napady pre maly byt
Galéria (9)

Nápady pre malý byt

V kuchyni sa ledva otočíte a k televízoru do obývacej izby sa predierate cez úzku uličku medzi skriňou a sedačkou? Alebo máte pocit, že sa vám zrúti celý byt na hlavu a vy ostanete uväznení pod nánosom vecí a nábytku a zahyniete biednou smrťou? Skúste, aj keď možno so zaťatými zubami a veľkým úsilím zmeniť postoj k životu a s tým aj k bývaniu a skladovaniu tiež.

Galéria

Musíte sa pozrieť na svet z nadhľadom. Prvé čo by ste mali urobiť je zobrať vrecia a nemilosrdne vyhádzať aspoň polovicu tých nepotrebností, drobností a všakovakých …stí, na ktorých musíte len utierať prach. Zošity zo základnej školy alebo oblečenie, ktorého ste sa nedotkli posledných päť rokov u vás už dávno nemali byť. Potom si sadnite urobte si kávu a uvoľnite svoju fantáziu, možno aj tým, že sa vrátite do detských čias a zbavte sa predsudkov. A ak ste pri tom zobrali do rúk aj náš časopis, urobili ste najlepšie ako ste mohli, na dosiahnutie oku lahodiaceho a prívetivého domova.

Iný pohľad na svet a nová dispozícia

Čo ak by ste prestali rozmýšľať nad svojim bytom klasicky teda, ako vyskladať kuchynskú linku v kuchyni, aká sedačka sa mi zmestí do obývačky a ktorú skriňovú zostavu si vybrať? Pozrite sa na byt komplexne. Chodia k vám priatelia a vy im radi pripravujete niečo chutné pod zub? Alebo sa aj tak vždy stretávate všetci v kuchyni, tak to využite a vyčleňte jej najväčšiu miestnosť, ktorá bude stredom vášho vesmíru, s veľkým jedálenským stolom a pohodlnými kresielkami, ktoré nahradia sedačku a svoje miesto si tam určite nájde aj televízor.  A menšia miestnosť dostane pomenovanie spálňa. No ak by sme s fantáziou pokračovali ďalej, mohli by sme aj spálňu pripojiť k kuchyňo-obývačke a len v prípade potreby ju uzatvoriť napríklad za posuvné dvere alebo len jednoduchý paraván.

Alebo naopak, uprednostňujete stravu pripravenú v čo najkratšom čase a kuchyňu používate výhradne na prípravu kávy a praženice? Tak ju strčte len niekam do kúta a nenechajte ju zaberať priestor jednej veľkej či menšej izby. Možno by sa vám zmestila do niky za posuvné dvere alebo by sa stratila ako súčasť obývačkového nábytku. Všetko sa dá, len sa netreba báť neobvyklých riešení a nápadov. Častým argumentom na prepájanie alebo integrovanie kuchyne s obývacou izbou býva poznámka, že čo s tým smradom z kuchyne keď sa varí, veď ten sa potom dostane do celého bytu. Po prvé pri varení nevzniká smrad ale väčšinou neodolateľná vôňa a po druhé z hermeticky uzavretej kuchyne sa raz potrebujete dostať von, keď dovaríte a aj tak sa vám tá vôňa dostane aj do ostatných častí bytu. Možno nie až tak intenzívne ale dostane. Po tretie, dnešné kuchynské odsávače sú niekedy neskutočne výkonné a asi by sa oplatilo v tomto prípade troška zainvestovať. A nemám tým na mysli obrovské stroje v strede miestnosti, pripomínajúcej vývarovňu. Skôr tie rôzne výsuvné, ktoré pracujú tesne nad hrncom a panvicou a nedajú šancu uniknúť ani najmenšiemu pachu.

Zahoďte predsudky a upravte si byt podľa vašich predstáv. Návštevy nech si myslia čo chcú, oni sú tam iba krátko, vy ten byt užívate každý deň. Tak prečo sa obmedzovať a vytvárať si prekážky len preto, že sa to nehodí. Pokojne  odstráňte všetky nepotrebné priečky a znížte počet dverí, návšteva ktorá u vás občas prespí to prežije, keď bude spať na pohovke blízko kuchyne.

