ako na rekonstrukciu kupelne
Galéria (7)

Ako na rekonštrukciu kúpeľne

Pri rekonštrukcii kúpeľne postupujte podľa toho, čo všetko chcete ZMENIŤ. Potrebujete miesto na PRÁČKU? Žiadny problém, ale možno bude treba vyhodiť VAŇU a namontovať SPRCHOVACÍ KÚT. A čo s UMÝVADLOM?

Galéria

ako na rekonstrukciu kupelne 1973 big image
03 44 uss18 big image
04a geberit big image
03 geberit big image
03 44 uss big image
04b geberit big image

NÁVRH

Urobiť v malej kúpeľni miesto na práčku, sušičku, skrinku alebo osadiť väčšiu vaňu nie je také ťažké, ale návrh kúpeľne si treba dobre premyslieť. Pouvažujte, kam pridáte sprchovací kút, ako získate viac svetla, kde bude vyhrievaný sušiak na uteráky… Pre starších ľudí môže byť dôležitá bezbariérová kúpeľňa, hydromasáž alebo perlička. Vo viacčlenných rodinách treba niekedy pridať ďalšie umývadlo alebo druhé WC, bidet či bidetovú sprchu. Extrémisti môžu mať v kúpeľni dokonca parnú saunu.
Dajte si poradiť. Vo väčších predajniach s obkladmi, dlažbami a kúpeľňami je k dispozícii architekt, ktorý môže spracovať vaše požiadavky a dá vám vizuálny výstup – obrázok, na ktorom bude nakreslená nová kúpeľňa.

UMÝVADLO

Je najdôležitejším predmetom v kúpeľni. Keďže je aj najpoužívanejšie, je praktické, ak je čo najbližšie k vstupným dverám, ale nie v dosahu ich krídla. Štandardná šírka umývadla je 55 – 65 cm. Priestorovo úspornejšie umývadielka majú šírku už od 35 cm, k dispozícii sú aj umývadlá s veľkorysými rozmermi až do 120 cm. Okraje umývadla štandardnej šírky by mali byť od iných predmetov vzdialené 10 – 15 cm. Hĺbka umývadla býva 28 – 50 cm. Pred umývadlom treba ponechať aspoň 65, optimálne 90 cm, aby bol dobrý prístup. Montážna výška umývadla pre človeka s priemernou výškou je 82 – 85 cm. Umývadlo môže byť zavesené na stene alebo upevnené na pulte, prípadne skrinke. Voľme taký systém, ktorému nebude prekážať často striekajúca voda a ktorý sa bude ľahko čistiť. Okrem samotnej misy má umývadlo upevňovaciu konštrukciu, odtokový ventil so zápachovou uzávierkou a výtokovú armatúru. Batéria môže byť stojančeková (vsadená do umývadla) alebo stenová (priamo v stene). Stojančeková batéria sa pripája pomocou hadičiek so skrutkami na rohové ventily umiestnené pod umývadlom (na ich úplne presnej polohe nezáleží), nástenná sa osadzuje priamo na rúrky v stene (musia byť umiestnené presne v strede nad budúcim umývadlom). Batérie sú najnamáhanejším prvkom v kúpeľni, vyberme si preto overenú a kvalitnú značku. Batérie môžu byť aj termostatické, treba si však vopred overiť, či sú kompatibilné s naším spôsobom ohrievania vody. Pri plánovaní umývadla nezabudnime na miesto na vešanie uterákov.Montáž závesného WC je čistá a rýchla. Pred stenou sa postaví konštrukcia, na ktorú sa osadia zariaďovacie predmety. Konštrukciu treba opláštiť sadrokartónovými doskami a obložiť keramickými obkladačkami.

KÚPEĽŇA 3× INAK

1 MENÍTE LEN POVRCHY
Do tohto sa pustite, ak chcete kúpeľni venovať dva až tri dni. Ponechať pôvodné steny aj dispozíciu a zmeniť len obklady a zariadenie – to je najmenej prácne riešenie, spravidla nevhodné v panelákovom jadre. Pri kúpe bežných materiálov je najlacnejšie. Nemusí však vyhovovať všetkým vašim potrebám. Nezabudnite na hydroizloáciu stien pod obkladom.

2 KÚPEĽŇOVÉ JADRO
V tomto prípade ponecháte pôvodné dispozičné riešenie a zmeníte iba umiestnenie jednotlivých predmetov, čo je ideálne práve pri práci v jadre. Čaká vás výmena pôvodných umakartových stien a všetkých rozvodov, zhotovenie nových omietok a obkladov. Drahšie riešenie, ale pomer ceny a úžitku je najlepší. Vaša kúpeľňa bude jednoducho nová.

3 ZVÄČŠENIE KÚPEĽNE
Umiestniť priečky inde a pridať potrebné zariadenie na vopred naplánované miesta si vyžaduje odborne spracovaný projekt. Zvyčajne na to potrebujete stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby. Púšťať sa do týchto prác v panelovom dome je väčšinou zbytočným mrhaním časom a peniazmi. Najčastejšie sa dá malá kúpeľňa rozšíriť smerom do chodby, kuchyne, spálne, prípadne spojiť s WC.

VAŇA

Je vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi a vyznávačov kúpeľov. Štandardná veľkosť vane je od 160 do 180 cm so šírkou 68 – 80 cm. Pre človeka vysokého 180 cm je ideálna vaňa s dĺžkou 170 cm, nižším ľuďom postačí kratšia. Rohové vane sú vhodné do veľkých kúpeľní, v malých zaberú zbytočne veľa miesta. V ponuke sú aj atypické skosené alebo pri nohách zúžené vane, ktoré sú do malých kúpeľní najvhodnejšie. Ich cena je však vyššia. Do mimoriadne stiesnených priestorov sa vyrábajú vane so šírkou 120 cm, v tomto prípade je vhodnejšie umiestniť v kúpeľni skôr veľkorysú sprchu. Štandardná hĺbka vane je 41 – 43 cm, pre seniorov a osoby so zdravotným postihnutím je vhodná plytšia vaňa so šírkou okolo 35 cm. Medzi vaňou a stenou musí byť ulička široká minimálne 65 cm, optimálne 105 cm. Vaňa musí byť ľahko prístupná na čistenie po celej dĺžke, jej prednú časť môže tvoriť montovaný panel alebo murivo s obkladom.

dobrá rada
Ak sa chcem vo vani často sprchovať, použite sprchovú zástenu na vane. Tá môže mať posuvné alebo krídlové dvere. Krídlové dvere sa ľahšie čistia, treba však s nimi rátať už pri návrhu kúpeľne, aby batéria na priľahlej stene vane neprekážala pri ich otváraní.

TOALETA

Pri rekonštrukcii kúpeľne sa s WC hýbe najťažšie, má totiž najväčšie priestorové nároky na odkanalizovanie. Môže byť v samostatnej miestnosti so šírkou minimálne 80 cm alebo v kúpeľni, kde vzdialenosť jeho stredovej osi a ďalšieho zariadenia musí byť aspoň 40 cm. Dĺžka samostatnej WC miestnosti musí byť minimálne 110 cm (dvere sa otvárajú von) alebo 140 cm (dvere otvárané dnu). Medzi okrajom WC a dverami otváranými dnu by mala ostať medzera aspoň 30 cm, medzi WC a stenou alebo radiátorom pred ním aspoň 50 cm. Samotné WC môže byť samostatne stojace (vtedy treba rozlíšiť, či má mať spodný, šikmý, alebo vodorovný prepad) alebo závesné. V poslednom čase sa preferuje druhé riešenie. Podomietkový závesný systém býva vysoký zhruba 110 cm a hlboký 12 cm, praktické je nadeň umiestniť skrinku či poličky. Ak v bytovom dome v najbližšom čase môže prebehnúť výmena stúpačiek, mala by byť zadná stena WC ľahko demontovateľná. Veľmi praktickým doplnkom WC je bidetová sprcha, ktorá umožní zachovať hygienu aj v stiesnených priestoroch.

Súpravu WC na zamurovanie do steny spolu so závesnou misou a antibakteriálnou doskou možno kúpiť za cenu od 190 €.

VYBERÁTE VAŇU?

AKRYLÁTOVÉ VANE
Sú pocitovo teplejšie a vyrábajú sa v rozmanitých tvaroch, sú však menej odolné proti agresívnym farbám (napríklad na vlasy) a chemikáliám, keďže akrylát je plast. Po páde ťažkého ostrého predmetu v nich môže ostať nenápadná ryha.

