Prajem si, aby môj dom zostal úprimný

podkrovie

Každý má iný vkus. Uznávam. Chcieť však zaškatuľkovať môj dom do niektorého zo štýlov, akými zariaďujú dizajnéri interiéry nehnuteľností, je zrejme nemožné.

Po starých rodičoch som zdedil neveľký rodinný dom. Nebol som v ňom roky. Dokonca ani po tom, ako som sa dozvedel, že mi ho starý rodičia odkázali. Nechodil som tam. Pre pracovnú zaneprázdnenosť som na to jednoducho nemal čas. O doklady okolo domu sa starala moja mama. Medzitým som sa oženil a mám dcéru, ktorá má už takmer 9 rokov. Nedávno sa ma mama pred manželkou opýtala, aký mám s tým domom plán. Takmer som na neho úplne zabudol. Bývať máme kde, tak mi akosi vyfučal z hlavy. Manželka zbystrila pozornosť. Nástojila na tom, aby sme sa na neho išli aspoň pozrieť. A tak sme šli. Dom je spustnutý rovnako ako záhrada v ktorej stojí. „Oci, to je ako v strašidelnom zámku.“ Okomentovala usadlosť dcéra. Mne sa však začali vynárať spomienky. V záhrade som videl seba, ako leziem po konári na veľkom orechu, starú mamu ako kŕmi sliepky, zatiaľ čo ju starý otec pozoruje z gánku, sediac v hojdacom kresle. Vo vnútri domu som našiel hračky, s ktorými som sa hrával, aj kresby, čo som posielal starkým k Vianociam. V kuchyni bola posteľ, na ktorej som vždy po obede zaspal a starká mi natierala brucho Alpou, aby ma nebolelo, keď som sa prejedol jej kysnutého koláča. Dom je malý, ale útulný a má veľký potenciál.

fasada domu

Dáme mu šancu

Rozhodli sme sa, že ho predsa len nenecháme ďalej chátrať. Najprv preveríme v akom je stave a potom sa pustíme do rekonštrukcie . Chcem, aby v ňom zostalo to, čo mu dáva dušu. Priznané staré trámy, pôvodný tvar okien i dverí. Pohľad od bránky musí zostať zachovaný. Zadná časť môže byť iná, nová a hlavne väčšia. Rekonštrukciu chceme rozhodne robiť tak, aby sme dosiahli na prvý pohľad starý, technologickými a materiálovými riešeniami moderný, zdravý a úsporný domov. A zariadenie? Nevadí, ak bude každá stolička iná, staré kreslo vedľa modernej pohovky alebo sporák na drevo oproti nerezovej chladničke veľkej ako celá komora. Bude to také naše úprimné bývanie.

interiér

S financiami poradí PSS

Stavebné sporenie nie je pre mňa žiadna novinka. Zmluvu mám uzatvorenú už dávnejšie a viem, že práve vďaka sporeniu budem mať lepšiu pozíciu pri žiadosti o úver. Koľko budem potrebovať mi povie firma, ktorá bude rekonštrukciu realizovať. Potom si v PSS nechám poradiť, ktorý z úverov zo stavebného sporenia je pre mňa najvhodnejší. Je pravdepodobné, že využijem medziúver so založením nehnuteľnosti, ktorý má teraz úrokovú sadzbu už od 1,29 % , zafixovanú na 5 rokov. Splatnosť má až 30 rokov, takže sa nemusíme obávať ani vysokej mesačnej splátky.

solárne panely na streche

Skúste to tiež!

Ak sa aj vy plánujete pustiť do rekonštrukcie alebo si chcete kúpiť nové bývanie, poraďte sa o možnostiach financovania svojho zámeru s niektorým z obchodných zástupcov PSS , ktorých zoznam nájdete na www.pss.sk alebo zatelefonujte na telefónne číslo 02/58 55 58 55.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.