Ak nechcete búrať, tak aspoň odstraňujte

Zmenšite počet dverí v byte, čím ich bude menej tým väčší sa vám bude javiť. Ak sa nechystáte na väčšie stavebné úpravy, len sa vám žiada akosi oklamať oči a nahovoriť im, že máte väčší byt odstráňte dvere aj so zárubňami všade kde ich skutočne nepotrebujete. Aj tie zvyšné dvere vymeňte za posuvné a ušetríte ďalšie centimetre. Ak zvolíte sklenenú variantu dverí, oklamete svoje oči ešte viac, pretože sa vám stratia veľké masívne plochy, ktoré jasne vymedzujú priestor. Odstráňte tiež veľké a tmavé kusy nábytku, tie v malom byte nemajú svoje miesto.

Dôležité je premyslené ukladanie a odkladanie

Premeňte všetky nevyužité niky a kúty na odkladacie plochy. V malých priestoroch je treba čo najefektívnejšie využiť aj vertikálny rozmer miestností. Praktické sú znížené stropy, ktoré slúžia na odloženie sezónnych vecí a kufrov. Aj priestor nad dverami môže vyplniť polica. Veľkú službu s malými priestorovými nárokmi preukáže vstavaná skriňa s posuvnými dverami, ktorá zhltne skutočne veľa vecí. No aj s tým treba byť opatrný, do obývacej izby je vhodnejšie zvoliť niečo vzdušnejšie. Plná vstavaná skriňa aj keď so zrkadlovými dverami, ktoré dokážu opticky priestor zdvojnásobiť, je vhodnejšia skôr do spálňovej časti alebo predsiene a zaujímavým riešením je priestorové umiestnenie, ktoré vytvorí akúsi priečku medzi jednotlivými miestnosťami. Ak už máte premyslené využitie každého kútika, zamerajte sa na vnútorné vybavenie skríň a skriniek, vďaka ktorému budete mať prehľad v uložených veciach a tým aj viac miesta v nich.

Spanie na iný spôsob

Posteľ je najrozsiahlejší kus nábytku a zaberá dosť miesta. Jednou z možností ako vyriešiť problematiku spania v malom byte a pri tom je umiestniť posteľ v spoločnom otvorenom priestore a oddeliť ju iba opticky. Najlacnejším riešením je jednoduchý záves alebo paraván, rovnaký účel splnia aj rolety, či žalúzie. Pre vytvorenie intímnejšieho miesta je vhodnejšie oddelenie posuvnou stenou alebo aj celo šatníkovou skriňou. Najčastejším riešením v skutočne malých bytoch býva rozkladacia pohovka. Vyberte si však kvalitný matrac, pretože väčšina rozkladacích pohoviek je určená na príležitostné spanie a každodenné používanie by vás asi rýchlo omrzelo. Iným variantom rozkladacej pohovky je výklopná posteľ, ktorá je cez deň ukrytá vo vstavanej skrini aj s posteľným prádlom, ktoré býva uchytené pásmi.

Populárne je tiež vytvorenie takzvanej „galérie“, alebo poschodia. To sa využíva najmä v starších bytoch s vysokými stropmi, kde sa umiestni lôžko a pod ním ostane priestor napríklad na šatník, či pracovný kút alebo aj na sedačku. Nad posteľou by však v každom prípade mal ostať aspoň tak vysoký priestor, aby sa dospelý človek mohol na posteli posadiť. Mali by ste vedieť aj to, že v horných častiach izby je oveľa teplejšie ako pri zemi.

Rokmi overené triky a kúzla

Vhodná kombinácia farieb stien, stropov, nábytku a doplnkov dokáže tak oklamať oči, že sa vám rovnaký susedov byt bude zdať polovičný. V malom byte by som neodporúčala kombinovať viac ako dve farby v jednej izbe. Podlaha by mala byť rozhodne najtmavšia, steny svetlejšie a najsvetlejší by mal byť strop. Niekoľko optických centimetrov pridá rovnaká farba podlahy a stien. Nemusíte sa však obmedzovať iba na bielu farbu, tá neznamená opticky najväčší byt. Mnohí interiérový dizajnéri ju síce s obľubou používajú aj na kompletný interiér, no paradoxne vynikne viac vo veľkom priestore ako v malom byte. Nebojte sa preto skombinovať biele steny s farebnou. Farebnú stenu však zvoľte vždy tú kratšiu v miestnosti a určite nie na strop, ten by vám potom padal na hlavu. Vo farebnej škále sú pre steny malého bytu vhodnejšie studené farby, ktoré sú priestorotvorné. Tie potom treba doplniť nábytkom a doplnkami v teplejších tónoch a dosiahnete útulný domov bez optického ubratia priestoru. Teplé odtiene na stenách vytvárajú ešte útulnejší dojem a tým aj pocit menšieho priestoru. V súčasnosti sú moderné neobarokové motívy na stenách a na nábytku. Do malého priestoru sa však nehodia, nedajte sa zlákať krásnymi obrázkami veľkých priestorov. Veľké a výrazné vzory  by vám zhltli aj ten priestor, ktorý tam máte. Keď sa napriek tomu nechcete vzdať vzorovanej steny vyberte si menšie motívy v jemnejších farbách.

Až teraz sa vrhnite na kúpu nábytku

Keď už máte jasno v dispozičnom riešení a vo farbách svojho bytu, nastal čas na výber vhodného nábytku. Zabudnite na masívne a ťažkopádne skrine po babičke. Nostalgiu a spomienky si preneste do fotografií a obrázkov na stenách, pripadne do menšieho stolíka, ktorý ste zdedili po babičke, ktorý bude zaujímavým kontrastom k modernému nábytku. S tým moderným nábytkom treba byť tiež opatrný. Vhodnejšie je farebne a štýlovo zosúladiť celé zariadenie bytu, ktoré vytvára dojem uceleného priestoru, ktorý sa prelína viacerými miestnosťami. Príliš veľká pestrosť a rozmanitosť rozbíja miestnosť na veľa malých častí, čo znova opticky klame oči a zmenšuje priestor. Rozhodne je lepšie vybrať si tvarovo jednoduchšie a farebne menej výrazné kusy nábytku, ktoré sa dajú doplniť jedným alebo dvoma výraznejšími akcentmi. Veľké a výrazné vzory na čalúnení sú tiež prísne zakázané, pretože zabijú celý priestor. Súčasným hitom sú v obývacej izbe skrinky zavesené na stene, bez soklov a nožičiek. Tento trend je veľmi ústretový k malým bytom, pretože dovoľuje vnímať veľkosť priestoru až k stene a nie iba po prednú stranu nábytku. Veľkým pomocníkom pri užívaní malého bytu je mobilný nábytok. Dovoľuje jednoduché prispôsobenie interiéru konkrétnej situácií, bez veľkej námahy.

Moderný nábytok z vysokým leskom je síce náročnejší na údržbu, jemným zrkadlením však dodáva priestoru hĺbku a zároveň exkluzivitu. Ak milujete drevo v interiéri a nábytok si viete predstaviť iba drevený, zvoľte si brezu, či svetlý dub. Tmavé druhy, ako populárne wenge, či orech sú vhodné iba v podobe menšieho solitéru.

Nezabudnite na zrkadlá a sklenené plochy. Vhodne umiestnené zrkadlo môže odrážať denné svetlo od okna do menej presvetleného kúta, ktorý sa tým rozjasní a zväčší. Zrkadlové plochy dokážu neuveriteľne oklamať vnímanie priestoru. Ak umiestnite do maličkej kúpeľne veľké zrkadlo presne oproti vstupným dverám, získate opticky dvojnásobný priestor. Aj v malej predsieni zrkadlo umiestnené oproti vstupným dverám, otvorí klamlivé priehľady, ktoré zväčšia celú predsieň. Ak máte predsieň úzku a dlhú umiestnite napríklad šatníkovú skriňu so zrkadlovými dverami na jej dlhšiu stranu a získate opticky dvojnásobne širokú predsieň. Sklenené plochy zasa odľahčujú plné plochy, dodávajú interiéru šmrnc a ľahkosť.

Hra svetla a tieňa

Svetlo má kúzelnú moc narábať s vnímaním priestoru. Jedno centrálne umelé osvetlenie je už prežitok a to že likviduje vnímanie celého priestoru je dávno známe. Doplňte ho preto niekoľkými náladovými, dekoratívnymi či funkčnými svetlami. Obľúbené bodové osvetlenie napríklad vytvára plasticitu priestoru. Dekoratívne osvetlenie sa zasa môže pohrať s vnímaním farebnosti bytu vo večerných hodinách. Nebojte sa použiť viac druhov osvetlenia v jednej miestnosti, nemusia svietiť všetky naraz. Pomáhajú však meniť atmosféru.

V malom byte je nutné naučiť sa žiť s malým množstvom vecí, určite nepotrebujete mať všetko čo ste nahonobili za niekoľko rokov. Keď sa ich dokážete zbaviť zistíte o čo ľahšie sa vám doma dýcha.

Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem a vydavateľstva JAGA
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje