie

Hoci sa architekt rozhodol pre tmavú podlahu, biela farba v prvom variante výrazne dominuje presne tak, ako si to zadávatelia želali. Symetrická skrinka pod umývadlom je v želanom dekore svetlý dub a okrem hlavnej úložnej plochy ukrýva aj otvor na zhadzovanie bielizne, ktorá potom priamo padá do koša v práčovni.

2. riešenie

Druhý návrh sa od prvého líši použitím tmavého obkladu (čierny hexagón) a riešením skrinky, ktorá je v tomto prípade asymetrická. Iným spôsobom je vyriešený aj otvor na bielizeň – v hornej doske skrinky je kruhový kryt v rovnakom vyhotovení ako celá skrinka. Ide o technicky trochu menej náročné riešenie, rúra na zhadzovanie má mať kruhový prierez a nie je nutné riešiť zlom cez kĺb ako v prvom variante.

1. riešenie

1. Veľké zrkadlo
Zrkadlo bez rámu, je nalepené na stene za umývadlom a priestor opticky zväčšuje. 

2. Umývadlová skrinka
Praktické dvojumývadlo je v strede steny. V umývadlovej skrinke je aj priestor na sifón. V jej ľavej časti je umiestnený poklop koša na bielizeň. 

3. Akrylátové dosky
Majitelia nechceli mať vaňu obloženú tradičným obkladačkami. Vyhrali akrylátové dosky, lacnejšie zvolený obklad, v rovnakom dekore ako pri skrinke. 

4. Sedadlo pri vani
Akrylátová doska siaha až ku sprchovaciemu kútu. Slúžiť môže ako praktická polica alebo sa na ňu dá v prípade potreby aj sadnúť. 

2. riešenie

1. Tmavý obklad
Predstavuje v prípade tohto riešenia naozaj vkusné oživenie. Zrkadlo sa v prípade tohto riešenia podsvietilo. 

2. Umývadlo a zrkadlo
Umývadlo aj zrkadlo sú posunuté napravo – úplne k dverám – a pod ním sú dve zásuvky. Naľavo v kúpeľňovej skrinke je aj želaný otvor na zhadzovanie. 

3. Sklenené police
Umiestnené sú nad otvorom na bielizeň a môžu sa sem umiestniť dekorácie, sviečky či parfumy. 

4. Celosklenený kút
Priestor opticky odľahčuje. Mozaika vnáša do priestoru dynamiku a príjemnú hravosť. 

Ing. arch. Michal Ondrejčo
architekt (FA STU Bratislava)
T: +421 905 857 680
M: mail@michal-ondejco.sk

Návrh a vizualizácie: Michal Ondrejčo
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje