ako na novu malovku
Galéria (16)

Ako na novú maľovku

Každý z nás úplne prirodzene túži pretvárať prostredie okolo seba tak, aby sa v ňom cítil príjemne. Pri skrášľovaní začína ak už nie od seba, tak od obydlia. Výraznú zmenu možno dosiahnuť aj tak, že stenám bytu či domu doprajete nový náter. Použitím vhodnej maliarskej farby možno dosiahnuť čistý a hygienický povrch. Navyše, náter chráni podklad a predlžuje jeho životnosť.

Galéria

maľovanie stien
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
maľovanie stien
maľovanie stien
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
V minulosti prevládali biele steny, v súčasnosti pozvoľna dostávajú šancu aj ostatné farebné odtiene. Pri ich výbere však treba mať na pamäti, že:
• modré a zelené farby vyvolávajú pocit chladu a miestnosť opticky rozširujú,
• žlté, oranžové a červené farby zasa pôsobia teplejšie a priestor zútulňujú.

Než sa začne maľovať

Najbežnejším maliarskym náradím na maľovanie je štetec a maliarska štetka. Voľba tvaru a veľkosti štetca závisí od veľkosti natieranej plochy a od druhu náterovej látky. Na väčšie plochy sa odporúča štetec strednej veľkosti, na kúty a okolie rámov okien či dverí je vhodnejší plochý štetec.

Obľúbený je guľatý štetec, ktorý je na konci čiastočne zrezaný do klina. Štetce sa označujú sa podľa veľkosti priemeru hlavy v drevenom držadle, ploché štetce zasa podľa šírky, ktorá sa udáva v palcoch. Štandardné veľkosti štetcov sú od 1 do 6 palcov.

Rýchlejšou a v súčasnosti preferovanou metódou je nanášanie farby pomocou maliarskeho valčeka. Možno sa však stretnúť aj s maliarskymi hubami vyrobenými z molitanu alebo iného mäkkého pórovitého materiálu.
Na nanášanie druhej a ďalších vrstiev slúži napríklad aj striekacie zariadenie. Výsledkom je hladší striekaný povrch bez stôp po štetci. Nevýhodou týchto zariadení je väčší rozstrek, preto treba chrániť podlahu a okolité predmety. Pred striekaním sa odporúča farbu precediť.

Príprava podkladu

Na celkovom výsledku maliarskeho úsilia sa podstatnou mierou podieľa správne pripravený podklad. Na umývanie stien a starých náterov použite umývacie hubky a štetky. Ak sú na stene viac ako štyri vrstvy farby, je vhodné ich pred náterom odstrániť – stenu najprv pomocou valčeka navlhčite čistou vodou, potom oškrabte špachtľou alebo obrúste brúsnym papierom č. 40 až 60. Ak je omietka poškodená, odstráňte ju a postihnuté miesta treba nanovo omiesť.

Nové omietky musia byť pred maľovaním dostatočne vyzreté. Výnimočným prípadom je natieranie vápnom, keď omietka nemusí byť vyzretá. Inak treba na vyzretie čakať asi mesiac. Drobné nerovnosti, škáry či trhlinky možno opraviť sadrou alebo tmelom. Ak je stena vlhká, prípadne sú na nej škvrny od nikotínu či stopy po plesniach, treba urobiť izolačné a sanačné nátery. Na vápenných farebných náteroch držia prakticky všetky typy maliarskych farieb, ak stena nie je mastná. Pri nanášaní latexových farieb na staré hliníkové farby môže dôjsť k odlupovaniu spodných hliníkových náterov.

Pred natieraním nezabudnite na dôslednú prípravu miestnosti – oblepenie líšt a zástrčiek sa ukáže ako dobrý nápad až pri upratovaní po dokončení maliarskych prác. (Dano Veselský) Natieranie ťažko dostupných miest uľahčia špeciálne štetce. (Dano Veselský)
Starú farbu navlhčite pomocou valčeka namočeného vo vode. Takto navhlčenú farbu pomerne ľahko odstránite špachtľou. Ak však pôvodnú farbu nepotrebujete odstrániť, stačí ju spevniť penetračným náterom. (Dano Veselský)

–>{

Začína sa maľovať

Prácu si treba rozvrhnúť tak, aby ste mohli maľovať za denného svetla a v rozmedzí teplôt od 10 do 30 °C. Nižšia teplota a vyššia vhlkosť vzduchu spomaľujú zasychanie náterov, a tak predlžujú samotný čas natierania. V ideálnom prípade by na žiadnu časť steny, ktorú maľujete, nemal padať tieň, aby náter na celej stene schol rovnomerne.

Štetcom alebo špeciálnym valčekom najprv naneste farbu v kútoch miestnosti, až potom prídu na rad veľké plochy. Začnite maľovať od stropu, postupujte od okna k dverám. Prvý náter treba zriediť, aby sa dobre ukotvil na stene a neodlupoval sa.

