Čo znamenajú hnedé fľaky na rajčinách?

Čo znamenajú hnedé fľaky na rajčinách?

Pestujem kolíkové rajčiny. Našla som dva ešte zelené plody, na ktorých sa objavili hnedé fľaky, na dotyk sú mäkké. Pre istotu som ich vyhodila. Polievam ich len ku koreňom, nie na listy.
(Martina G., e-mail)

Podľa popísaných príznakov plody napadla pleseň rajčiaková. Pôvodcom choroby je huba Phytophthora infestans, ktorá napáda aj porasty zemiakov. Postupuje veľmi rýchlo a porast dokáže zlikvidovať zo dňa na deň. Na svoje šírenie potrebuje výdatné zrážky, v záhradách sa šíri v husto vysadených porastoch, na tienistom mieste, pri častom zavlažovaní na list. Na listoch vznikajú hnedé, rýchlo sa zväčšujúce škvrny, na plodoch zasa sivohnedé neohraničené škvrny, ktoré prenikajú postupne až do dužiny. Napádaná je aj stonka. Riešením sú opakované preventívne postreky porastov podľa signalizácie a ochrana rastlín pred dažďom strieškou, prípadne pestovanie v klimatizačných bunkách. Prípravky: ACROBAT MZ WG, CUPROXAT SC, NOVOZIR MN 80, CHAMPION 50 WG, KUPRIKOL 50, RIDOMIL Gold.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.