kuchyna ako s minimom financii dosiahnut co najlepsie vysledky ii. cast
Galéria (7)

Kuchyňa – ako s minimom financií dosiahnuť čo najlepšie výsledky (II. časť)

V poslednom čase vidíme na stránkach časopisov dokonalé kuchyne z kuchynských štúdií. Ich súčasťou je veľká pracovná plocha, ako aj najmodernejšie technické riešenia a dokonalý dizajn. Nečudo, že po zhliadnutí podobných obrázkov väčšina ľudí zatúži po krásnej, obrovskej a vždy čistej kuchyni, ktorá pripomína skôr obývaciu izbu ako klasickú kuchyňu.

Galéria

Psychológia v kuchyni
Kuchyňa by mala nielen dobre vyzerať a byť pohodlná, ale predovšetkým by sa v nej rodinný kuchár mal cítiť čo najbezpečnejšie a najpríjemnejšie. Mediálne známi svetoví kuchári potvrdia, že na to, aby bolo jedlo vynikajúce, je jednoducho nutné dať do jedla kúsok zo seba (nemyslíme tým teraz odrezaný prst v polievke a svojho srdca. To sa však veľmi ťažko robí v malej tmavej kutici presiaknutej ťažkým pachom pripáleného oleja. Hneď na začiatku plánovania sa preto rozhodnime, že kuchyňa bude (pokiaľ to možnosti dovolia) priestranná, dobre osvetlená a dobre odvetraná. Svetlé farby (žltá, oranžová a sýte zemité odtiene) nabijú kuchyňu prijemnou a životu prospešnou energiou. Podľa teórie feng šuej (staré čínske umenie bývať) by sporák by nemal stáť pod oknom a sporák a drez by nemali stáť tesne vedľa seba. Aj moderné trendy považujú priestor medzi sporákom a drezom za hlavnú pracovnú plochu, pre ktorú odporúčajú minimálnu šírku 90 cm (nadšené kuchárky uvítajú aj dlhšiu a hlbšiu pracovnú plochu). V domácnostiach, kde sa prakticky nevarí nič iné ako cestoviny (ktoré sa vlastne len varia a cedia a varia a cedia stále dokola) pohodlne postačí aj menšia vzdialenosť. Ak je kuchyňa veľká, oplatí sa pouvažovať o jej výškovom členení – drez a pracovná doska by mohli byť vyššie, aby sa človek pri príprave jedál a umývaní hrncov nemusel hrbiť, na druhej strane by varné centrum mohlo byť asi o 5 – 10 cm nižšie, aby kuchár pohodlne videl aj do vyšších hrncov . Priemerná výška slovenskej populácie sa zvyšuje, a preto by sa mala zvýšiť aj výška pracovnej plochy – z kedysi priemernej výšky 86 cm na výšku aspoň 92 cm, pre vyšších kuchárov a kuchtíkov aj viac.

Prím hrá sporák
Pri sporáku (varnej platni) sa zdržujeme obyčajne najčastejšie, preto by mali byť umiestnené tak, aby kuchár mal v celej kuchyni výborný prehľad. Varenie je príjemnejšie, ak človek pri varení nie je otočený chrbtom ku dverám (nemá pocit bezpečia). Niektorí známi kuchári (napríklad hlavný protagonista seriálu „S Talianom v kuchyni“) dokonca neradi varia otočení ku stene a odporúčajú umiestnenie sporáka na samostatne stojacom kuchynskom ostrovčeku, ktorý umožňuje kontakt s okolím a ktorý sa v prípade potreby dá obísť. Pohodlný kuchynský ostrovček by mal mať šírku minimálne 1,2 m (lepšie 1,8 m) a hĺbku 0,9 m, aby sa dalo pohodlne variť bez rizika padania vecí na podlahu. Medzi ním a zvyškom kuchynskej linky by mala byť ulička so šírkou minimálne 1,05 m (pre nízke postavy), lepšie však 1,2 m (pre ľudí bežnej výšky). Ak nám aj priestorové pomery v kuchyni nedovolia varnú platňu umiestniť na ostrovček, nikdy by nemala byť tesne pri stene, pri vysokej skrinke či na kraji linky. Z oboch strán treba ponechať minimálne 30 cm voľného priestoru na prípadné odtiahnutie horúceho hrnca a uloženie predmetov potrebných pri varení. V tejto zóne by mohli byť poruke panvice a hrnce.

Digestor nad varnou platňou má okrem funkcie odťahovania pár aj funkciu osvetlenia. Mal by byť umiestnený podľa pokynov výrobcov, obyčajne 65 až 70 cm nad pracovnou doskou, čiže vyššie ako sa obyčajne umiestňujú ostatné skrinky. Ak máme možnosť odťahovať pary mimo bytu, je to výhodnejšie, ako mať digestor iba s recirkuláciou. Ak odťahujeme pary do komína, mali by sme brať pri umiestnení varnej dosky do úvahy aj polohu komína, avšak nie na úkor pohodlnosti pri varení. Pri výbere digestora si všimnime, či sa dajú diely postihnuté zamastením sňať a umyť v umývačke riadu.

