Posledné tohtoročné číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji
Milí čitatelia, čas je neúprosný, zvlášť, keď potrebujeme niečo rýchlo spraviť. Naplánujeme si, čo chceme urobiť, ale naraz je ten správny čas na realizáciu nenávratne preč. Niekde sme sa „zabudli“ alebo zasa sme nemali čas, prípadne sa vyskytol problém s realizáciou. Potom nám nezostáva nič iné, len to nezabudnúť spraviť na budúci rok. Aj v redakcii sme pri príprave budúcoročného plánu rozmýšľali nad tým, čo sme v tomto roku na stránkach časopisu priniesli, čo by bolo zaujímavé, ale hlavne čo by vás pri vašej hoby činnosti, opravách a rekonštrukciách mohlo zaujímať v budúcom roku.
Galéria
Tešiť sa môžu najmä tí čitatelia, ktorí budú stavať, rekonštruovať či opravovať rodinný dom, prípadne upravovať byt. Napríklad vo februári v rubrike Téma uverejníme výber materiálu a rozpočet výstavby rodinného domu. V marci rozoberieme stavebné povolenie a financovanie stavby rodinného domu. Zaujímavá bude aj téma zameraná na legislatívu, výstavbu, prevádzku a údržbu moderného komína. V máji v našom časopise nájdete článok na tému prístavba a nadstavba rodinného domu. V júni sa budeme venovať izolácii a zatepleniu. Venovať sa budeme aj plochej a šikmej streche, vykurovaniu, podkroviu, šetreniu energie a ďalším témam z oblasti výstavby a prevádzky rodinného domu. V rubrike Materiály nájdete ponuku materiálov potrebných na výstavbu či rekonštrukciu domu. V rubrike Rekonštrukcie si prečítate napríklad, ako renovovať podlahy, ako dodatočne odstraňovať vlhkosť zo starých stavieb, ako si opraviť odkvap a odkvapový zvod, vyrobiť si zábradlie na terasu a balkón, vymeniť drevený obklad v interiéri, zrekonštruovať si kúpeľňu a ďalšie zaujímavé témy. Štruktúra rubrík zostáva nezmenená a znova vám v nich budeme prinášať mnoho užitočných tém.
Aj v tomto čísle nájdete zaujímavé a užitočné články. V minulom čísle sme uverejnili tému hrubá stavba do zimy, dnes ju dopĺňame tematickými celkami podlahy, obklady, nosné steny a vykurovanie. Každý z nich poskytuje odborný pohľad na danú problematiku. V rubrike Rady pokračujeme v seriáli o dreve témou Povrchová úprava dreva pomocou náterív. Všetko o komíne nájdete na stránkach rubriky Ako na to. Rubrika Záhrada obsahuje článok o výbere vhodnej slivky do záhrady a druhá časť sa venuje starostlivosti o trávnik na jeseň. Kto plánuje rekonštruovať alebo opravovať okná či dvere, nalistuje si rubriku Rekonštrukcie. Nájde v nej návod na výmenu skla, úpravu tesnenia pred zimou, ale aj možnosti vylepšenia vlastností pôvodného skla, tipy na výmenu pôvodného skla za izolačné dvojsklo a ďalšie zaujímavé rady. Zaujímavo a odborne je podaná problematika komína v rubrike Ako na to. Podobne je tomu tak aj v rubrike Materiály, ktorá sa zaoberá vykurovacími kotlami. Táto rubrika sa vhodne dopĺňa s rubrikou Téma – vykurovanie. Aj v tomto čísle je skladba článkov tematicky pestrá. Dúfame, že sme aj budúcoročný tematický plán zostavili tak, aby bol pre vás príťažlivý a odborne zaujímavý, a že si vašu priazeň udržíme aj naďalej.
Vladimír Chudý
Nahladni do obsahu:
Foto na titulnej strane: KPP
Epifyty v interiéri
Vývoju aj móde podliehajú všetky oblasti života – aj druhy rastlín v interiéri. Vyplýva to nielen zo snahy pestovateľov ponúknuť netradičné tvary hodiace sa štýlovo k moderným interiérom, vyhovieť požiadavke pestovateľov na nenáročnú starostlivosť a využiť dlhé kvitnutie niektorých druhov, ale tiež zaujať neopozeraným habitom či kvetom rastlín. Požiadavkám na moderný a exotický vzhľad a nenáročnú starostlivosť dobre vyhovujú tropické epifyty.
Epifyty
Epifyty sú plnohodnotné neparazitické rastliny, žijúce povrchovo prichytené na kôre, listoch, stonkách alebo konároch inej rastliny, najčastejšie stromu, ktorú využívajú ako fyzickú podporu pri svojej ceste za najdôležitejšou podmienkou života – svetlom. Epifyt je zelená vyššia rastlina typická vzdušnými koreňmi rastúcimi nad zemským povrchom.
Skupina epifytov na tlejúcom dreve kmeňa stromu s vrízeami (Vriesea splendens) s priečne pruhovanými listami a kvitnúcimi orchideami rodu Odontoglosum (Odontoglossum). V popredí rastie svetlolistá maranta (Marantha).
Mäsité vzdušné korene, pokryté pletivom zo skorkovatených buniek, nie sú ponorené v zemine, ale zachytávajú živiny zo vzduchu a dažďovej vody (niekedy ako zelené preberajú aj asimilačnú funkciu). Epifyticky žije asi 10 % cievnatých rastlín, najmä v oblastiach tropických pralesov s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Najčastejšie takto rastú tropické bromélie, orchidey a paprade (pričom nie všetky druhy rodu alebo čeľade musia žiť týmto spôsobom).
Skupinke epifytických rastlín dominuje neoregélia (Neoregelia carolinae ‚Tricolor‘) s červeným stredom listovej ružice. Dopĺňa ju škvrnitá vrízea (Vriesea splendens) a paprade – slezinník (Asplenium) vľavo a davália (Davallia) vpravo.
Bromélie
Čeľaďou najbohatšou na epifyticky rastúce rastliny sú ananásovité – broméliovité (Bromeliaceae), rozšírené v tropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky. Bromélie sú typické rozetovým usporiadaním olistenia vytvárajúcim v strede lievikovitú nádržku, zachytávajúcu vodu a organické, rozkladajúce sa zvyšky z prostredia, ktoré rastlinám slúžia ako živiny. Patria ku xerotermným epifytom (lievik v strede zachytáva aj kondenzujúcu vlhkosť, čo im umožňuje prekonať aj značne dlhé obdobie sucha), využívajúcim vzdušné korene, najmä na prichytenie ku kôrovému podkladu. Rastliny rastúce pôvodne v korunách stromov tropických pralesov sú náročné na vzdušnú vlhkosť.
V súčasnosti sa z broméliovitých najčastejšie v interiéroch uplatňujú druhy z rodov Acanthostachys, ananás (Ananas), echmea (Aechmea), bilbergia (Billbergia), kanistrum (Canistrum), kryptant (Cryptanthus), guzmánia (Guzmania), neoregélia (Neoregelia), nidulárium (Nidularium), vrízea (Vriesea) alebo tilandsia (Tillandsia).
Vegetačnú epifytickú stenu môžeme umiestniť aj šikmo. Na obrázku ju vidíme spolu s bambusovou lavičkou v popredí.
Text: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Foto a kresby: autorka
Viac sa dočítate v časopise Urob si sám december 2011.
Komentáre