Na nové, príliš nasiakavé poklady pred samotným maľovaním najprv aplikujte penetračný prostriedok, pri pretieraní staršieho náteru stačí neriedená maliarska farba. Farbu na prvý (tzv. penetračný) náter zrieďte v pomere 1 : 1. Ďalšie vrstvy nanášajte podľa údajov uvedených na etikete maliarskej farby.

Pri maľovaní štetku namočte do farby približne z jednej tretiny a vždy ju čiastočne otrite o okraj nádoby. Do druhého, prípadne tretieho náteru sa zvyčajne pridáva 10 až 15 % vody – farba tak získa tzv. aplikačnú viskozitu (podľa konkrétneho spôsobu nanášania).

Zrieďte vždy len také množstvo farby, ktoré potrebujete na príslušný náter. Nikdy nerieďte farbu v pôvodnom obale – ak totiž zvýši, po čase sa znehodnotí a stane sa nepoužiteľnou. (Dano Veselský) Najprv štetcom natrite kúty. (Dano Veselský)
Na rohy, môžete použiť aj malý valček. Naopak, pri veľkých plochách siahnite po normálnom, veľkom maliarskom valčeku. Na miestach, kde nedočiahnete, si môžete pomôcť predlžovacou tyčou. (Dano Veselský)

Práca s farbou

Na nátery v interiéri sa dnes používajú výlučne vodou riediteľné maliarske farby na steny. Tie môžu byť:
• akrylátové,
• polyvinylacetátové,
• latexové.
Podľa potreby či uváženia si možno vybrať z niekoľkých stupňov belosti, lesku a odolnosti proti oteru. V bytoch (obzvlášť v starších) sa uplatnia najmä matné farby, pretože po dopadne svetla natoľko nezvýrazňujú nerovnosti a nedostatky na povrchu steny.

Ak chcete dosiahnuť rovnú hranu pri strete dvoch rozlične farebných plôch, vyzbrojte sa plochým štetcom (ak ste trpezliví a šikovní) alebo si pomôžte maliarskou páskou. Ďalší náter aplikujte najskôr po dvoch hodinách.

• Vzhľad maľovanej plochy je lepší, ak sa pri natieraní „vybieha z náteru“, t. j. že posledné ťahy štetcom prekrývajú už maľované plochy.
• Vždy počítajte s tým, že každý farebný odtieň sa po zaschnutí zmení. Hlinkové farby sú po zaschnutí skôr svetlejšie, latexové, naopak, tmavšie.

• Pred začiatkom natieracích prác je vhodné štetku namočiť do vody – štetiny v nej lepšie držia a nevypadávajú, resp. nezostávajú prilepené na stenách.

• Ak chcete, aby výsledný efekt pôsobil čo najprofesionálnejšie, mali by ste používať všetky maliarske pomôcky, ako sú mriežka, vanička na farbu či maliarske pásky.

Pozor na chyby!

• Ak počas maľovania zistíte, že náter praská, pravdepodobne ide o zle pripravený podklad. Väčšinou sa to stáva vtedy, keď sa neodstráni pôvodná farba. Nápravu možno dosiahnuť iba tak, že starý náter odstránite a začnete maľovať odznova.
• Presvitanie starej maľby je zasa znakom toho, že ste farbu príliš zriedili, prípadne má farba nižšiu kryciu schopnosť. Prílišné riedenie farby je pomerne rozšírený neduh medzi domácimi majstrami, ktorým v maľovaní chýba potrebná prax. Nešetrné rozriedenie môže spôsobiť až oddelenie spojiva a pigmentov, čo prispieva k tvorbe škvŕn. Navyše, takáto farba oveľa viac odstrekuje do okolia aj na samotného maliara. Pomoc je jednoduchá – do riedkej farby pridajte viac pôvodnej, nezriedenej a naneste ešte jeden náter.
• Ak pri natieraní strhávate predchádzajúce nátery, buď máte príliš hustú farbu, alebo je na stene už priveľa vrstiev. V prvom prípade stačí farbu zriediť, v druhom nezostáva nič iné, len staré vrstvy farby odstrániť.

TEXT: Milan Bohunický
FOTO: Dano Veselský
ZDROJ: Všetko o výstavbe a rekonštrukcii svojpomocne JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Novakigor says:

    VYMALOVAL SOM STENU TRI KRAT JUPOLOM GOLD,NOVE SADROVE OMIETKY,PENETRACIA A TRI NERIEDENE NATERY A ZOSTALI STALE SKAREDE FLAKY.PORADI NIEKTO CO S TYM….

  2. Vojtekp34 says:

    zmen si farbu od inej znacky a znova premaluj.Najprv na bielo tak na dva,tri krat a daj si potom farbu aku potrebujes.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje