Akú podlahu do kuchyne?
Galéria (9)

Akú podlahu do kuchyne?

Podlaha v kuchyni plní zjednocujúcu funkciu, prípadne môže slúžiť aj ako oddeľujúci prvok v kuchyni spojenej s obývacou izbou. Pretože ide o najnamáhanejšiu časť v domácnosti, je nevyhnutné venovať náležitú pozornosť výberu materiálu, jeho kvalitnej aplikácii a následnej údržbe. Dosiahnete tým nielen atraktívny vizuálny efekt, ale predĺžite aj jej životnosť.

Galéria

IKEA, kuchyňa, linka, podlaha
podlaha, drevo
podlaha, drevo, kuchyňa, kreslo
kuchyňa, podlaha, dlažba, linka
kuchyňa, podlaha, dlažba, linka
kuchyňa, podlaha, dlažba, linka
kuchyňa, podlaha, drevo, linka
kuchyňa, podlaha, plávajúca podlaha, linka
Keramická dlažba
Patrí medzi tradičné kuchynské podlahové krytiny. Jej prednosťou je dlhá životnosť, jednoduchá údržba a výborná odolnosť proti vode a chemikáliám. Najmä z bezpečnostných dôvodov sa do kuchynských priestorov odporúča dlažba s protišmykovou úpravou.

Keramická dlažba môže byť pórovitá, glazovaná alebo neglazovaná. Jednotlivé druhy sa líšia svojimi vlastnosťami. Zatiaľ čo pórovitá dlažba dobre absorbuje vodu, glazovaná ju odpudzuje, čiže má vyššiu odolnosť proti vlhkosti. Do kuchynských priestorov sa odporúča použiť neglazovanú dlažbu s reliéfnym povrchom, brúsenú alebo leštenú. Takáto dlažba je mimoriadne odolná proti mechanickému poškodeniu.

Odolnosť glazúr proti opotrebovaniu je vyjadrená oteruvzdornosťou – má päť stupňov, pričom najmenej oteruvzdorný je prvý stupeň. A keďže kuchyňa je priestor, ktorý musí odolávať väčšej záťaži, odporúča sa vybrať dlažbu s vyšším stupňom oteruvzdornosti, napríklad IV.

Súčasným trendom v kuchyniach je používanie väčších formátov dlaždíc, napríklad  s rozmermi 600 × 1 200, 600 × 600 či 400 × 400 mm. Čo sa týka farebnosti, výber je naozaj široký. V obľube sú teplé, svetlé pastelové farby. V moderných interiéroch sa však udomácňujú aj studené odtiene dlaždíc či dlaždice, ktoré vizuálne pripomínajú prírodný kameň, kožu či drevo.

Výsledný vzhľad keramickej podlahy závisí aj od kvalitného kladenia. Pri pokladaní treba zachovať rozstupy medzi dlaždicami, pre estetické a funkčné stvárnenie je prioritnou podmienkou ich precízne vyškárovanie. Najvhodnejším prostriedkom na čistenie dlažby je teplá voda s bežným saponátom. Aby nedošlo k zničeniu škár medzi dlaždicami, neodporúča sa používať kyseliny a silné čistiace prostriedky na odstránenie vodného kameňa či iných usadenín. Takisto sa treba vyhýbať piesku či drôtenkám, ktoré by mohli poškodiť povrch dlažby.

Elastické podlahové krytiny
Pružné materiály v kuchyni sa stali trendovou záležitosťou – sú estetické aj praktické. Staronovým materiálom je linoleum. Ide o antistatický, hygienický materiál, ktorý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je v moderných kuchyniach obľúbený. Okrem uvedených vlastností disponuje aj dobrou tepelnou i zvukovou izoláciou. Moderné linoleum nestráca vzory a je odolné proti škrabancom, čo svedčí o hĺbkovej stálosti dizajnu tohto materiálu. Nápadité módne sfarbenia a krása vzorov sú ďalším dôvodom, pre ktorý sa čoraz viac spotrebiteľov rozhoduje pre túto elastickú podlahovú krytinu. Základnými zložkami linolea sú korková a drevná múčka, vápencový prášok, živica, piliny a ľanový olej. Viaceré typy majú ekologické označenie.

Špeciálnym typom linolea je marmoleum – stopercentná prírodná podlahová krytina, vyrobená zo živice, ľanového oleja, vápenca a drevnej múčky. Táto zmes sa pod vysokým tlakom lisuje na jutovú textíliu. Dvojvrstvová povrchová úprava je odolná proti zošliapaniu a možno ju renovovať. Sfarbenie sa dosahuje výlučne pigmentmi prírodných farbív. Marmoleum sa radí medzi ekologické homogénne podlahoviny, ktorých štruktúra i farebnosť prestupujú celou hrúbkou materiálu.

Kaučuková podlahovina sa vyrába z ekologickej suroviny – gumy. Je pevná a rozmerovo stála, má dlhú životnosť. Zaujímavé, estetické a často vyhľadávané sú typy s atraktívnymi reliéfnymi vzormi.
PVC je pružná a zároveň pevná podlahová krytina s pomerne priaznivými izolačnými vlastnosťami. Moderné PVC je odolné proti oderu a preventívne pôsobí proti usadzovaniu nečistôt. Je vhodným typom krytiny aj na podlahové vykurovanie. Na trhu je k dispozícii jedno- a viacvrstvové PVC, ktoré má dlhšiu životnosť ako slabšie jednovrstvové.

V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť s modernými vinylovými podlahami (napríklad Novilon), ktoré dobre odolávajú vode, vlhkosti aj dezinfekčným prostriedkom. Nášľapná vrstva je mäkká, takže  nárazy ťažkých predmetov ju nepoškodia. Ochranná vrstva chráni nielen proti oderu, ale aj proti šmuhám. Vinylová krytina sa predáva v baloch v rôznych šírkach (2, 3 a 4 m) alebo ako vinylové dlaždice. Oba varianty sú pružné a pri pokladaní poddajné, preto sa s nimi dobre manipuluje. Niektoré typy vinylových dlaždíc sú samolepiace. Stačí stiahnuť ochranný papier a pritlačiť na určené miesto podlahy.
–>
Údržba a očista elastických podlahových krytín je vo všeobecnosti jednoduchá, lebo majú jednoliaty hladký povrch a v žiadnych ryhách alebo škárach sa nezachytáva prach, špina a iné nečistoty. Podlahové krytiny z pružných materiálov sa lepia na rovný, čistý a suchý podklad a prípadné spoje sa upravujú za studena. Na zakončenia pri stenách sa používajú lišty rôznych materiálov. Vhodným podkladom pre elastické podlahoviny je nivelizačná hmota, epoxidový náter alebo epoxidová živica s rozomletým kameňom.

Ekologický korok
Prírodné materiály v súčasnosti zažívajú renesanciu. Ak uvažujete o ekologickej podlahe z prírodných materiálov, korok je vhodný adept – na jeho výrobu nie je potrebný výrub stromov. Získava sa výlučne z kôry duba korkového. Bez poškodenia porastu sa na jar z neho zberá pletivo zvané kambium. Svojou originálnou hubovitou štruktúrou sa radí medzi ideálne materiály do kuchynských priestorov. Korku neprekáža striedanie teplôt, sucho ani vlhko. Nepriťahuje prach, preto je vhodný aj pre alergikov. Patrí medzi najlepšie tepelné izolanty spomedzi všetkých pružných podlahovín. Korkovú krytinu dostanete v hrúbke od 3 do 4 mm v mnohých vzoroch a farbách. Vybrať si môžete buď lepenú, alebo plávajúcu verziu. V oboch prípadoch je však nevyhnutné, aby bol podklad rovný a čistý. Ak pod plávajúcu korkovú podlahu umiestnite aj približne 2 mm hrubé korkové baly, zvýšite zvukovú izoláciu podlahy.

Medzi najčastejšie poruchy vrchných podlahových vrstiev z pružných materiálov patrí prešliapanie a odretie. Ak zaregistrujete tieto zmeny alebo zmeny farby, tvaru, nerovnosť povrchu, je čas na opravy. Pri prípadnej výmene pouvažujte o korkových dlaždiciach s PVC fóliou. Pri pokladaní odborníci odporúčajú aplikovať dve vrstvy laku, ktoré dokážu vytvoriť monolitný povrch s uzavretými škárami. Takýto povrch výrazne ovplyvní kvalitu a životnosť korku.

Prírodné materiály zaručia nielen neopakovateľné čaro prostredia, ale aj zdravé bývanie. Pôsobia prirodzene, majú schopnosť harmonizácie a výnimočný estetický efekt. Moderné trendy naznačujú, že sa stávajú významnými materiálmi budúcnosti.

Živý materiál
Drevo má svoje neopakovateľné čaro, aj preto, ako aj pre svoje vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti, je súčasťou našich interiérov odpradávna. Vďaka moderným technológiám a spôsobom jeho spracovania získal tento materiál v súčasnosti nielen atraktívnejší vzhľad, ale aj nové úžitkové vlastnosti.
Drevená podlaha dodáva interiéru prirodzené teplo, pôsobí reprezentatívne a má dlhú životnosť. Na rozdiel od laminátu treba drevenú podlahu pravidelne ošetrovať, na druhej strane drevo v porovnaní s materiálmi z plastov pôsobí antistaticky, čiže nepriťahuje prach – z tohto hľadiska je vhodné aj do domácností s alergikmi. Ak parkety časom stratia svoj šmrnc, stačí ich prebrúsiť a ošetriť a znovu získajú pôvodný vzhľad. Okrem toho sú drevené parkety dobrým zvukovým a tepelných izolantom.

Exotika pod nohami
Na výrobu drevených parkiet sa používajú domáce dreviny, ako napríklad buk, dub, jaseň, javor, na palubovky smrek a borovica. V poslednom čase sa však pod naše nohy čoraz častejšie dostáva tropické drevo. Za svoj boom vďačí nielen súčasným módnym trendom, ale najmä svojim vynikajúcim vlastnostiam. Podlaha z exotického dreva je dobrým tepelným a zvukovým izolantom, dominuje aj vďaka vysokej nášľapnej elasticite. Má schopnosť prijímať aj vydávať vlhkosť z prostredia, disponuje minimálnou elektrickou vodivosťou. Vďaka svojej vysokej hustote veľmi dobre znáša vlhko, aj preto sa začína udomácňovať nielen na terasách, ale aj v kuchyniach. Tropické drevo je tvrdšie a odolnejšie ako naše domáce dreviny. Na trhu je k dispozícii napríklad bangkirai, sibírsky smrekovec, tík, jarah, merbau, kempas, ipe, jatoba, tatajuba, badi, makassar, palisander, zebrano, wenge a mnoho iných. Oproti klasickým domácim drevinám má takáto podlaha kvalitatívne vyššiu úroveň. Niektoré tropické dreviny majú vysoký podiel vlastných olejových esencií, preto sa môžu ponechať aj bez povrchovej úpravy. Bežne sa však natierajú voskom alebo olejom. Efektný a účelný je najmä olejový náter, ktorý neprekryje pôvodnú štruktúru dreva, naopak, zvýrazní ju.

Text: Andrea Rozborová
Foto: archív firiem
Zdroj: RSZ

  1. Paul says:

    V kuchyni a kúpeľni by som si nikdy nedovolil nič iné okrem keramickej dlažby. Je praktická, odolná nenáročná na údržbu. Viete si predstaviť, koľko špiny sa udržuje na podlahe? Keramiku jednoducho pozmývate nejakým prostriedkom a je hotovo. Manželke sa páči drevo a tak sme zvolili keramickú imitáciu dreva z MAAG.sk a od skutočnej drevenej dlažby by ste ju nerozoznali.

    1. Anonym says:

      a keď spadne zepterhrniec alebo klasický liatinový mlynček na mäso tak je minimálne poškodená glazúra., kuchyňa je pracovný priestor a je len otázka času kedy čosi spadne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje