Zrelé maliny
Zdroj: shutterstock.com

Ako rezať letné maliny

V letnom období, keď maliny prinášajú svoje posledné plody, je načase vziať do rúk záhradné nožnice a kríky zrezať, aby v budúcom roku priniesli hojnú úrodu.

Väčšina malín a ostatných krovitých ovocných druhov kvitne a produkuje plody na výhonoch, ktoré narástli v predchádzajúcej sezóne. Letné odrody malín by sa mali zrezávať po zbere ovocia, aby sa podporil rast nových stoniek pre budúcoročnú úrodu. Vyrodené stonky postupne každý rok slabnú a nakoniec odumierajú. Každoročným prerezávaním budú maliny vitálne a produktívne a za prevzdušnený priestor sa štedro odmenia.

Vhodný rez stimuluje rast mladých výhonov, ktoré zarodia v ďalšom roku.

Na rez máte k dispozícii dlhé časové obdobie – od posledného zberu ovocia až do jesene. Výnimku predstavujú remontantné maliny, ktoré prinášajú úrodu opakovane, tie v tomto období nerežte, ale až po ukončení zberu neskoro na jeseň – zostrihnite všetky výhony nad zemou.

Rez malín
Zdroj: shutterstock.com

Čo zrezať

V prípade letných odrôd malín odrežte všetky výhonky, ktoré priniesli úrodu v tejto sezóne, a to nízko nad zemou. V tomto ročnom období ich ľahko rozoznáte podľa zvyškov stopiek po plodoch. V porovnaní s novými sviežozelenými až belavými výhonmi sú navyše skôr červenohnedé. Po preriedení starého porastu selektujte nové výhony. Ponechajte iba najsilnejšie prúty v spone cca 20 × 20 cm. Odstráňte všetky slabé, krátke či mimo záhona rastúce výhonky, ale aj zahusťujúce prúty.

Text: Redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.