Ruky ukazujú na dom s projektom
Zdroj: iStock

(Aktualizácia) Ako získať až 19-tisíc eur na rekonštrukciu vášho rodinného domu?

Vlastníte starší rodinný dom a premýšľate nad jeho obnovou? Na zateplenie fasády, výmenu okien či inštaláciu obnoviteľného zdroja energie teraz môžete získať príspevok až do výšky 19-tisíc eur. Aké sú presné podmienky poskytnutia finančných prostriedkov a na čo všetko sa v rámci rekonštrukcie vzťahujú?

Takmer 70 % rodinných domov bolo na Slovensku postavených do roku 1980. Z toho vyplýva, že väčšina má 40 a viac rokov a je nevyhnutná ich obnova. Podľa dostupných štatistík do roku 2018 prešla rekonštrukciou približne polovica z nich. Staršie stavby v pôvodnom stave nespĺňajú dnešné tepelno-technické požiadavky a majitelia týchto domov sa stretávajú s množstvom problémov – od nezdravého interiéru s vyššou vlhkosťou a plesňami, či nedostatočným vetraním, až po problém takýto nezateplený dom vykúriť z ekonomických dôvodov. Majiteľov starších rodinných domov trápi aj nedostatok prirodzeného svetla v interiéri, ich okolie zase znečisťovanie ovzdušia kvôli starému kotlu na tuhé palivo. 

Viac ako pol miliardy eur 

Všetky tieto problémy však, našťastie, majú riešenie, a tým je obnova rodinného domu. Nasledujúce roky bude o to ľahšia, že jej časť vám môže pokryť príspevok z Plánu obnovy a odolnosti SR. V rámci neho sa ráta s rekonštrukciou minimálne 30-tisíc rodinných domov, na ktoré je vyčlenených celkovo 528,2 miliónov eur. Tie je potrebné investovať do roku 2026. Všetky reformy a investície zahrnuté do Plánu obnovy musia dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, čo znamená, že by nemali byť na úkor cieľov v oblasti klímy a životného prostredia. 

Zlepšením energetickej hospodárnosti rodinných domov sa okrem príspevku ku klimatickým cieľom očakáva aj zníženie nákladov domácnosti na kúrenie a chladenie rodinných domov a zníženie miery energetickej chudoby. Využívanie obnoviteľných zdrojov energie sa zase prejaví menšou závislosťou od dovážaných fosílnych palív. Kritériá poskytnutia prostriedkov, ktoré boli predstavené na začiatku septembra 2022 v rámci pilotných výziev na obnovu rodinných domov, reflektujú aktuálne sociálne a ekonomické pomery v krajine. 

Prvé dve pilotné výzvy

Ministerstvo životného prostredia SR poverilo vedením projektu Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP). Spoločne zverejnili scenár a záväzné kritéria postupu pri realizácii obnovy. Prvá výzva, pomenovaná ako pilotná, sa vlastne skladá z dvoch výziev – jedna je určená štandardnej skupine obyvateľov, druhá, s podtitulom zvýhodnená, sa týka sociálne a ekonomicky znevýhodnených rodín. V rámci nej bude žiadateľom preplatené väčšie percento skutočných oprávnených nákladov, aby do obnovy domu investovali čo najmenej vlastných prostriedkov. Na obe je momentálne vyčlenených po 15 miliónov eur, spolu teda 30 miliónov eur. Ministerstvo chce do konca roka uzatvoriť zmluvu s prvými 4-tisíc vlastníkmi rodinných domov. 

Aké domy sa môžu uchádzať o dotáciu? 

Z plánu obnovy je možné podporiť nehnuteľnosti nachádzajúce sa na území Slovenskej republiky, vedené na liste vlastníctva ako rodinný dom. Zároveň bude potrebné, aby bola nehnuteľnosť zaradená odborne spôsobilou osobou pri spracovaní projektovej dokumentácie, respektíve energetického certifikátu, do kategórie „rodinný dom“ v zmysle zákona č. 555/2005 Z.z.

Dôležitým kritériom je vek stavby. Ten sa posudzuje na základe kolaudačného rozhodnutia, ktoré nadobudlo právoplatnosť pred 1. januárom 2013. Počet bytových jednotiek by v zmysle legislatívy nemal prekročiť číslo tri, nakoľko by už išlo o bytový a nie o rodinný dom. V prípade zmiešaného využitia nesmie podlahová plocha domu využívaná na iný účel presiahnuť 10 % celkovej podlahovej plochy domu.

Rodinný dom v rekonštrukcii
Zdroj: iStock

Kto môže požiadať o poskytnutie finančných prostriedkov? 

Oprávneným žiadateľom je fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu na základe listu vlastníctva. V prípade viacerých vlastníkov musíte disponovať súhlasom všetkých ostatných spoluvlastníkov. Do momentu vyplatenia finančných prostriedkov nesmie žiadateľ zmeniť vlastnícky vzťah, teda musí zostať vlastníkom alebo spoluvlastníkom domu. 

K ďalším podmienkam patria aj

  • občianstvo v rámci členského štátu EÚ
  • trvalý pobyt v rodinnom dome najneskôr od 5. septembra 2022 (pri viacerých spoluvlastníkoch musí túto podmienku spĺňať aspoň jeden z nich, pozor pri zvýhodnenej výzve musí mať trvalý pobyt hlavný žiadateľ)
  • spôsobilosť na právne úkony
  • bezúhonnosť (žiadateľ nebol právoplatne odsúdený za trestný čin subvenčného podvodu, poškodzovania finančných záujmov EÚ, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, prijímania úplatku podplácania, nepriamej korupcie alebo trestný čin prijatia a poskytnutie nenáležitej výhody)

Žiadateľ o dotáciu nemôže mať daňové nedoplatky na daniach, vedených miestne príslušným daňovým úradom, ktorých úhrnná výška presiahla 170 eur, ani nedoplatky na sociálnom poistení v sume prevyšujúcej 100 eur a zároveň nesmie byť vedený v zozname dlžníkov v žiadnej zo zdravotných poisťovní. Zároveň voči nemu nesmie byť vykonávaná exekúcia. Predložiť žiadosť však môže aj tretia osoba – či už fyzická alebo právnická, ktorú na to majiteľ domu splnomocní. Túto možnosť určite uvítajú tí, ktoré nemajú prístup k internetu, prípadne neovládajú prácu s internetom natoľko, aby boli schopní sami vyplniť formulár žiadosti. 

Aké opatrenia budú podporované?

Finančnú dotáciu môžete využiť buď na jedno opatrenie, alebo kombináciu viacerých. Dôraz sa kladie na zlepšenie tepelnotechnických vlastností objektu, výmenu neefektívnych zdrojov tepla a teplej vody a aplikáciu adaptačných opatrení na zmenu klímy. K podporovaným opatreniam patria zateplenie obvodového a strešného plášťa, výmena okien a dverí, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, odstránenie azbestu, sprievodná dokumentácia a iné. Podmienkou však je, aby ste pri rekonštrukcii dosiahli úsporu primárnej energie aspoň 30 % oproti pôvodnému stavu a zároveň sa realizovalo aspoň jedno opatrenie zo skupiny A.

Skupina opatrení A. zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy

  1. zateplenie obvodového plášťa
  2. zateplenie strešného plášťa (výdavky na výmenu strešnej krytiny sú považované za oprávnené len v prípade, ak je súčasťou obnovy aj odstránenie azbestu zo strešnej krytiny) 
  3. výmena otvorových konštrukcií 
  4. zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (respektíve akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, pod ktorým je vykurovaný priestor) 
  5. zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (respektíve akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, nad ktorým je vykurovaný priestor) 
  6. zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti, pod ktorou nie je iná miestnosť) 

Skupina opatrení B1. inštalácia zdroja energie (vrátane jeho uvedenia do prevádzky)

1. tepelné čerpadlo
a) voda-voda, zem-voda alebo vzduch-voda
b) vzduch-vzduch

2. fotovoltické panely

3. solárne kolektory

4. plynový kondenzačný kotol, v prípade splnenia všetkých nasledovných podmienok
a) je súčasťou komplexnej obnovy domu t. j. jednotlivé druhy stavebných konštrukcií musia spĺňať pre súčiniteľ prechodu tepla maximálnu hodnotu v zmysle tepelnotechnickej normy STN 73 0540-2+Z1+Z2;
b) je na energetickom štítku zaradený do energetickej triedy A;
c) je v súlade s požiadavkami na ekodizajn, t. j. spĺňa parametre nariadenia Komisie (EÚ) č. 813/2013 pokiaľ ide o požiadavky na ekodizajn ohrievačov pre vykurovanie vnútorných priestorov a kombinovaných ohrievačov;
d) nahrádza zastaraný plynový kotol (a nový plynový kondenzačný kotol má preukázateľne nižší inštalovaný výkon oproti pôvodnému plynovému kotlu) alebo zdroj tepla na báze uhlia, respektíve oleja.

5. rekuperácia

6. iný tepelný zdroj (napríklad elektrokotol)
Kotol na spaľovanie biomasy nebude podporovaný ani v prípade, ak umožňuje spaľovanie viacerých druhov palív. Rovnako nie sú podporované ani tepelné zdroje na uhlie alebo olej.

V prípade obnoviteľných zdrojov energie je zoznam oprávnených zariadení totožný s programom Zelená domácnostiam.

Rodinný dom v rekonštrukcii
Zdroj: iStock

Skupina opatrení B2. zelená strecha

1. intenzívna, pod podmienkou zabezpečenia závlahy zelenej strechy z akumulačnej nádrže na dažďovú vodu,
2. extenzívna.

Skupina opatrení B3. akumulačná nádrž na dažďovú vodu

1. podzemná
2. nadzemná

Skupina opatrení B4. inštalácia tieniacej techniky

Trvalo inštalované stavebné výrobky vonkajšej tieniacej techniky s pohyblivými prvkami, umožňujúcimi nastavenie úrovne zatienenia.

Skupina opatrení B5. odstránenie azbestu

1. obkladu stien
2. strešnej krytiny

Na odstránenie azbestu z rodinného domu si musíte nájsť kvalifikovaných odborníkov, ktorí pripravia plán práce a podklady pre povolenie a likvidáciu azbestového nebezpečenstva od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na demontáž a likvidáciu azbestu z krytín a striech a povolenie od Odboru starostlivosti o životné prostredie pre manipuláciu s odpadmi.

Okrem týchto opatrení sa dotácia vzťahuje aj na prípravu sprievodnej dokumentácie, ktorou je projektová dokumentácia (vrátane energetického hodnotenia), ak obnova podlieha stavebnému povoleniu, projektová dokumentáciu bez stavebného povolenia, energetický certifikát východiskového stavu rodinného domu, projektové energetické hodnotenie či energetický certifikát po obnove. Ak realizácia projektu nevyžaduje stavebné povolenie, ani ohlásenie drobnej stavby, žiadateľ projektovú dokumentáciu nepredkladá. Predkladá len kópiu vyjadrenia stavebného úradu o tom, že realizácia navrhovaných opatrení nepodlieha stavebnému konaniu, ani ohláseniu podľa stavebného zákona. Z potvrdenia musí byť zrejmé, aké navrhované opatrenia stavebný úrad posudzoval. Spracovanie projektovej dokumentácie však SAŽP odporúča aj v prípade, ak obnova rodinného domu nespadá pod režim stavebného povolenia.

Aktualizácia: K oprávneným výdavkom pribudli aj vedľajšie výdavky, ktoré sú nutné k technicky funkčnému riešeniu bez vzniku tepelných mostov na fasáde. Treba ich preukázať fotodokumentáciou a vyjadrením odborne spôsobilej osoby. Týkajú sa rodinných domov, kde dochádza k presahom zatepľovanej fasády nad rámec teplovýmennej plochy konštrukcie (sokel, rímsa, atika, štítová stena, betónová markíza, vrátane všetkých vystupujúcich konštrukcií v kontakte s teplovýmenným obalom rodinného domu).

7. Aká je výška dotácie na obnovu domu?

Štandardnej skupine obyvateľov bude preplatených najviac 60 % celkových oprávnených nákladov. Maximálna výška finančných prostriedkov je:

A. 14-tisíc eur pri projektoch obnovy, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie 30 až 60 %,
B. 19-tisíc eur pri projektoch obnovy, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie viac ako 60 %.

Sociálne znevýhodnená skupina, teda žiadatelia, ktorí majú v osobnej starostlivosti dieťa mladšie ako 18 rokov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo ich viacdetná rodina má aspoň 4 deti prihlásená na trvalý pobyt v dome, sa môžu uchádzať o 18-tisíc eur a zároveň 95 % celkových oprávnených výdavkov pri projektoch obnovy, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie aspoň 30 %.

