Podlaha sa stáva dominantou bývania

image 41714 25 v1

Hoci význam podláh spočíva hlavne vo funkčnosti, dnes sa do popredia dostávajú ich estetické vlastnosti. Originálna podlaha patrí k najvýraznejším prvkom v príbytku. Zastupuje bytové doplnky a často je dominantou bývania.

Milovaná drevená podlaha

Cenovo náročnejšia podlaha z dreveného masívu je vyhľadávaná najmä pre jej vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti. Môžete ju jednoducho zladiť, pretože počet dostupných odtieňov na trhu je skutočne vysoký. Drevené podlahy pohlcujú vlhkosť a zabezpečia jej odparovanie. Dokážu izolovať teplo, čím podporujú zachovanie optimálnej teploty v izbe. Do veľmi vlhkých miestností však drevo nepatrí. „Dosky z masívneho dreva by mali mať maximálnu vlhkosť do 10 %. Drevo s vlhkosťou cez 12 % sa na podlahové krytiny nehodí, pretože môže začať vysychať a v podlahe vzniknú škáry,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddelenia podláh projektových marketov Hornbach.

Ekonomický laminát

Najväčšou výhodou laminátovej podlahy je cena. Je vhodnou voľbou, ak nepreferujete prírodné materiály. Keďže na Slovensku patria laminátové podlahy k veľmi obľúbeným, v ponuke nájdete čoraz presvedčivejšie reprodukcie dreva. Aj pri tomto type podlahy si môžete vybrať, či uprednostníte lepený alebo podlahový variant. Mnohí uprednostňujú plávajúcu podlahu pre rýchlu pokládku, jednoduchú demontáž a výmenu poškodených kusov. Tieto podlahy však nemožno osadiť v miestnostiach s veľkým bodovým zaťažením, majú nízku odolnosť proti zatečeniu a horšiu izoláciu proti hluku. Oproti lepeným sú rizikové najmä kvôli zvlhnutiu v škárach. „Pri výbere laminátovej podlahy si všímajte aj nosnú dosku. Tá vám prezradí veľa o jej kvalite. Ideálna má hrúbku až 8 mm,“ upozorňuje Klička z Hornbachu.

Praktický vinyl alebo PVC

PVC a vinylové podlahy sú typy krytín z rovnakých materiálov. Kým v minulosti sme poznali iba PVC, dnes sa k nim pridružil aj vinyl. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe, akým sa predávajú. PVC krytiny sú zatočené do rolky a vinyl dostanete v dielcoch rôznej hrúbky a šírky. Ich vodovzdorné vlastnosti z nich robia veľmi praktické alternatívy. Sú príjemne teplé a sú dokonca najvhodnejšie na podlahové vykurovanie. Bonusom je aj ich odolnosť voči poškriabaniu.

Vinylová podlaha musí mať svoj podklad dokonale rovný a hladký, v opačnom prípade uvidíte na jej povrchu každú nerovnosť. Jej nevýhodou je tiež rozmerová stálosť. Čím je teplota v miestnosti vyššia, tým viac sa vinyl rozťahuje. Preto pri stenách nechávajte dilatačné medzery.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteEkologický korok

Korková krytina sa vyrába z kôry korkového dubu. Ten rastie v okolí Stredozemného mora, napríklad v Portugalsku, Taliansku, Alžírsku, Španielsku alebo v Maroku. Tvoria ho malé bunky, ktoré obsahujú z väčšej časti vzduch. Aj vďaka tomu je vysoko tepelne izolačná a silno tlmí a pohlcuje hluk. Je odolná voči plesniam a je hypoalergénna.

Vyžaduje si pravidelnú údržbu pomocou špeciálneho laku. Prach a špina môžu korkovú podlahu ľahko poškodiť, nie je veľmi odolná a ľahko sa v nej môže urobiť diera.

Stále odolná dlažba

Dnešný trend kombinácie dlažby a chladného kovu či príjemného dreva praje aj keramickým dlažbám. Pre svoju vysokú odolnosť a dlhú životnosť je stále jasnou voľbou hlavne v rodinných domoch. V lete príjemne chladí a v zime si s jej chladným povrchom hravo poradíte vďaka podlahovému kúreniu. „Dlažba neuvoľňuje do ovzdušia škodliviny, je ekologická, a teda vhodná aj pre alergikov. Zákazníci ju majú v obľube aj pre jej nízku cenu a skúsenejší ocenia, že nie je náročná na zostatkovú vlhkosť,“ dodáva odborník z Hornbachu. Mínusom môže byť klzkosť dlažby, komplikovanejšie kladenie a chladný povrch.

Zdroj: PR článok spoločnosti Hornbach

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.