Podľa čoho by ste mali vybrať podlahu?
Pri podlahovinách platí, že by sa mali vyberať podľa priestoru, v ktorom budú umiestnené. Nie všetky totiž dokážu odolať vlhkosti alebo vysokej záťaži.
Galéria
Podlaha v kuchyni a kúpeľni má byť odolná proti vode a poškodeniu, v obývačke príjemná na dotyk, v spálni teplá a v detskej izbe dizajnom živá.
Podlaha z masívneho dreva je vhodná do každej miestnosti a so špeciálnou povrchovou úpravou dokonca aj do kúpeľne či WC. Pri menšej obytnej ploche sa odporúča použiť rovnaký odtieň a typ podlahoviny, vďaka čomu je priestor opticky väčší. Pojem drevené podlahy v sebe zahŕňa rôzne druhy drevených masívnych parkiet, veľkoplošné 3-vrstvové drevené podlahy, ako aj drevené športové podlahy. Na rozdiel od laminátovej krytiny drevené podlahy lepšie akumulujú teplo a sú na dotyk teplejšie. Navyše majú aj menšiu krokovú hlučnosť. Laminátová podlaha je lacnejšou imitáciou drevenej podlahy. Na trhu sú však dostupné už aj veľmi kvalitné laminátové podlahy. Ak si teda nemôžete dovoliť veľkoplošnú drevenú trojvrstvovú podlahu, potom siahnite po laminátovej, ktorá je o čosi lacnejšia.
Laminátové podlahy ponúka veľké množstvo výrobcov. Každý výrobok preto treba posudzovať nielen z hľadiska ceny, ale aj z hľadiska technických a úžitkových parametrov. V novostavbách a pri rekonštrukciách sa presadzuje vinylová podlahová krytina. Čoraz obľúbenejšie je linoleum vyrobené z čisto prírodných materiálov. Tradičné riešenie do kuchyne, jedálne, kúpeľne či WC predstavuje keramická dlažba. Tá je vhodná takmer do každého prostredia, samozrejme, s prihliadnutím na prevádzkové požiadavky. Vo vlhkých priestoroch netreba zabúdať na vytvorenie hydroizolačnej bariéry vhodným hydroizolačným náterom v kombinácii s tesniacimi páskami. Zástancov netradičných riešení alebo milovníkov minimalizmu určite zaujme pohľadový betón. V kombinácii s drevom ide o veľmi moderné a estetické riešenie. A ak patríte do skupiny alergikov či astmatikov, potom je pre vás vhodný pravý korok, ktorý nezachytáva prach a nečistoty ani roztoče.
RADÍ odborník na podlahy z projektových marketov Hornbach Richard Klička
Pred nalepením podlahoviny na podklad je potrebné zhodnotiť rozmery, tvar a účel použitia miestnosti.
O smere kladenia podlahoviny rozhodujú rozmery miestnosti. Ak žiadna zo stien miestnosti neprekračuje dĺžku 8 m, odporúčame klásť podlahu kolmo na zdroj prírodného svetla, teda okno. V prípade stien dlhších ako 8 m alebo dlhých a úzkych miestností/chodieb kladieme dosky/dlaždice podlhovastého tvaru vždy rovnobežne s ďalšou stenou. Nezabudnite včas skontrolovať, či máte správne profesionálne nástroje na kladenie daného druhu podlahy. Pri výbere vhodnej podlahovej krytiny myslite okrem preferovaného vzhľadu najmä na to, ako budete miestnosť zaťažovať a aké sú vaše nielen dizajnové očakávania. Podlahu môžete položiť na každý rovný, suchý, čistý a pevný podklad. Pred kladením dlažby je rozumné zmerať aj vlhkosť podkladu. Vyhnete sa tak neskorším problémom, napr. pri drevených parketách, ktoré sa môžu z dôvodu zvýšenej vlhkosti začať vydúvať. Ak chcete mať dlaždice položené rovnomerne, použite terče pod dlažbu. Rozmiestnite ich na plochu a dlaždice nastavte na ich oporné body.
Prírodné podlahoviny
Drevené parkety
Podlahovina s veľmi dlhou životnosťou
Ideálne prostredie pre drevo (aj pre človeka) je teplota okolo 20 °C a vlhkosť vzduchu 50 až 60 %. Výrazné zmeny týchto hodnôt spôsobia zosychanie alebo, naopak, napúčanie podlahy. Masívne vlysové parkety s perom a drážkou možno celoplošne lepiť na podklad (15 až 22 mm) podobne ako lamelové parkety (lamparkety) bez pera a drážky (10 mm). Interiéru dodávajú originálny vzhľad a prirodzenú krásu.
Vlastnosti
+ okolo 20 mm hrubé nalepené vlysové parkety majú veľmi dlhú životnosť, lebo ich možno až 4 × obrúsiť a znova prelakovať
+ pri pevnom nalepení veľmi dobré zvukovoizolačné vlastnosti
+ pri montáži na hranoly palubovkovým spôsobom možno jednoducho zabudovať tepelnú izoláciu
– palubovkové podlahy pri chôdzi praskajú
– podľa druhu dreva sú až niekoľkonásobne drahšie ako iné riešenie
– všetky drevené podlahy sú náročnejšie na údržbu, ale aj finančne ako keramická dlažba
– z času na čas ich treba prebrúsiť a prelakovať, resp. voskovať či olejovať
– potreba dodržiavať primeranú klímu v miestnosti
Veľkoplošná trojvrstvová drevená podlaha so systémom klik
Trojvrstvové veľkoplošné podlahy možno brúsiť
Spomedzi veľkoplošných drevených podláh sú najvhodnejšie trojvrstvové, pričom lakovanú dyhovú vrchnú vrstvu možno brúsiť. Ukladajú sa ako plávajúca podlaha bez lepenia, čo možno urobiť svojpomocne. Majú hrúbku 8 až 20 mm. Pri ťažko namáhaných podlahách, resp. v prípadoch s podlahovým vykurovaním, sa odporúča montáž lepením.
Vlastnosti
+ dlhá životnosť
+ možnosť obnovenia povrchu pri poškodení
+ prírodný materiál
+ príjemný teplý povrch
+ minimálne usadzovanie prachu, vhodná aj pre alergikov
+ možnosť realizácie aj na systémy podlahového vykurovania
+ dostupnosť a široký výber domácich aj exotických drevín
– vyššia cena
– citlivosť na vlhkosť podkladu aj vzduchu
– pri niektorých druhoch drevín farebná nestálosť a citlivosť na svetlo
– potreba pravidelnej údržby
Korková podlaha
Pružná prírodná podlahovina teplá na dotyk
Korkové podlahy sú prírodné, zdravé a všestranne použiteľné. Vyrábajú sa z kôry korkového duba bez potreby zrezať strom. Korok je elastický ako naša pokožka. Kúsok korku s hrúbkou 1 cm má približne 60 miliónov vzduchových buniek. Takéto podlahy majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, na dotyk nôh sú príjemné a optimálne tlmia hluk. Vďaka pružnosti korkové podlahy prispievajú k zníženiu záťaže chrbtice a kĺbov. Preto sa veľmi hodia do obývacej izby. Kladú sa ako plávajúca podlaha. Vrchná korková vrstva je chránená lakom, olejom (hladký alebo štruktúrovaný povrch).
Vlastnosti
+ pružná, tichá a teplá podlahovina
+ zabraňuje ochladzovaniu chodidiel
+ hygienicky neškodná
+ ekologická
+ nezachytáva prach a nečistoty ani roztoče
+ odolná proti plesniam
+ vhodná pre alergikov a astmatikov
+ vhodná aj na podlahové vykurovanie
– vyššia cena
Alternatíva za drevo
Prírodné linoleum
Príjemne hrejivý a antistatický povrch
Prírodné linoleum sa kladie ako plávajúca podlaha. Jeho povrch je príjemný a hrejivý, a preto je vhodný najmä do domácností s malými deťmi, ktorým nič nebráni sa na ňom pohodlne a bezpečne hrať. Jeho antistatický povrch obmedzuje množenie baktérií a je farbený čisto prírodnými pigmentmi. Preto je táto krytina ideálna pre alergikov a astmatikov. Ďalšou jej výhodou je nenáročná údržba.
Vlastnosti
+ 100 % prírodný materiál
+ nestráca vzor ani po zošľapaní
+ odolnosť proti cigaretovým ohorkom a škrabancom
+ príjemné na dotyk
+ tlmí hluk
+ estetická kombinovateľnosť s ostatnými prírodnými podlahovinami
+ 100 % bilogicky rozložiteľný
+ dlhá životnosť
– citlivosť na UV žiarenie
– náročné kladenie
– náročnejšia údržba najmä v namáhaných priestoroch
Vinylová podlaha
Teplá podlahovina odolná proti vode
Vinyl má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť proti vode a väčšine kvapalín, čo umožňuje jeho použitie v rôznych prostrediach. Zároveň je vysokoodolný proti opotrebovaniu. Údržba je preto nenáročná, ľahko sa čistí. Výrobcovia vinylovej podlahy ponúkajú množstvo dekorov. Je lacnejšou alternatívou za klasické drevené podlahoviny. Ak ste milovníkom psov
a nechcete počúvať klopkanie pazúrikov vášho miláčika, vždy keď sa po podlahe prejde, potom je vinylová podlaha tá pravá.
Vlastnosti
+ izoluje zvuk, teplo
+ široká škála vzorov a imitácií aj prírodných materiálov
+ teplá a príjemná na dotyk
+ výhodná cena
+ antibakteriálna, takže sa odporúča pre alergikov
+ odolnosť proti vlhkosti a vode
+ jednoduchá údržba
+ dlhá životnosť
– možnosť poškodenia preseknutím
– vyššie požiadavky na hladký podklad
– ekologická záťaž
Laminátová podlaha
Verná imitácia drevených dekorov
Laminátové podlahy sa najčastejšie ukladajú ako plávajúce. Rovnako ako pri drevených parketách, pri ťažko namáhaných podlahách alebo v prípade podlahového vykurovania sa odporúča montáž lepením. Nosnú vrstvu tvorí kvalitná lisovaná doska MDF z drevného prachu a pilín. Podlahy sa najčastejšie vyrábajú v štyroch veľkostných formátoch a hrúbkach 7 až 10 mm.