Suma výdavkov na opatrenia zo skupiny A pritom musí tvoriť aspoň 50 % zo sumy celkových výdavkov projektu a výška oprávnených výdavkov na realizáciu opatrení B3. a B5. nesmie kumulatívne prekročiť 10 % celkových oprávnených výdavkov projektu. Vynútené vedľajšie výdavky môžu tvoriť maximálne 10 % z opatrenia A.1 zateplenie obvodového plášťa.

Podľa skupiny žiadateľov sa líši tabuľka pre vyčíslenie celkových oprávnených nákladov. Refundácia nákladov totiž nevychádza zo skutočne vynaložených výdavkov, ale vyráta sa systémom zjednodušeného vykazovania výdavkov. Napríklad na projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie môžu štandardní žiadatelia získať 1 700 eur, v zvýhodnenej výzve je to 2 040 eur. V štandardnej výzve je výška príspevku na zateplenie obvodového plášťa 75 eur/m2, v zvýhodnenej výzve je to až 90 eur/m2.

Dvojica maluje byt
Zdroj: iStock

8. Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Poskytnutie finančných prostriedkov v rámci tejto výzvy sa vzťahuje aj na stavebné práce, tovary a služby v prípade rodinných domov, ktoré už boli obnovené, nie však skôr ako 1. februára 2020.
  • K povinnej dokumentácii k žiadosti patria originály aj kópie rôznych dokumentov. Ich presný zoznam nájdete na stránke projektu www.obnovdom.sk, kde si môžete stiahnuť ich vzory.
  • Nezabudnite si vyhotoviť fotodokumentáciu stavu domu pred jeho obnovou, teda ešte pred začatím prác, aby ste vedeli zdokladovať jeho pôvodný stav.
  • Práce môžete realizovať aj svojpomocne, ak sa rozhodnete pre firmu, jej výber je vašou osobnou voľbou.
  • Na obnovu rodinného domu je možné poskytnúť prostriedky len raz, bez ohľadu na to, kto o ne žiada alebo aké opatrenia sú súčasťou projektu.
  • Realizácia projektu musí byť ukončená do 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy pri rodinných domoch podliehajúcich stavebnému konaniu, v ostatných prípadoch (ohlásenie drobnej stavby, stavby nevyžadujúce ohlásenie) máte na obnovu domu 8 mesiacov.
  • Finančný príspevok vám bude vyplatený až spätne, po vykonaní finančnej kontroly. Na rekonštrukciu teda budete teda potrebovať vlastné prostriedky alebo ju môžete financovať prostredníctvom úveru. SAŽP oslovila na spoluprácu komerčné banky, aby pripravili zvýhodnené úvery s krytím od Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Aktuálne takto môžete využiť úverové produkty štyroch bánk.

9. Kedy môžete podať žiadosť?

Podávanie žiadostí je možné elektronicky od 15. októbra 2022, k tejto možnosti však budete potrebovať elektronický podpis. Žiadateľ, ktorý nedisponuje elektronickým podpisom, posiela žiadosť (vygenerované vytlačené PDF) spolu s prílohami prostredníctvom Slovenskej pošty, kuriérom, alebo ju osobne doručí do podateľne Slovenskej agentúry životného prostredia na ulici Rožňavská 24 v Bratislave od pondelka 17. októbra v čase od 8:00 do 11:30 a 12:30 až 14:30.

Novinkou je, že žiadosť môžete podať aj osobne v niektorej z 10 regionálnych kancelárií SAŽP – v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci. Otvorené sú v pracovné dni od 9:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 14:00.

Vašu žiadosť vrátane príloh SAŽP skontroluje a posúdi splnenie podmienok. V prípade, že zistí nedostatky, vyzve vás na ich odstránenie a doloženie v stanovenej lehote. Ak vaša žiadosť bude spĺňať všetky predpísané náležitosti, dostanete informáciu o splnení podmienok získania príspevku a SAŽP s vami uzatvorí zmluvu o poskytnutí príspevku.

Pre viac informácií ohľadom obnovy rodinných domov z Plánu obnovy sledujete oficiálnu stránku projektu www.obnovdom.sk alebo webový magazín www.asb.sk, ktorý sa dotáciám venuje komplexne v časti Zelená obnova.

Text: Redakcia v spolupráci so SAŽP
Foto: Istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.