image 41714 25 v1
Galéria (4)

Podlaha sa stáva dominantou bývania

Hoci význam podláh spočíva hlavne vo funkčnosti, dnes sa do popredia dostávajú ich estetické vlastnosti. Originálna podlaha patrí k najvýraznejším prvkom v príbytku. Zastupuje bytové doplnky a často je dominantou bývania.

Galéria

Význam podláh - 7768622_09_4c_DE
Význam podláh - 8824624_05_4c_DE
Význam podláh - PS_06_13_LaminatLegen_Titel_4c_DE

Milovaná drevená podlaha

Cenovo náročnejšia podlaha z dreveného masívu je vyhľadávaná najmä pre jej vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti. Môžete ju jednoducho zladiť, pretože počet dostupných odtieňov na trhu je skutočne vysoký. Drevené podlahy pohlcujú vlhkosť a zabezpečia jej odparovanie. Dokážu izolovať teplo, čím podporujú zachovanie optimálnej teploty v izbe. Do veľmi vlhkých miestností však drevo nepatrí. „Dosky z masívneho dreva by mali mať maximálnu vlhkosť do 10 %. Drevo s vlhkosťou cez 12 % sa na podlahové krytiny nehodí, pretože môže začať vysychať a v podlahe vzniknú škáry,“ upozorňuje Richard Klička, odborník z oddelenia podláh projektových marketov Hornbach.

Ekonomický laminát

Najväčšou výhodou laminátovej podlahy je cena. Je vhodnou voľbou, ak nepreferujete prírodné materiály. Keďže na Slovensku patria laminátové podlahy k veľmi obľúbeným, v ponuke nájdete čoraz presvedčivejšie reprodukcie dreva. Aj pri tomto type podlahy si môžete vybrať, či uprednostníte lepený alebo podlahový variant. Mnohí uprednostňujú plávajúcu podlahu pre rýchlu pokládku, jednoduchú demontáž a výmenu poškodených kusov. Tieto podlahy však nemožno osadiť v miestnostiach s veľkým bodovým zaťažením, majú nízku odolnosť proti zatečeniu a horšiu izoláciu proti hluku. Oproti lepeným sú rizikové najmä kvôli zvlhnutiu v škárach. „Pri výbere laminátovej podlahy si všímajte aj nosnú dosku. Tá vám prezradí veľa o jej kvalite. Ideálna má hrúbku až 8 mm,“ upozorňuje Klička z Hornbachu.

Praktický vinyl alebo PVC

PVC a vinylové podlahy sú typy krytín z rovnakých materiálov. Kým v minulosti sme poznali iba PVC, dnes sa k nim pridružil aj vinyl. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe, akým sa predávajú. PVC krytiny sú zatočené do rolky a vinyl dostanete v dielcoch rôznej hrúbky a šírky. Ich vodovzdorné vlastnosti z nich robia veľmi praktické alternatívy. Sú príjemne teplé a sú dokonca najvhodnejšie na podlahové vykurovanie. Bonusom je aj ich odolnosť voči poškriabaniu.

Vinylová podlaha musí mať svoj podklad dokonale rovný a hladký, v opačnom prípade uvidíte na jej povrchu každú nerovnosť. Jej nevýhodou je tiež rozmerová stálosť. Čím je teplota v miestnosti vyššia, tým viac sa vinyl rozťahuje. Preto pri stenách nechávajte dilatačné medzery.

Ekologický korok

Korková krytina sa vyrába z kôry korkového dubu. Ten rastie v okolí Stredozemného mora, napríklad v Portugalsku, Taliansku, Alžírsku, Španielsku alebo v Maroku. Tvoria ho malé bunky, ktoré obsahujú z väčšej časti vzduch. Aj vďaka tomu je vysoko tepelne izolačná a silno tlmí a pohlcuje hluk. Je odolná voči plesniam a je hypoalergénna.

Vyžaduje si pravidelnú údržbu pomocou špeciálneho laku. Prach a špina môžu korkovú podlahu ľahko poškodiť, nie je veľmi odolná a ľahko sa v nej môže urobiť diera.

Stále odolná dlažba

Dnešný trend kombinácie dlažby a chladného kovu či príjemného dreva praje aj keramickým dlažbám. Pre svoju vysokú odolnosť a dlhú životnosť je stále jasnou voľbou hlavne v rodinných domoch. V lete príjemne chladí a v zime si s jej chladným povrchom hravo poradíte vďaka podlahovému kúreniu. „Dlažba neuvoľňuje do ovzdušia škodliviny, je ekologická, a teda vhodná aj pre alergikov. Zákazníci ju majú v obľube aj pre jej nízku cenu a skúsenejší ocenia, že nie je náročná na zostatkovú vlhkosť,“ dodáva odborník z Hornbachu. Mínusom môže byť klzkosť dlažby, komplikovanejšie kladenie a chladný povrch.

Zdroj: PR článok spoločnosti Hornbach

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.