Ako rezať letné maliny

Zrelé maliny
Zdroj: shutterstock.com

V letnom období, keď maliny prinášajú svoje posledné plody, je načase vziať do rúk záhradné nožnice a kríky zrezať, aby v budúcom roku priniesli hojnú úrodu.

Väčšina malín a ostatných krovitých ovocných druhov kvitne a produkuje plody na výhonoch, ktoré narástli v predchádzajúcej sezóne. Letné odrody malín by sa mali zrezávať po zbere ovocia, aby sa podporil rast nových stoniek pre budúcoročnú úrodu. Vyrodené stonky postupne každý rok slabnú a nakoniec odumierajú. Každoročným prerezávaním budú maliny vitálne a produktívne a za prevzdušnený priestor sa štedro odmenia.

Vhodný rez stimuluje rast mladých výhonov, ktoré zarodia v ďalšom roku.

Na rez máte k dispozícii dlhé časové obdobie – od posledného zberu ovocia až do jesene. Výnimku predstavujú remontantné maliny, ktoré prinášajú úrodu opakovane, tie v tomto období nerežte, ale až po ukončení zberu neskoro na jeseň – zostrihnite všetky výhony nad zemou.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteRez malín
Zdroj: shutterstock.com

Čo zrezať

V prípade letných odrôd malín odrežte všetky výhonky, ktoré priniesli úrodu v tejto sezóne, a to nízko nad zemou. V tomto ročnom období ich ľahko rozoznáte podľa zvyškov stopiek po plodoch. V porovnaní s novými sviežozelenými až belavými výhonmi sú navyše skôr červenohnedé. Po preriedení starého porastu selektujte nové výhony. Ponechajte iba najsilnejšie prúty v spone cca 20 × 20 cm. Odstráňte všetky slabé, krátke či mimo záhona rastúce výhonky, ale aj zahusťujúce prúty.

Text: Redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.