Exteriér chalupy Na potoku v Jizerských Horách
Galéria (13) Zdroj: CRS Art Studio

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Neuveriteľná premena 200-ročnej chalupy oživila spomienky na detstvo. Pod kopcom Bramberk, obklopená lesmi, vkusne zariadená a splývajúca s krajinou. To je Chalupa na potoku, ktorú môžete nájsť v malebnej horskej dedinke Jindřichov.

Galéria

Exteriér chalupy Na potoku v Jizerských Horách
Plechová strecha chalupy v Jizerských Horách
Exteriér chalupy s kúpacím sudom
Prírodné tóny v spálňach v chalupe
Zrenovované pôvodné kusy nábytku a hračiek
Kreslo nad schodiskom s výhľadom
Spoločenská časť na prízemí chalupy v Jizerských Horách

Tento kraj je typický chalupami, ktoré rešpektujú svoje okolie a miestne tradície. Ani dnešná návšteva nebude iná, pretože stelesňuje miestnu architektúru a pripomína prázdniny u starých rodičov. Na konci minulého roka sa chalupe dostalo finálnej úpravy, čím vzniklo miesto pre rodiny s deťmi s kapacitou osem ľudí. Spolumajiteľ Filip a jeho sestra Kateřina sem vložili kus seba. Od začiatku však mali jasnú predstavu, čo chcú na konci dosiahnuť. A my musíme len konštatovať, že sa im to podarilo.

Plechová strecha chalupy v Jizerských Horách
Strešná krytina je plechová – tradičná pre Jizerské hory. | Zdroj: CRS Art Studio

Príbeh chalupy začal starý otec

Dom nebol v ich rodine odjakživa, tento príbeh odštartoval ich starý otec. „Chalupu získal náš dedo Karel Klasna v roku 1949,“ začína svoje rozprávanie Filip Klasna. „Bol to chlapec zo šumavského mlyna a v Prahe mu chýbala príroda, a preto si zaobstaral chalupu v Jizerských horách, kam jazdil ďalších takmer 50 rokov.“ A tak sem súrodenci chodili od detstva.

Chalupa nakoniec dostala novú podobu, pričom s prácami skončili len nedávno. Rodina si musela poriadne vyhrnúť rukávy a obrniť sa aj istou dávkou trpezlivosti. A keď hovoríme poriadne, tak to myslíme doslova. Z pôvodnej chalupy totiž ostali iba obvodové kamenné múry, ktoré sa museli spevniť betónovým vencom. Na ňom vystavali novú strechu a stropy.

„Rekonštrukcia chalupy do podoby, v akej ju teraz vidíte, trvala od mája 2021 do decembra 2022,“ približuje majiteľ. V máji pred dvomi rokmi strhli starú strechu a nasledovali ďalšie práce. Bolo potrebné urobiť nanovo elektrické rozvody, kúrenie, postaviť nové izby v podkroví a aj novú kúpeľňu na prvom poschodí.

Exteriér chalupy s kúpacím sudom
Majitelia od začiatku vedeli, že chcú mať kúpací sud s ohrevom vody v piecke na drevo. | Zdroj: CRS Art Studio

Stavebná firma vs. remeselník

Nevyhli sa ani ťažkým skúškam, nakoniec však mali šťastie na poctivé remeslo. Pri otázke, čo bolo najnáročnejšie, sa Filip zamyslí: „Ak by som mal zhodnotiť, čo bolo najhoršie, tak potom máj 2021. Vtedy po prvýkrát po niekoľkých rokoch pršalo. Dažde sa začali práve v období, keď sme dávali dolu strechu. Zostali nám štyri steny a dva malé bazény na prízemí. Chodili sme sem s čerpadlom a vylievali vodu z chalupy.“

Podľa neho však pred nimi stála aj ďalšia veľká výzva a tou bola spolupráca so stavebnou firmou. „Než sme sa dostali k tej správnej, museli sme najskôr vymeniť jednu firmu hneď po tom, čo absolútne nesedeli rozpočty a neboli sme spokojní ani s kvalitou práce. Remeselník, s ktorým sme nakoniec dokončili nielen murárske práce, ale aj mnoho ďalších, sa ukázal ako človek, ktorý sa do našej chalupy zamiloval. Navyše bol jedným z prvých, ktorý so svojou rodinou prežil na našej chalupe víkend. A to už o niečom svedči,“ spokojne dodáva Filip.

Biela kuchynská linka a retro chladnička dodávajú priestoru šmrnc. Majitelia si dali na mieru vyrobiť masívny drevený jedálenský stôl od stolára, ktorý opracováva drevo pôvodnými ručnými technikami. | Zdroj: CRS Art Studio

Bez architekta s jasnou víziou

Pomoc architekta počas rekonštrukcie nevyužili, a to z jedného dôvodu. Od začiatku sa spoločne so sestrou a s Filipovou manželkou zhodli, že potrebujú do chalúpky priniesť svetlo a vôňu dreva. „Tešili sme sa na priestranné podkrovné spálne s otvoreným stropom až ku krovu. Všetky použité materiály sme vyberali spoločne a našťastie sme sa aj na všetkom pekne zhodli,“ priznáva majiteľ.

K rekonštrukcii sa rozhodli prizvať domácich, s ktorými už v minulosti mali svoje skúsenosti. „Od začiatku sme sa snažili osloviť miestnych remeselníkov, ktorí sa nám zdali v Jizerských horách najlepší a s ktorými sme už spolupracovali na úpravách chalupy v predchádzajúcich rokoch. Vedeli sme, ktorého tesára a ktorého stolára chceme. Tí boli totiž pre nás najdôležitejší vzhľadom na to, že drevo sa malo stať dominantou zrekonštruovanej chalupy,“ vysvetľuje majiteľ.

Prírodné tóny v spálňach v chalupe
Aj v spálňach dominujú prírodné tóny. Odhalené drevené preklady, biele steny a bledé farby v kombinácii s kovovou posteľou, drevenou komodou či hojdačkou vytvárajú oku lahodiaci priestor. | Zdroj: CRS Art Studio

Popri zveľaďovaní samotnej chalupy sa však museli popasovať aj s exteriérom, ktorý bolo treba spevniť. „Ďalšia skvelá voľba bola spolupráca s miestnymi záhradníkmi, ktorí vytvorili všetky kamenné múriky a spevnené plochy a navyše zrevitalizovali koryto potoka na záhrade,“ ukazuje nám Filip.

Odborníci pomohli, no ani samotní majitelia sa neštítili priložiť ruku k dielu. „Tej práce bolo toľko, že sme sa občas do procesu zapojili. Napríklad sme si položili podlahy na prvom poschodí, urobili všetky „chytré“ prvky, ako napríklad ovládanie elektrického kotla, nainštalovali sme rôzne snímače. Aj kuchyňu s ostrovčekom sme zložili my,“ hovorí ďalej.

Starým veciam vdýchli nový život

Pri obnove starého domu sa často zídu staré veci. Ani pri tejto rekonštrukcii to nebolo inak. Kreatívne poňali niekoľko prvkov v interiéri. „Moja žena stojí za renováciou všetkých pôvodných kusov nábytku, ktoré ostali v chalupe ešte po dedovi či po sudetských Nemcoch. Zrenovovala šatníkovú skriňu, ktorá je na prvom poschodí, truhlice na hračky, pôvodné sane, lyže po dedovi alebo stôl a stoličky,“ vymenúva predmety po dedovi, ktoré dnes majú novú podobu.

Svoju kreativitu prejavili pri drobnostiach. Konzola na závesy z kože, jutový povraz namiesto podlahových líšt alebo výplň zábradlia schodiska – to všetko zrealizovali samotní majitelia.

Zrenovované pôvodné kusy nábytku a hračiek
Sandra stojí za renováciou všetkých pôvodných kusov nábytku, ktoré ostali v chalupe ešte po dedovi či po sudetských Nemcoch. Zrenovovala šatníkovú skriňu, ktorá je na prvom poschodí, truhlice na hračky, pôvodné sane, lyže po dedovi alebo stôl a stoličky, | Zdroj: CRS Art Studio

Netrvali na rovných stenách, skôr im išlo o pocit, ktorý si pamätali z detstva. „Od začiatku sme chceli vrátiť chalupe čo najviac tradičný vzhľad. Väčšina chalúp v okolí sú drevenice, ale tá naša je ešte o niečo staršia a všetky steny sú kamenné alebo zmiešané. Radili sme sa aj s pamiatkarmi. Bol to však boj, presvedčiť murárov, že nechceme rovnať krivé steny a rohy chceme do oblúčika presne tak, ako vždy boli,“ usmieva sa Filip.

Chalupa mala podľa neho vzadu za domom aj prístavbu. Nad ňou bol kus hlavnej strechy a vždy, keď bolo veľa snehu, strecha trpela. A preto sa rozhodli tento problém vyriešiť. „Kvôli súkromiu sme chceli využiť práve toto miesto na posedenie a kúpací sud, a tak sme túto časť strhli,“ priznáva búracie práce Filip.

Ďalšou veľkou úpravou prešlo schodisko, ktoré bolo pôvodne vnútri domu. Zaberalo však priestor, navyše bolo veľmi strmé pre starých ľudí či deti. „Keďže sme od začiatku chceli chalupu prenajímať, rozhodli sme sa urobiť schodisko oveľa väčšie a komfortnejšie mimo pôvodného pôdorysu – v rizalite.“

Kreslo nad schodiskom s výhľadom
Najobľúbenejší kút majiteľa Filipa je s kreslom nad schodiskom. Je z neho nádherný výhľad na lúku a les pred chalupou. | Zdroj: CRS Art Studio

Nápadité prvky a kus kreativity

Aj v spálňach dominujú prírodné tóny. Odhalené drevené preklady, biele steny a bledé farby v kombinácii s kovovou posteľou, drevenou komodou či hojdačkou tvoria oku lahodiaci priestor.

„Môj najobľúbenejší kút je ten s kreslom nad schodiskom. Keď sa doň posadíte, ste trochu mimo bežného ruchu v chalupe a máte nádherný výhľad na lúku a les pred chalupou. V zime je krásne vidieť na bežeckú stopu Jizerskej magistrály a s knihou v ruke je to jednoducho neprekonateľné,“ opisuje svoje obľúbené miesto na chalupe Filip a dodáva, že jeho žena Sandra zas miluje vaňu v spálni, pretože sa v nej krásne relaxuje. „Bol to vždy jej sen, ktorý si splnila až v našej chalúpke.“

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: CRS Art Studio
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.