SMALTOVANÉ OCEĽOVÉ VANE
Sú pocitovo studenšie, hlavne pri nadštandardnej hrúbke 3 mm by však mali uniesť väčšiu hmotnosť bez deformovania a byť odolnejšie a trvanlivejšie ako akrylátové. Po páde tvrdého predmetu sa z nich môže odlúpiť smalt.

HYDROMASÁŽNE VANE

V porovnaní s klasickými sa spotrebuje enormné množstvo vody (nielen na kúpanie, ale aj na čistenie vane podľa pokynov výrobcov), a preto dobre zvážte kúpu hydromasážnej vane, ak máte malú žumpu.

UMÝVADLÁ NA TRHU

KERAMICKÉ
Sú odolnejšie proti farbám a chemikáliám, pri páde tvrdého ťažkého predmetu však môžu prasknúť.

AKRYLÁTOVÉ
Ponúkajú väčšiu tvarovú variabilitu, na zachovanie ich dobrého vzhľadu je nutné s nimi zaobchádzať a ošetrovať ich opatrne.

JEDNOTNÝ ODTIEŇ
Použime v kúpeľni celú sériu (vaňu, umývadlo, kryt sifónu, bidet, WC…) od jedného výrobcu. Zaistíme tak nielen harmóniu tvarov, ale aj rovnakú farbu všetkých predmetov.

SPRCHA

Ak v byte nie je vaňa, sprchu ocenia najmä seniori, športovci a ľudia, ktorí žijú rýchlym životným štýlom. Jej minimálne pôdorysné rozmery sú 70 × 70 cm, na pohodlné používanie by mala mať aspoň 90 × 90 cm alebo viac. Jednoduchšiu údržbu podlahy má sprcha so sprchovacou vaničkou (akrylátovou, oceľovou alebo keramickou), krajšie vyzerá sprcha iba s vyspádovanou dlažbou. Moderné odtokové systémy umožnia jednoduché spádovanie dlažby len v jednej rovine. Sprchovacie zásteny môžu byť pevné alebo posuvné, s rámami aj bez rámov, sklené alebo akrylátové. Vyberajme si taký systém, ktorý má jednoduché drážky, bezproblémový chod a bude sa dať čo najľahšie čistiť. Sprcha môže mať hydromasážny systém, ktorý spotrebuje podstatne menej vody ako hydromasážna vaňa. Hydromasážna sprcha môže byť skombinovaná aj s jednoduchým parným boxom.

ODBORNÍK RADÍ
Pri spojení WC a kúpeľne bude priestor pôsobiť veľkoryso. Z prevádzkových dôvodov sa vyvarujte spojenia jediného WC s kúpeľňou, ak v byte trvalo žijú viac ako dve osoby.

OBKLADY

Vďaka nim sa steny kúpeľne ľahko udržiavajú. V poslednom čase boli obľúbené veľkoplošné obklady v kombinácii s mozai­kou, pomaly sa však vracajú do módy aj klasické stredné formáty. Neulakomme sa na obklady nízkych kvalitatívnych tried, tie môžu mať rôznu hrúbku alebo sú krivé, ich rohy môžu odstávať, obíjať sa a odtiene nemusia sedieť.–>

Montáž závesného WC je čistá a rýchla. Pred stenou sa postaví konštrukcia, na ktorú sa osadia zariaďovacie predmety. Konštrukciu treba opláštiť sadrokartónovými doskami a obložiť keramickými obkladačkami. 

ROZPOČET A FINANCOVANIE

Najlacnejšiu rekonštrukciu kúpeľne urobíme svojpomocne už od 2 500 €, horná hranica ceny rekonštrukcie luxusnej kúpeľne na kľúč môže byť aj 10- či 15-násobkom tejto sumy. V tabuľke prinášame minimálne ceny najbežnejšie používaných zariaďovacích predmetov v panelákových kúpeľniach

 Orientačné ceny za materiál a prácu pri rekonštrukcii kúpeľne   
Práca alebo materiálRozmery (cm)Cena
Umývadlo60 × 46od 35 €
Umývadielko37 × 28od 23 €
Kombi WC68 × 36od 70 €
Podomietkový systém na závesné WC48 × 12od 105 €
Závesné WC56 × 52od 48 €
Osadenie umývadla alebo WC, 1 ks 12 – 20 €
Montáž nových rozvodov, 1 ks 17 – 25 €
Vaňa oceľová smaltovaná140 až 170 × 70od 70 €
Vaňa akrylátová160 až 170 × 70od 110 €
Podmurovanie vane 30 – 45 €
Osadenie vane 70 – 100 €
Sprchovacia vanička90 × 90od 82 €
Osadenie vaničky 25 – 40 €
Sprchovacia zástena80 až 100 × 185od 112 €
Osadenie sprchovacej zásteny 30 – 50 €
Rebríkový radiátor45 × 96od 35 €
Vodovodná batéria od 27 €
Odpadová armatúra – sifón od 4 €
Montáž vodovodnej batérie 8 – 12 €
Zhotovenie sadrokartónovej priečky1 m220 – 30 €
Zhotovenie murovanej priečky1 m210 – 15 €
Odstránenie starých obkladov, dlažieb1 m25 – 9 €
Samonivelačný poter podlahy1 m25 – 9 €
Nový obklad1 m2od 5 €
Nová dlažba1 m2od 5 €
Položenie obkladu, dlažby – podľa veľkosti 1 m210 – 15 €
Položenie mozaiky1 m220 – 30 €
Škárovanie1 m21 – 2 €

OSVETLENIE

Uprednostnime halogénové lampy alebo žiarovky prípadne moderné LED osvetlenie. Okrem hlavného svietidla na oboch stranách zrkadla vo výške tváre (alebo nad zrkadlom) má byť osvetlenie na holenie a líčenie. Môžeme pridať rôzne dekoratívne osvetlenie. Konkrétne typy svietidiel vyberajme podľa ich vzdialenosti z dosahu vody. Kúpeľňa je v súvislosti s ním rozdelená do štyroch pásiem, každé pásmo vyžaduje iné minimálne IP krytie svietidla. Vyššie čísla vyjadrujú vyššiu odolnosť proti mechanickému poškodeniu a vnikaniu vody, najvyššie IP je 68, takéto svietidlo možno umiestniť aj pod vodu.

7 tipov do malých kúpeľní

1. Základ malej kúpeľne musí vychádzať z presnej analýzy potrieb a požiadaviek jej budúcich užívateľov. Preto si treba dopredu zodpovedať otázky: Kto bude kúpeľňu užívať? Ako bude vyzerať pôdorys kúpeľne? Dajú sa vytvoriť oddelené funkčné zóny? Ako budú rozmiestnené zariaďovacie predmety, napríklad WC, bidet, sprcha, umývadlo a vaňa? Užitočnou pomôckou je nakresliť si na milimetrový papier pôdorys v mierke 1 : 50. Na ďalší hárok stačí nakresliť v rovnakej mierke rôzne zariaďovacie predmety, prípadne aj inštalačnú stienku. Po vystrihnutí ich môžete ľubovoľne presúvať na nakreslenom pôdoryse kúpeľne. A nezabudnite, že dĺžka inštalačnej stienky sa mení v závislosti tak od umiestnenia jednotlivých zariaďovacích predmetov, ako aj od vzdialenosti od hlavného zvislého rozvodu vody a odtoku.

2. Pri plánovaní treba čo najlepšie využiť priestor v kúpeľni bez toho, aby pôsobil preplnene.

3. Nepodliehajte módnym trendom a vyberajte si svetlé a pokojné farby, ktoré opticky zväčšujú priestor.

4. Sklo a zrkadlové plochy sú veľmi vhodné do malých kúpeľní. Najvýraznejšie pôsobí optické zväčšenie pri použití zrkadiel.

5. Veľké formáty dlažby a obkladu od rozmerov 30 × 30 cm sú do malých kúpeľní tou správnou voľbou.

6. Predovšetkým pri renovácii malých kúpeľní sa ukazujú výhody inštalačných systémov na predstenovú montáž, ktoré dokážu využiť aj ten najmenší priestor na umiestnenie zariaďovacích predmetov.

7. Jestvujú špeciálne programy zariaďovacích predmetov a kúpeľňového nábytku do malých kúpeľní, ktoré sú veľmi variabilné a dokážu sa prispôsobiť takmer každému priestoru.

 HYDROIZOLÁCIA

Moderné hydroizolačné systémy využívajú výhody tekutých izolačných náterov, ktoré po zaschnutí vytvoria kompaktnú izolačnú vrstvu. Pri výbere materiálov treba dbať na to, aby táto jednozložková disperzná stierka bola nielen vodotesná, ale aj trvalo pružná, nehorľavá a s rýchlym priebehom schnutia. Stierka sa ľahko rozotiera, možno ju nanášať valčekom, hladidlom alebo štetcom. Aplikujte prvú vrstvu na steny a podlahu kúpeľne. Dôslednosť sa vyžaduje najmä na spojoch stien a podláh, rohoch i v blízkosti odtokov a výpustov a, samozrejme, pri dilatáciách. Práve realizácii týchto detailov treba venovať zvýšenú pozornosť. Prestupy medzi jednotlivými prvkami (podlaha – stena; stena – dilatačné škáry, podlahové vpusty) sa musia zabezpečiť špeciálnymi gumovo-textilnými páskami. Páska sa zapracuje do prvej vrstvy tekutej fólie. Následne sa valčekom nanesú ďalšie dve vrstvy hydroizolačnej stierky. Jednotlivé vrstvy sa musia nanášať kolmo na seba, respektíve zvislo, kolmo, zvislo. Aby izolácia spĺňala svoju funkciu, mala by sa naniesť vo vrstve minimálne 1 mm. Tým sa zabezpečí ochrana interiéru proti vlhkosti aj stekajúcej vode.

LEPENIE OBKLADU A DLAŽBY

Približne po dvadsiatich štyroch hodinách môžeme na hydroizoláciu lepiť dlažbu a obklad. Odporúča sa, aby sa použili lepidlá od toho istého výrobcu, ktorý dodal hydroizoláciu. Tým sa zaručí kompatibilnosť systému. Lepiace tmely musia zodpovedať aspoň triede C2TE, ktorá sa určila európskou normou EN12004. Bližšia špecifikácia lepidla závisí od druhu a formátu obkladu. Prírodný kameň si vyžaduje rýchloschnúce lepidlo, ktoré vyschne po dvoch hodinách, zatiaľčo bežné do dvadsiatich štyroch hodín. Po jeho vyschnutí možno škárovať.

Text a kresby:
Ing. arch. Jana Macinská, Ing. arch. Erika Vodičková, PhD.
Foto: Geberit, Mapei, Massive, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Jozef z Trnavy says:

  A ako je to s povoleniami ak si chcem prerobit kupelnu napr podla 4 variantov ktore ponukate?Mam osobnu skusenost s tym ze na to nestaci oznamenie o rekonstrukcii na bytovom druzstve.

  1. veni_vidi_vici_007 says:

   nam stacilo ohlasit rekonstrukciu bytoveho jadra na mestskom urade, plus staticky posudok samozrejme…

 2. Rudo says:

  Dobrý deň,ako by ste riešili pôvodný stav kúpeľne podľa 1.variantu, ale s tým rozdielom, že vchod je cez WC a odtiaľ do kúpeľne a opačne.Typická paneláková výstavba.Ďakujem

 3. Pavelčakova eva says:

  Ako by ste mi poradili prerobit kupelnu. Na pravej strane je vana v U je wc potom je vetracka s okienkom na lavej strane je pracka nad prackou je skrinka vedla pracky je umyvadlo nad nim je zrkadlo a maly radiator .Za prackou a umývadlom je priecka je tam spajza ktoru by som chcela využiť na zväčšenie kupelne mam kupeny obklad oranžovy s kvetinovym motívom a sprchovy zaroven chcem tam nechat wc len zavesne do steny vana ostane ako je a chcem mat skrinky viac a sušičku prosim poradte mi alebo su potrebne aj rozmery mohli by ste mi asi približne vizualne nakreslit dakujem za radu

 4. hana says:

  Tak neviem pani architektky tie rohove vane eno nuno a tie povodne navrahy su stokrat lepsie ako tie new

 5. katarína says:

  ako by som mala vyriešiť kúpelňu s rozmerom:dĺžka285cm ,šírka 153 cm,keď uprostred sú dvere 47 cm?/vedľa dverí je z ľavej strany 12 cm a z pravej strany 71cm.uprostred dvere šírky 47 cm? Naproti je okno,ktoré má šírku53cm.na ľavo je stena šírky52cm a na pravo 46cm?Ďakujem.Neviem si poradiť s rekonštrukciou

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.