„Traja králi“ v kuchyni
Sporák, umývadlo a chladnička sú „tromi kráľmi“, medzi ktorými sa pohybujeme najčastejšie. Klasické ergonomické poučky hovoria, že by mali byť umiestnené tak, aby ich vzájomná vzdialenosť bola na dva až tri kroky používateľa. Postupnosť ich umiestnenia by mala zodpovedať postupnosti prác (podľa toho či varí pravák alebo ľavák) výber surovín z chladničky – ich prípadné umytie – príprava – varenie – odloženie. Správne navrhnutá kuchyňa nás zbaví zbytočného pobiehania hore-dole a ani ruky a nohy nás v nej nebudú tak bolieť. Chladnička a mraznička uložia mrazené a chladené potraviny, v ich blízkosti by mohla byť vysoká skriňa s plnovýsuvom na suché a trvanlivé potraviny. Pri plánovaní jej veľkosti si musíme ujasniť, koľko a akých balení potravín zvykneme uschovávať. Miesto na ukladanie riadu by malo byť čo najbližšie k umývačke riadu a k drezu. Často používané veci umiestnime čo najbližšie k pracovnej ploche, menej často používané alebo sezónne používané predmety môžeme ukladať v horných policiach skríň, v rohoch alebo vo vysúvacích sokloch (ktoré sú praktické najmä pri malých kuchyniach). Odkladacia plocha okolo drezu po oboch stranách má mať dĺžku aspoň 30 cm, neumiestňujme drez tesne vedľa vysokej skrinky alebo celkom do kúta. Ani umiestnenie na voľnom kraji pracovnej plochy nie je vhodné, odstrekovaná voda môže padať na podlahu a vytvoriť nebezpečné klzisko. Priestranný drez umožní pohodlné umývanie pekáčov, zošikmená odkladacia plocha dobre odvedie vodu. Pod drezom schováme kôš na triedený odpad, ako aj čistiace prostriedky a igelitové vrecká. Optimálna vzdialenosť medzi pracovnou doskou a hranou horných skriniek je 50 cm, môže byť aj o pár cm menšia. Ak chceme ušetriť priestor, namiesto dvoch užších skriniek voľme radšej jednu širšiu, bočnice totiž zaberajú až 18% miesta. Ak pečieme často, je dobre sa zamerať na multifunkčnú rúru, ktorá poslúži aj ako gril. Veľmi vhodné je, ak sa dá nastaviť pomer konvekčného tepla a pary, napríklad 50 % tepla a 50 % pary je vhodné na prípravu krémov, dezertov a jedál z vajec, 25 % pary a 75 % horúceho vzduchu dobre upečie chlieb, mäso a rôzne cestá, ktoré ostávajú vláčne, no napriek tomu majú chrumkavú kôrku.

Šetrenie miestom
Pokúsme sa zredukovať zaplnené police a kuchynský pult vyradením všetkého, čo príliš často nepoužívame. Vynikajúce kulinárske výsledky sa dajú dosiahnuť, aj keď máme k dispozícii iba základné potreby – sadu dobrých nožov, niekoľko kvalitných hrncov a panvíc. Existuje množstvo spôsobov, ako ušetriť priestor v prípade, že je kuchyňa príliš malá. Posuvné alebo sklápacie vybavenie je vítaným doplnkom – mimoriadne obľúbená už niekoľko desaťročí je napríklad vyťahovacia prídavná pracovná doska. Kuchynské linky postavené na nožičkách pôsobia opticky svetlejšie a vzdušnejšie ako tie, ktoré sú zarovnané až ku podlahe, v tých druhých sa však dá využiť miesto na skladovanie aj v soklových zásuvkách. Biele a neutrálne odtiene a reflexné materiály, ako napríklad sklo, dlaždice, nehrdzavejúca oceľ priestor opticky zväčšujú. Vítaným doplnkom je osvetlenie vnútri zasklenej skrinky, ktoré vzbudzuje dojem, že tam priestor pokračuje. Venovať pozornosť správnemu osvetleniu je dôležité. Malo by byť starostlivo umiestnené tak, aby nehrozilo nebezpečenstvo, že budeme pracovať vo svojom vlastnom tieni. Osvetlený by mal byť priestor nad varnou doskou aj nad pracovnou doskou, náladu umocní doplnkové osvetlenie osvetľujúce vnútro či vonkajšok skriniek. Ak máme drez priamo pod oknom, počas dňa máme svetla dosť, nezabudnime ale na vhodné umelé osvetlenie v podhľade alebo v lampe s nastaviteľným ramenom. V prípade, že stolujeme v tej istej miestnosti ako varíme, je vhodné spotrebiče a pracovnú dosku skryť z dohľadu. Praktické je nainštalovať do priestoru tlmiace prepínače svetiel, aby sme mohli cielene odvádzať pozornosť z pracovnej zóny na jedálenskú a naopak.

Text: Ing. Arch. Jana Macinská
Foto a kresby: archív autorky a vydavateľstva JAGA, Blum , Cortrade, Fagor, Rossignol, Siemens, Schuller_Mobelwerk, Whirpool
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje