alternativne prirodne a tradicne stavebne materialy
Galéria (5)

Alternatívne, prírodné a tradičné stavebné materiály

Ekologické témy v súčasnosti vládnu svetu a inak to nie je ani v stavebníctve. Hovorí sa o moderných stavbách a ešte modernejších stavebných materiáloch. V žiadnom prípade nemáme na mysli nezmyselné „požierače“ energie, ale stavby z materiálov založených na „zelenom“ prístupe a rešpektujúce myšlienky trvalo udržateľného rozvoja s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Galéria

stavba, zateplenie, materiály, výrobky
Tieto materiály označujeme ako alternatívne, prírodné či tradičné stavebné materiály. Patria medzi ne najmä drevo, slama, hlina, ovčia vlna, korok, konope, trstina či celulóza. Hoci mnohé z nich ľudstvo využívalo na stavebné účely celé tisícročia, v minulom storočí sa od nich (aj) pod vplyvom „moderných“ materiálov a technológií odklonilo. Zvyšujúce sa ekologické povedomie v kombinácii s narastajúcim množstvom alergií a astmatických ochorení však zatrúbilo na ich návrat, a ľudia sa k týmto osvedčeným materiálom opäť vracajú.
Drevo

Určite najznámejšia prírodná stavebnina je drevo. Drevené stavby „prežívajú“ stáročia a z hľadiska životnosti sú úplne porovnateľné so stavbami z iných materiálov. Drevo je snáď jediným stavebným materiálom, z ktorého je možné vyrobiť všetky prvky vytvárajúce dom. Aj keď väčšina ľudí si ešte stále pri slove „drevostavba“ vybaví zrub, toto pomenovanie sa používa na všetky rodinné domy, ktorých nosná konštrukcia je z dreva. Vo finále môže byť teda drevostavba absolútne neodlíšiteľná od klasického murovaného domu a súčasne môže byť postavená z čisto ekologických materiálov, ktoré zároveň minimalizujú spotrebu energie potrebných na vykurovanie resp. chladenie stavby.
Najpoužívanejšími materiálmi pri výstavbe súčasných drevostavieb sú OSB dosky a drevovláknité dosky.

OSB dosky
OSB dosky sú plošne lisované dosky z veľkoplošných triesok, ktoré sa produkujú prevažne z borovicového dreva. Triesky sa ukladajú do niekoľkých vrstiev – dosahuje sa tak vyššia pevnosť materiálu. Dosky možno využiť pri stavebných prácach v interiéri aj exteriéri. Manipulácia s OSB doskami je jednoduchá, navyše, možno ich rezať aj frézovať.
V konštrukčných systémoch montovaných, difúzne otvorených, prírodných nízkoenergetických (či pasívnych) domov sa používajú najmä ako nosné dosky a parozábrana z interiérovej strany.

Drevovláknité dosky
Druhým materiálom, hoci u nás menej známym, sú drevovláknité dosky. Vyrábajú sa z aglomerovaného dreva ihličnanov (inovované hobra dosky). Tento prírodný materiál v sebe spája množstvo výhod, ku ktorým možno zaradiť výborné tepelnoizolačné, tepelnoakumulačné a akustické vlastnosti. V dobre navrhnutých konštrukčných systémoch sa drevovláknité dosky najčastejšie používajú z exteriérovej strany, kde plnia funkciu obalového plášťa celej stavby.

Slama

Ďalšou z možností stavebno-technického riešenia finančne a energeticky nenáročného bývania je výstavba rodinných domov, ktorých konštrukciu tvoria stlačené slamené balíky. Hoci sa slama považuje za odpad z poľnohospodárskej výroby, v stavebníctve znovu nachádza svoje uplatnenie. Medzi jej hlavné prednosti patria jej izolačné vlastnosti, napríklad v porovnaní s výplňou stien zo sklenej vaty má slama 4-krát lepšiu izolačnú hodnotu. Dôveru v tento materiál podkopávajú tvrdenia typu „slama je horľavá“ alebo „je citlivá na vodu“. Keďže sa slama lisuje pod tlakom do balíkov, prístup kyslíka je obmedzený, a teda aj horenie. Čo sa týka druhého tvrdenia, je samozrejmé, že slamené balíky treba dostatočne chrániť pred vodou (zastrešením, kvalitnou omietkou).
Zlisovaním obilnej slamy a jej oblepením recyklovateľnou lepenkou sa vyrába ďalší alternatívny prírodný stavebný materiál známy ako ekopanel. Vďaka zhustenému jadru veľmi dobre tepelne izoluje, je robustný, pevný a ohňovzdorný.

Slamené balíky už dávno nie sú len odpad z poľnohospodárskej výroby. Tepelnoizolačné vlastnosti tlakom stlačených balíkov sa používajú najmä pri stavbe ekologických domov. (foto: mademoisellek © Fotky & Foto)

Hlina

Hlina môže slúžiť ako nosná konštrukcia aj ako estetický prvok. Často sa používa v kombinácii s drevom a slamou, pretože dokáže ochrániť celulózu absorpciou nadbytočnej vlhkosti. Zároveň je ochranou proti požiarom. Hlina pohlcuje škodlivé výpary a masívne hlinené konštrukcie dokážu pohltiť nielen hluk (zvuková izolácia), ale napríklad aj mikrovlnné telefónne signály, takže dochádza k znižovaniu pôsobenia elektrosmogu.
V stavebníctve sa hlina používa na výstavbu vo forme nepálených tehál, váľkov alebo aj ako „nabíjaná“, prípadne ako omietka.
Prednosťou hliny je jej dostupnosť – íl, z ktorého možno vyrábať nepálené tehly, zdravé omietky či stavať pece, je u nás všade. Nevýhodou tohto materiálu je, že sa takéto stavby nehodia do povodňových oblastí.–>

Korok

Považuje sa za dobrý zvukový, tepelný a antivibračný izolant. Vďačí za to svojej bunkovej štruktúre. K popredným vlastnostiam korku patrí nenasiakavosť, neabsorbuje prach (čiže je vhodný pre alergikov), vyrovnáva kolísanie teploty a vlhkosti vzduchu v interiéri. Prínosom je aj fakt, že je nehostinný pre roztoče. Je vysoko odolný proti zmenám štruktúry a starnutiu.
K jedným z mála nevýhod tohto materiálu možno zaradiť značnú vzdialenosť výskytu suroviny – dlhé dopravné trasy do určitej miery znehodnocujú jeho inak priaznivé environmentálne vlastnosti. (foto: Igor Alovert © Fotky & Foto)

Ovčia vlna

Izolácia z ovčej vlny je vynález prírody: čím extrémnejšie podmienky, tým viac sa prejavia jej pozitívne vlastnosti. Ovčia vlna prirodzene absorbuje vlhkosť, čím zabraňuje jej kondenzácii v konštrukcii. Ovčie vlákna sa veľmi ľahko prispôsobujú rôznym dutinám a priestorom v konštrukciách a vďaka svojej mechanickej pružnosti spoľahlivo zaisťujú tvarovú stálosť izolácie a jej funkčnosť na veľmi dlhý čas.

Konope

Konope bolo vďaka svojim vlastnostiam obľúbeným stavebným materiálom už v minulosti. Prednosťami konopnej izolácie (konopné rohože, ale aj fúkané konope) sú jej vynikajúce tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Vďaka nízkej hustote (30 kg/m3) sa prioritne používa ako výplňový materiál rámových konštrukcií – medzi krokvy, stojky a trámy a ako hlavná tepelnoizolačná vrstva v streche, stene a stropoch.



Medzikrokvová izolácia z konope (foto: Smrečina Hofatex)

Trstina

Takisto patrí do rodiny tradičných stavebných materiálov. Na rozdiel od slamy je trstina výrazne tvrdšia, nepodlieha biologickému rozkladu a vysoký obsah kyseliny kremičitej znižuje riziko jej vznietenia. Spracúva sa do dosiek alebo rohoží a možno ju použiť ako strešnú krytinu, nosič omietky alebo v podobe tepelnoizolačných dosiek z interiérovej alebo exteriérovej strany domov.

Celulóza

Pod týmto pojmom si treba predstaviť vlákno, ktoré je základom všetkých pozemských rastlín. Drevo, papier a ostatné výrobky z rastlín sú celulózovými materiálmi. Výroba celulózovej izolácie je závislá od recyklácie novinového papiera. Ten si už v minulosti získal povesť dobrého a kvalitného izolantu. Papier sa spracuje a upraví tak, že konečný výrobok – fúkaná celulóza má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, je nehorľavá a zároveň ošetrená prírodnými prostriedkami, ktoré zabezpečujú jej odolnosť proti hubám, plesniam, hmyzu a hlodavcom.

text: Erika Tordová
foto: Smrečina Hofatex, Dano Veselský, mademoisellek © Fotky & Foto
zdroj:
Všetko o úsporách energie, 2011, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Pingback: Betónová alebo pálená strešná krytina – Pre ktorú sa rozhodnúť? - Pridajte sa.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje