Vŕtanie otvoru.
Galéria (12) Zdroj: shutterstock

Naučte sa správne kotviť do pórobetónu

Každý stavebník oceňuje výhody pórobetónu – nízku hmotnosť, ľahké opracovanie a manipuláciu. Napriek tomu sa po dokončení stavby môžu objaviť aj jeho menšie nedostatky, a to najmä pri prichytávaní nábytku o stenu. Aj v prípade tohto materiálu však existujú spoľahlivé riešenia.

Galéria

Zauzlenie rozperky. Dotiahnutím skrutky dôjde k zauzleniu rozperky.
Kotvenie.
Vloženie rozperky.
Vyčistenie otvoru. Dieru treba po vyvŕtaní vyčistiť,
Vŕtanie otvoru.
Vŕtanie otvoru.
Samorezná skrutka
Natĺkacia rozperka

Pórobetón je moderný stavebný materiál súčasnosti. Je z neho postavená asi polovica rodinných domov na Slovensku. Ako každý materiál má svoje výhody i nevýhody. Nízka hmotnosť a pórovitá štruktúra pórobetónu síce zabezpečujú výborné izolačné vlastnosti, avšak pri prichytávaní predmetov o stenu, napríklad horných kuchynských skriniek či bojlera v technickej miestnosti, štandardné montážne postupy na bežné rozpínacie rozperky (tzv. hmoždinky) zlyhávajú. Nič však nie je stratené.

Stačí si zvoliť také kotviace prvky a montážne postupy, ktoré sú špeciálne určené pre tento typ stavebného materiálu. Okrem toho treba vedieť, že pri vŕtaní otvoru na rozperku do pórobetónu treba na vŕtačke deaktivovať príklep a vŕtať bez neho. Inak dôjde k neželanému narušeniu okolia vyvŕtanej diery. Po vŕtaní je rovnako dôležité dieru riadne vyčistiť.

Alternatívny spôsob, ako urobiť otvor na rozperku do pórobetónu, je vyraziť ho pomocou špeciálneho prípravku a kladiva, pri ktorom dôjde k zhutneniu materiálu v okolí diery, a to bez zvyškov. V neposlednom rade si treba vedieť správne zvoliť vhodný typ rozperky podľa povahy nábytku či iného predmetu, ktorý chcete uchytávať na stenu.

Druhy rozperiek do pórobetónu

Uzlová rozperka
Zdroj: archív firiem

Uzlová rozperka

Pri doťahovaní skrutky po jej prechode koncom rozperky dochádza k jej postupnému zauzľovaniu, vďaka čomu zväčší svoj objem do priestoru a drží tlakom v stene. Pri výbere skrutky netreba zabudnúť na to, že jej dĺžka musí byť o 1 cm dlhšia, ako je súčet dĺžky rozperky a hrúbky uchytávaného predmetu.

Rozpínacia rozperka
Zdroj: archív firiem

Rozpínacia rozperka

Má trojuholníkový profil, takže pri doťahovaní skrutky nedochádza k jej pretáčaniu v podklade a dokáže preniesť aj vyššie zaťaženie ako uzlová rozperka. Pri montáži sa odporúča vyvŕtať dieru o 2 mm menšiu, ako je priemer rozperky, a natĺcť ju do otvoru kladivom. Následne dotiahnuť skrutku so správnym priemerom a dĺžkou cez uchytávaný predmet.

Kovová rozperka
Zdroj: archív firiem

Kovová rozperka

Prezývajú ju aj „krokodíl“ pre zubatý tvar. Vďaka svojej nehorľavosti je určená na kotvenie potrubí s horľavým médiom alebo na inštaláciu kúrenia. Do pórobetónu s nižšou hustotou ju môžete natĺcť priamo bez predvŕtania diery, do pevnejšieho pórobetónu sa odporúča vyvŕtať dieru o 2 mm menšiu, ako je priemer rozperky, a natĺcť ju do otvoru kladivom.

Natĺkacia rozperka
Zdroj: archív firiem

Natĺkacia rozperka

Unikátny typ montovaný do podkladu natlčením bez nutnosti vŕtania. Dochádza k zhutneniu materiálu v okolí diery. Následným dotiahnutím skrutky sa oceľová špička posúva smerom hore k okraju diery a rozpína sa na tzv. kotvu. Rozperka je určená na montáž priamo cez uchytávaný predmet do podkladu, preto si treba vybrať správnu dĺžku pri danej hrúbke predmetu.

Samorezná skrutka
Zdroj: archív firiem

Samorezná skrutka

Umožňuje najjednoduchšiu a najrýchlejšiu montáž. Skrutku stačí jednoducho zaskrutkovať do podkladu bez vŕtanej diery. Skrutka je určená na montáž priamo cez uchytávaný predmet do podkladu, preto si treba vybrať správnu dĺžku pri danej hrúbke predmetu. Umožňuje demontáž a opakované použitie, takže je mimoriadne vhodná na dočasné kotvenie.

Kotvenie pomocou uzlovej rozperky

Radí Richard Slafkovský

špecialista na náradie zo spoločnosti ALLMEDIA spol. s r.o.

Vŕtanie otvoru.
Vŕtanie otvoru. Základné pravidlo pri rozperkách je, že priemer vrtáku sa musí rovnať priemeru rozperky. Do pórobetónu vyvŕtajte otvor bez príklepu. | Zdroj: archív Postav dom, zasaď strom
Vyčistenie otvoru. Dieru treba po vyvŕtaní vyčistiť,
Vyčistenie otvoru. Dieru treba po vyvŕtaní vyčistiť, napríklad vyfúknutím pomocou hadičky alebo vysávačom. | Zdroj: archív Postav dom, zasaď strom
Vloženie rozperky.
Vloženie rozperky. Rozperku pomocou kladiva vložte do otvoru až po golier. Ten na rozperke slúži na to, aby neprepadla do otvoru. | Zdroj: archív Postav dom, zasaď strom
Kotvenie.
Kotvenie. Následne sa prevlečie skrutka cez prichytávaný predmet priamo do „hmoždinky“, ktorú treba už len riadne dotiahnuť. | Zdroj: archív Postav dom, zasaď strom
Zauzlenie rozperky. Dotiahnutím skrutky dôjde k zauzleniu rozperky.
Zauzlenie rozperky. Dotiahnutím skrutky dôjde k zauzleniu rozperky. Na obrázku vidieť, ako sa správa uzlová rozperka v tehle a ako v pórobetóne. | Zdroj: archív Postav dom, zasaď strom

Text: Richard Slafkovský
Foto: isifa/Shutterstock, archív Postav dom, zasaď strom
Zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

  1. Peter says:

    Nepoužívajte žiadne hmoždinky a je úplne jedno aké, ale najlepší a osvedčený spôsob je použiť bežné klince samozrejme treba zvoliť dĺžku a hrúbku podľa toho čo chcem zavesiť na stenu z porobetónu , ja som použil klince 150 mm na konzole radiátorov a takto ich mám uchytené už 20 rokov. Použil som klince 100 mm na zavesenie poličky a po zvesení a rekonštrukcii v byte som chcel tieto klince vytiahnúť,no moja snaha bola neúspešná, jednoduchšie bolo tieto klince zaraziť do steny a to tak že vzniknutú jamku som zatmelil sádrou a bolo po paráde klince sú na porobetón ako stvorené a držia tak že budete prekvapený.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje