Obklady a dlažba: podľa čoho vyberať
Hľadáte obklady na stenu, podlahovú dlažbu či dlaždice na dekoráciu povrchu? Dlažby a obklady predstavujú kreatívne dizajnové prvky na realizáciu vašich nápadov pri úprave interiéru. Ako môžeme jednotlivé typy dlažieb a obkladov rozlišovať, tak to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Galéria
Dlaždice podľa oblasti použitia
Pri nákupe dlažby a obkladov si overte, či bol tovar vyrobený v súlade s normou EN. Obklady a dlažby zhodujúce sa s európskou normou EN majú regulované minimálne požiadavky na odolnosť proti opotrebovaniu, vsiakavosti, tolerancii rozmerov, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť a pevnosť v tlaku a ohybe.
Medzi dôležité znaky kvality dlažby patria aj triedy odolnosti proti povrchovému opotrebovaniu. Táto klasifikácia slúži na orientáciu pri výbere dlažby a garantuje nákup optimálnych výrobkov pre vaše potreby. Všeobecne teda platí: čím vyššia trieda, tým odolnejšia dlažba. Stenové obklady majú spravidla iné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice sú samozrejme omnoho odolnejšie a spravidla musia byť vodeodolné, bezpečné pre chôdzu a protišmykové.
Pórovinové dlaždice sú vhodné na úpravu interiéru a používajú sa prevažne na obloženie stien. Pórovinové dlaždice sa vyrábajú z hliny, kaolínu (nespevnená belavá hmota reziduálneho pôvodu), kremeňa a kriedy (alebo vápenca). Z týchto materiálov sa po pridaní vody pod tlakom vytvaruje polotovar a po následnom vysušení vypáli pri teplote 1 200 °C. Po ukončení tohto procesu získa obklad svoju jedinečnú glazúru. Skladá sa zo zmesi jemne namletých skalných surovín a vody. Vypálením glazovaného povrchu nakoniec vznikne hotová dlaždica. Pórovinové dlaždice sú vďaka svojim veľkým pórom nenáročné na údržbu a čistenie a zároveň sú odolné proti domácim čistiacim prostriedkom, kyselinám a liehom. Nie sú však určené na vonkajšie použitie.
Kameninové dlaždice sa od pórovinových obkladov líšia iným zložením materiálov. Obmedzená schopnosť prijímať vodu a prítomnosť živice zvyšuje odolnosť materiálu týchto dlaždíc pred vplyvom počasia, a preto sú ideálne na použitie aj v exteriéri. Kameninová dlažba je k dispozícii s glazúrou či bez nej. Pri glazovaných kameninových dlaždiciach je farba dlažby určená farebnou glazúrou. V prípade neglazovaných dlaždíc sa príslušná farba pridáva priamo do materiálu. Ak požadujete od vašej novej dlažby vyššiu pevnosť, zaťažiteľnosť, mrazuvzdornosť a odolnosť proti kyselinám, rozhodnite sa pre nákup kameninových či štrbinových dlaždíc.
Mozaika má naozaj mnohostranné využitie a je ju možné ľahko a rýchlo nalepiť. S týmto druhom dlažby a obkladov vytvoríte oblé tvary, rohy s ostrými hranami či prechody úplne podľa vašich predstáv. Bez ohľadu na to, či plánujete obložiť stĺpy, saunu, kuchyňu, kúpeľňu či rad ďalších interiérov, vašim kreatívnym nápadom sa medze nekladú. Na uľahčenie položenia sú mozaikové obklady na zadnej strane lepené na sieti či bodovo. Ak skombinujete napríklad v kúpeľni veľkoformátové dlaždice s mozaikou lepenou na sieti, dosiahnete jedinečný a pôsobivý vzhľad.
Obkladový kameň a dlažby z prírodného kameňa navodia elegantný dojem a kvalitný pocit z bývania. Prírodný kameň sa skladá z najrôznejších materiálov. Podľa spôsobu vzniku prírodného kameňa rozlišujeme spravidla medzi žulou a mramorom. Žula je mrazuvzdorná pevná vyvretá hornina, ktorá je vhodná ako na vnútorné, tak i na vonkajšie použitie. Mramor sa používa prevažne v interiéroch. Ťaží sa v niekoľkotonových blokoch v kameňolomoch a potom sa narezáva na dosky pomocou rámovej či diamantovej lanovej píly. Odchýlky v zafarbení a štruktúre, žilkovanie či výskyt otvorených miest neuberajú dlažbe a obkladovému kameňu na kráse.
Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH
na exteriérové podlahy je ideálne na pokládku použiť star dielce woodplastic-u , ktoré sú odolné voči mrazu, chlóru, vetru a aj slnku a ani farba s pôsobením slnka nevybledne a vďaka drážkam sa deťom pri behaní hoc aj po mokrej podlahe nešmýka