rekonstrukcia panelakovej kupelne
Galéria (7)

Rekonštrukcia panelákovej kúpeľne

Hygienická miestnosť v paneláku je nešťastím, a to nielen pri malometrážnych bytoch. Akoby pred tridsiatimi rokmi ľudia nepotrebovali práčku... V našom prípade sa majiteľka rozhodla investovať úspory do zaslúženého pohodlia a väčšej bezpečnosti. Súčasťou riešenia, okrem rekonštrukcie kúpeľne, bol aj vstupný priestor bytu.

Galéria

vyhrievanie trávnika
Pôvodný stav
Existujúca kúpeľňa mala niekoľko závažných chýb: umývadlo bolo nevhodne umiestnené – v trase otvárania dverí, práčka stála za dverami a bola napojená pridlhou hadicou popod predný plechový panel vane. Záchod so spodnou nádržou zaberal zbytočne veľa priestoru. Kúpeľňa bola obložená ružovými obkladačkami 15 x 15 cm a na podlahe bola PVC krytina.

Búracie práce a nové konštrukcie

V kúpeľni sa vybúrala iba priečka pred zvislými rozvodmi zdravotno-technických inštalácií. Odstránila sa vaňa, pôvodný záchod (kombi – WC) a umývadlo. Nové rozvody od stúpačiek rešpektujú upravené dispozičné riešenie a konečne počítajú aj s automatickou práčkou, ktorá stojí na mieste pôvodného umývadla, čo predstavuje logickejšie umiestnenie vzhľadom na otváranie dverí. Konzolový záchod so zabudovanou nádržou sa podarilo osadiť na pôvodný odpad iba malým trikom – je umiestnený o niečo vyššie (čo však ocenia všetci, ktorým sa ťažšie vstáva z bežných nízkych záchodov…). Polozapustené umývadlo sa nachádza na stene oproti WC a je napojené na prívod vody a odpad zboku vane vo vnútri atypickej skrinky pod umývadlom. Vďaka dezolátnemu stavu elektroinštalácií (hliníkové káble) sa upravovala aj časť elektro-rozvodov, ktorá súvisela s kúpeľňou a vstupom.

Klasická „paneláková“ miniatúrna kúpeľňa.Nové rozvody rešpektujú dispozičné riešenie a počítajú s napojením práčky.


Nový stav

Výber materiálov korešponduje s jestvujúcim zariadením ostatných priestorov bytu. Farebnosť je ladená „tón v tóne“ z príjemných odtieňov studenej sivej, béžovej a bielej farby s doplnkom výraznejšej teplej hnedej farby orecha (korpusy skrinkovej zostavy z laminovanej drevotriesky).

Osvetlenie zrkadla je vyriešené prostredníctvom zníženej sadrokartónovej rampy s troma zapustenými bodovými svetlami (pôvodne bolo len jedno nástenné svietidlo nad umývadlom) tak, aby sa časť svetla odrážala a násobila v zrkadlovom obklade.

Výber obkladu s náznakom horizontálne členenej mozaiky umožnil dopracovať detaily a pôsobí odľahčene napriek svojmu väčšiemu základnému rozmeru. Neutrálna dlažba uložená diagonálne zastiera čiastočne nepravouhlý pôdorys. Kúpeľňový nábytok je navrhnutý individuálne (t. j. vyrobený „na mieru“ pre daný priestor). Skrinka pod umývadlom ustupuje a umožňuje tak lepší pohyb pred toaletou a vaňou. Hlbšia zásuvková skrinka (napríklad na bielizeň) je pri praní schovaná za otvorenými dverami. V rovnakom duchu je riešený doplnkovým nábytkom aj vstupný priestor – vešiakový panel so skrinkou na topánky a skrinková zostava s dvojdielnym šatníkom s posuvnými dverami oproti dverám do kúpeľne.

Konzolové WC so zabudovanou nádržou bolo napojené na pôvodný odpad malým trikom. Muselo sa umiestniť o čosi vyššie.Farebnosť obkladu ladená tón v tóne – sivá, béžová a neutrálna biela.
Osvetlenie nad umývadlom je vyriešené prostredníctvom sadrokartónovej rampy.Interiér kúpeľne farebne dopĺňa korpus skriniek v dizajne orecha.

Rady pre malé kúpeľne
– Interiér ozvláštnia čiastočné sadrokartónové podhľady so zabudovaným osvetlením.
– Dlažbu treba ukladať po diagonále (aj keď je väčšieho formátu) s minimálnou škárou.
– Obklad s dlhšou stranou obkladačiek v horizontálnom smere opticky rozšíri priestor. Vysoký je dostatočne.
– Použitie zrkadlového obkladu je praktické a aj účelné. Ani sklu, ani drevu sa netreba vyhýbať.
– Nepoužívajte príliš dekoratívne motívy – súčasný rozumný) trend znamená jednoduchosť.
– Farebnosť závisí od vášho vkusu, ale moderné sú tlmené farby a kvalitné omietky.

Zdravotno-technické inštalácie
Klesajúcu kvalitu zdravotno-technických inštalácií – stúpačiek, rozvodov i samotných batérií budeme určite musieť riešiť, ak „vytopíme“ suseda v byte pod nami. Chvíľu sa dá „lepiť“ odpady či odtoky, priťahovať kvapkajúce ventily či opravovať tečúce splachovače, ale po čase sa nám to zunuje. Toto je najčastejšia príčina, prečo sa rozhodneme pre neobľúbenú, ale väčšinou nevyhnutnú rekonštrukciu. Zväčša spolu s technickými opravami a úpravami začneme rozmýšľať aj o vhodnejšom usporiadaní zariaďovacích predmetov (t. j. vane, umývadiel, záchodov…) tak, aby lepšie vyhovovali našim potrebám a aby ich funkčnosť a estetika viac zodpovedala požiadavkám dnešného moderného človeka.

Zariaďovacie predmety
Môžeme sa stretnúť so širokým výberom a rozličnou kvalitou. Máme sa rozhodovať na základe peňaženky alebo si vybrať čo najexkluzívnejšie a najkvalitnejšie výrobky? Vzhľadom na to, že v súčasnosti nie je zvykom obkladať celý kúpeľňový priestor, zvoľme si radšej strednú kvalitu na menšej ploche ako podpriemer za lepšiu cenu. Vymeniteľné kusy môžu byť dočasné, ale, isto-iste, všetky zabudované veci by mali byť čo najviac kvalitné.

Povrchové úpravy

Nebojme sa experimentovať. Aj menšia kúpeľňa bez priameho osvetlenia a odvetrania, ako to bolo vyriešené v pôvodnom „umakartovom“ jadre, môže získať úroveň, akú by sme neočakávali. Použitie moderných povrchových úprav a ich kombinácia so zariaďovacími predmetmi, vybranými so zdravým rozumom, môže vytvoriť z kúpeľne príjemné miesto v byte.

Text: Ing. arch. Dagmar Števčeková
Foto:  archív autorky
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.