Vlastnosti
+ lacnejšia ako drevená podlaha
+ verná imitácia drevených dekorov
+ rýchla montáž
+ vysoká odolnosť (aj proti poškriabaniu)
+ stálofarebnosť, nie je citlivá na svetlo
+ široký výber vzorov a dekorov (nielen drevených)
+ vhodná pre alergikov
+ netreba pravidelne leštiť, lakovať ani voskovať
+ vhodná na podlahové vykurovanie
– tvrdý, chladný a hlučný povrch
– citlivá na nadmernú vlhkosť
– nemožnosť renovácie
– nedostatočné zvukovoizolačné vlastnosti
– obsah syntetických látok, nie 100 % prírodný materiál
Funkčné podlahoviny
Keramická dlažba
Odolná a vysokotrvanlivá podlahovina
Výhodou keramickej dlažby je najmä jej odolnosť a trvanlivosť. Podlaha vydrží desiatky rokov bez toho, aby sa nejakým spôsobom znehodnotila. V lete príjemne chladí, v zime (v prípade podlahového vykurovania) má veľmi dobré vodivé vlastnosti. Keramická podlaha je veľmi praktická. Dodáva sa s hrúbkou 5 až 10 mm, hrúbka lepidla 4 až 10 mm. Pozor na cementové dlažby, ktoré sú charakteristické vysokou nasiakavosťou. Ich povrch sa odporúča ošetriť vhodným náterom.
Vlastnosti
+ rozmanitý dizajn
+ vhodná na podlahové vykurovanie
+ veľká trvanlivosť
+ odolnosť proti vode a chemikáliám
+ jednoduchá údržba
+ nehorľavá, ekologická
+ vhodná pre alergikov
+ cena
– komplikovanejšie kladenie (v závislosti od vzoru)
– tvrdá, väčšina povrchov klzká
– bez podlahového vykurovania studená
Liate podlahy
Vysoká odolnosť a minimálne nároky na údržbu
V prípade garáží a technických miestností je požiadavkou na povrchové úpravy ich maximálna odolnosť a minimálne nároky na údržbu. Neuprednostňuje sa keramika. Nájdu tu uplatnenie skôr technické podlahy vyliate z materiálov na báze epoxidu, polyuretánu alebo cementu. Môžete sa rozhodnúť buď pre epoxidovú, alebo polyuretánovú liatu podlahu, mikrocementovú či napr. leštený betón. Niektoré druhy sú vhodné aj do exteriéru.
Vlastnosti
+ krátky čas realizácie
+ minimálne množstvo dilatácií
+ možnosť protišmykovej úpravy
+ odolnosť proti chemikáliám
+ vysoká hygienická a zdravotná neškodnosť
+ vhodné na podlahové vykurovanie
+ jednoduchá údržba
+ nenasiakavý a bezprašný povrch
– náročné na prípravu podkladu
– pocit chladu z podlahy
– viditeľnosť poškodení, náročná oprava
Podlaha v exteriéri
Na realizáciu drvených terás sa v našich zemepisných šírkach najčastejšie používajú dreviny ako smrek, borovica, agát, smrekovec, jaseň, prípadne aj rôzne exotické dreviny (tík, ipe, cumaru, iroko…). Je veľmi dôležité uvedomiť si, že drevo na terase/fasáde sa bude správať úplne inak ako parketová palubovka za oknom, a to nielen čo sa týka farebnosti, ale aj tvaru. Z tohto hľadiska je vhodné použiť napr. drevo upravené technológiou thermowood.
Najväčšou výhodou tepelného ošetrenia (thermowood) v porovnaní s chemicky ošetreným drevom je jeho šetrnosť k životnému prostrediu. Drevo sa spracováva len pri vysokej teplote a vodnou parou. Metóda úpravy v tlakovej komore umožňuje pracovať s drevom pri vysokých teplotách, no vďaka vysokému tlaku ho úplne nevysuší. Znižuje sa tým napätie v dreve a chyby spôsobené jeho presušením. Tepelná úprava redukuje hustotu dreva a mení jeho štruktúru, takže drevo má nižšiu schopnosť pohlcovať a vylučovať vlhkosť, vďaka čomu je stabilnejšie aj v rýchlo sa meniacich poveternostných podmienkach. Tepelným ošetrením sa z dreva odstránia organické živiny škodcov a transformuje sa štruktúra, čím sa zlepšia jeho vlastnosti. Drevo je odolnejšie proti poveternostným podmienkam a plesniam.
Na realizácie v exteriéri sa najviac osvedčili tepelne upravené dreviny jaseň, smrek (obklady), borovica a borovica lúčovitá.
Text Andrea Dingová v spolupráci s Hornbachom a Mgr. Petrom Jančárom z firmy Woodmaster SK
Foto iStock.com
ZDROJ časopis Urob si sám 12/2018
Odkedy sa kladie podlaha kolmo na smer dopadajúceho svetla?