Aby kúrenie kúrilo – najlepšie podlahy na podlahové vykurovanie
Podlahové vykurovanie je v posledných rokoch veľmi obľúbený spôsob, ako efektívne zatočiť so zimou v budovách. Aby správne fungovalo, treba poznať nielen jeho silné stránky, ale predovšetkým tie slabé, a to vrátane účinnosti v kombinácii so zvolenou podlahovinou.
Galéria
Ako to funguje
Pri konvenčnom vykurovaní (radiátory, konvektory), na ktoré je väčšina z nás zvyknutá, sa miestnosť ohrieva vďaka odovzdávaniu tepla z vykurovacieho telesa okolitému vzduchu, ktorý následne teplo odovzdá stenám a zariadeniu.
Podlahové vykurovanie však funguje na princípe sálavého tepla, ktoré od podlahy stúpa do vyšších častí miestnosti, ohrieva steny a zariaďovacie predmety a od tých sa ďalej ohrieva vzduch. Teplo tak do miestnosti preniká rovnomerne celou plochou podlahy a rovnomerne sa aj šíri. Aby vykurovanie správne fungovalo, nesmie mu nič stáť v ceste, a to nielen nábytok, ale ani nevhodne zvolená podlaha.
Tepelný odpor
Rozhodujúcim faktorom výbere podlahovej krytiny by preto mal byť tepelný odpor R [m2•K/W]. Čím nižšia je jeho hodnota, tým je podlahová krytina vhodnejšia a vykurovanie efektívnejšie. Ako hraničnú hodnotu možno uviesť 0,15 m2•K/W – krytiny, ktoré túto hodnotu presiahnu, neumožňujú riadny prechod tepla, podlahové vykurovanie preto nemá šancu spoľahlivo fungovať.
Výber ideálnej podlahoviny
Keď začneme uvažovať o tepelných vlastnostiach dlažby, nepochybne nám napadne keramická alebo kamenná. A nebude to zle. Tento typ podlahy skutočne umožňuje ideálny prechod tepla do miestnosti a zároveň z vykurovania sám profituje – vo vykurovacej sezóne nehrozí, že by podlaha chladila „od nôh“. Menej známym faktom však je, že veľmi podobné, dokonca porovnateľné, tepelné vlastnosti má i vinyl či marmoleum.
A práve vinyl môže príjemne prekvapiť nielen svojimi vlastnosťami, ale i dekorom a výsledným vzhľadom. Jeho položenie je pritom veľmi jednoduché, a to tak v prípade tzv. click systémov, ako aj pri lepených dielcoch – lepené podlahoviny sa navyše všeobecne považujú za jedny z najvhodnejších na podlahové vykurovanie práve vďaka ľahkému prechodu tepla. Rovnako ako marmoleum či linoleum, aj vinyl disponuje celou škálou rôznych dekorov, ktoré okrem iného verne imitujú aj prírodné materiály, čo z týchto podlahovín robí lacný a dostupný variant, ktorý sa hodí na dotvorenie atmosféry akéhokoľvek dizajnového interiéru.
Pri výbere podlahoviny vhodnej na podlahové vykurovanie môžeme každopádne rovno zabudnúť na masívne drevené podlahy, korok a plstené koberce či tie s vysokým vlasom. Eventuálne možno ešte uvažovať o koberci o hrúbkou nižšou než 10 mm, ale rozhodne na trhu existujú aj vhodnejšie podlahoviny.
Aby podlaha hriala
Podlahové vykurovanie je obľúbené vďaka vlastnostiam, ktoré vychádzajú zo samotnej podstaty tohto typu vykurovania – ohrieva podlahu, nezvyšuje prašnosť miestnosti, umožňuje kúriť na nižšie teploty a dosiahnuť pritom rovnakú tepelnú pohodu v interiéri (v porovnaní s konvenčnými telesami). To je dôležité hlavne preto, že každý teplotný stupeň navyše znamená zhruba o 5 % vyššie náklady na vykurovanie.
Aby podlahové vykurovanie riadne plnilo svoju funkciu, musíme mu nielen prispôsobiť dispozíciu interiéru, ale i podlahovinu – a medzi tie najvhodnejšie sa radia vinyly, marmoleá či pre tých, ktorým neprekáža studená podlaha mimo vykurovacej sezóny, aj dlažba.
Zdroj: PR Fatra, a.s.
Komentáre