Rastlina, ktorá je užitočná 999 spôsobmi
Kokosová palma sa považuje za jednu z najužitočnejších rastlín. Indické príslovie dokonca hovorí, že je užitočná 999 spôsobmi. Neexistuje žiadna časť stromu, ktorá by sa nedala zužitkovať pre dobro človeka.
Galéria
Kokos má veľmi zaujímavé i užitočné súkvetie. Z úžľabiny listov na silnej stonke vyrastá súkvetie, ktoré je spočiatku v obale a po jeho prasknutí rastie do dĺžky. Na hlavnej osi má 40 bočných vetvičiek, ktoré nesú svetlozelené kvety. Ročne vytvorí palma 12 – 14 súkvetí, teda kvitne skoro každý mesiac, z každého súkvetia sa vyvinie a dozreje 5 – 8 plodov, čo je v priemere 60 – 80 plodov za rok z 1 palmy. Tie sa postupne zberajú celý rok. Od opelenia trvá celých 12 mesiacov, kým plod úplne dozreje. Vysoké palmy začínajú rodiť asi v 7. roku, vrchol plodnosti dosahujú okolo 30. roku a často plodia do 60. roku, dožívajú sa neraz až 100 rokov.
Plodom je kôstkovica s hmotnosťou 1,2 – 2 kg v guľovitom tvare, spočiatku zelená, po dozretí žltá až hnedastá, niekedy s oranžovým odtieňom. Oplodie býva 4 – 6 cm hrubé, dužinaté, vláknité, pri dozrievaní plodov vysychá a využíva sa ako tzv. koir. V oplodí je guľovitá kôstka známa ako kokosový orech s hmotnosťou 0,5 – 1 kg. Kôstka má tvrdé hnedé osemenie, škrupinu a 3 tzv. oká. Pod jedným z nich je uložený zárodok. Pod škrupinou je najcennejšia časť celého plodu, biela 1 – 2 cm hrubá vrstva endospermu, jadra. Vnútorná dutina je vyplnená kokosovou vodou (nie mliekom), ktorá sa pri dlhšom skladovaní vstrebe.
KOKOSOVÁ VODA
• Kokosová voda sa tvorí skôr, než sa plod celkom vyvinie a dozreje endosperm. Získava sa preto prevažne z nezrelých plodov. V 7-mesačných plodoch je jej najviac, teda asi 4 dcl. Vtedy má ešte endosperm len podobu tenkej rôsolovitej vrstvičky. Kokosová voda obsahuje 6 g cukru v 100 ml, trochu vápnika a vitamínu C, je aromatická, čistá, skoro číra a po všetkých stránkach neškodná, a to až tak, že ju cez vojnu Japonci využívali i na vnútrožilovú výživu ranených. Odsekne sa vrchol plodu, voda sa vyleje a podáva sa s ľadom ako osviežujúci nápoj. Aj dojčatám a deťom nahrádza pitnú vodu. Niekedy sa vo vode nachádzajú tzv. kokosové perly, čo sú perlám podobné voľné časti endospermu. Vyzretím plodu voda hustne a splýva s endospermom.
• Mylne sa o vode hovorí ako o kokosovom mlieku – je to biela emulzná tekutina, ktorá sa získava nastrúhaním a vylisovaním čerstvého endospermu. Patrí k dôležitým aromatickým labužníckym nápojom, ktoré sa dajú ešte zušľachtiť prídavkom ananásovej šťavy, prípadne rumu. Takýto nápoj sa nazýva Piňa Colada. Poloumelo sa dá kokosové mlieko urobiť aj doma z kokosovej múčky.
• V trópoch je veľmi cenená aj sladká miazga zvaná toddy, ktorá vyteká z narezaného súkvetia, keď je ešte uzavreté v obale. Môže sa získať až 50 l miazgy (1 palma môže dať za rok až 150 l miazgy), ktorá obsahuje 12 – 17 % cukru. Jej zahustením sa vyrába známy kokosový cukor zvaný jaggery, ak sa skvasí, vznikne tzv. palmové víno s nízkym obsahom alkoholu (asi 6 %), ktoré chuťou pripomína náš burčiak. Destilovaním vína zasa vznikne pálenka arak, prípadne ďalším kvasením vína vznikne palmový ocot.
Obľúbená je tiež palmová „kapusta“, ktorá sa pripravuje z odrezaných vegetačných vrcholov palmy, čím sa však väčšinou palma zničí, preto sa to robí až pri likvidácii paliem. Tiež sa jedia čerstvé klíčiace rastliny a mladé listové puky pripravované ako šalát.
Najcennejším a najdôležitejším produktom kokosových paliem je však endosperm plodov, pre ktorý sa hlavne pestujú. Obsahuje asi 42 % oleja, 4 – 5 % bielkovín a okolo 13 % sacharidov. Má pevnú, chrumkavú konzistenciu, mierne sladkastú chuť a príjemnú kokosovú arómu. Konzumuje sa čerstvý ako chutné ovocie i kaloricky hodnotná potravina. Spracováva sa aj na ďalšie produkty. Sušením sa endosperm zbavuje vody a mení sa na tzv. kopru, ktorá už je cenným vývozným artiklom. Obsahuje asi 7 % vody a 62 – 65 % oleja. Z 1 000 plodov sa získa 225 kg kopry, z ktorej zasa sa dá vylisovať 95 l vysokokvalitného oleja. U nás sa predáva strúhaná a čiastočne zbavená oleja ako kokosová múčka. Lisovaním kopry získaný veľmi kvalitný olej má veľmi široké použitie, a to dnes už aj v kuchyni, pri výrobe pokrmových tukov i v kozmetike (mydlá, sviečky, šampóny, holiace krémy, na masáže…). Výlisky sú veľmi kvalitným krmivom.
Kokosová palma je štíhla jednodomá palma s rôznym vzrastom. Vysoké formy dosahujú výšku 20 – 30 m, nízke, zakrpatené typy „nana“ sú vysoké len 6 – 8 m. Tieto palmy majú hladký sivohnedý kmeň s mnohými jazvami po opadnutých listoch a veľkú guľovitú korunu zloženú z 25 – 35 mohutných perovitých listov. Každý list je dlhý 4 – 6 m, 10 – 15 kg ťažký, nesie 200 – 250 lístkov a žije asi 2 – 3 roky. Na palme prirastá približne každý mesiac 1 list, to je 12 – 14 listov za rok.
Existuje ešte 1 kokosová pochúťka, ktorá je málo známa. Pri klíčení semena v bazálnej časti zárodku vyrastá tzv. haustoriálny útvar, ktorý sa pomaly rozrastá v dutine plodu, postupne vstrebáva kokosovú vodu a potom aj endosperm, týmto spôsobom vyživuje embryo a neskoršie i mladú vzchádzajúcu rastlinu, až kým nevytvorí korene a nezačne sa živiť z pôdy. Tento útvar sa nazýva „kokosové jablko“ a má žltkastú farbu, hubovito pórovitú konzistenciu, je šťavnatý, voňavý a veľmi chutný. Kvôli tejto pochúťke sa kokosy často nechávajú naklíčiť.
Okrem kulinárskeho využitia plodov a miazgy má aj každý doslova ďalší kúsok tejto palmy veľmi dobré remeselné alebo priemyselné využitie. Obalové vlákna plodov (tzv. koár) sú odolné proti vode a využívajú sa na výrobu lán, rohoží, kobercov, metiel, čalúnnických vypchávok, ale i ako podstielka či hnojivo. Výborne sa v nich pestujú orchidey, ale hodia sa aj na filtrovanie olivového oleja. Zo 100 plodov sa získava až 6 kg koárových vlákien.
Listy sa zasa používajú ako krycí materiál na chatrče, pletú sa z nich tašky, klobúky, rohože, steny chatrčí, kmene poskytujú kvalitné drevo na stavby a stolárske použitie, ba i na palivo. Zo škrupín plodov sa vyrábajú úžitkové i okrasné misky, gombíky, suveníry, ale páli sa z nich aj drevené uhlie.
KOKOS PRE CHUŤ I PRE ZDRAVIE
Zloženie 100 g drene kokosového orecha:
* bielkoviny 6,4 g, tuky 65,7 g, sacharidy 23,8 g, vláknina 12 g, vitamín C 3,3 mg, vápnik 11 mg, železo 3,6 mg, draslík 356 mg, horčík 32 mg, fosfor 187 mg, sodík 28 mg, zinok 1,1 mg, selén 10 mikrogramov, kyselina listová 26,4 mikrogramu, ale prítomné sú aj vitamíny B1, B2, B3, B6 a vitamín E. Kalorická hodnota je 687 kcal/2 830 kJ v 100 g.
Dnes sa však popri kokosovej dreni veľmi často konzumuje aj kokosový olej či tuk, ktorého skupenstvo závisí od teploty (v chladničke stuhne, lebo jeho bod topenia je 25 °C, ale vo vyhriatej izbe je obyčajne tekutý). Preto je pre nás dôležité aj zloženie tohto prevažne nasýteného tuku. Obsahuje až 90 % nasýtených tukov obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny, ale len so stredne dlhým uhlíkovým reťazcom obsahujúcim zvyčajne len 8 – 12 uhlíkov na rozdiel od najmä živočíšnych i ďalších tukov obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom, teda so 16 – 24 uhlíkmi, ktoré spôsobujú i naše zdravotné problémy.
DÁ SA PESTOVAŤ U NÁS?
Áno, ale iba v tropickom skleníku, kde je trvalá teplota aspoň 24 °C, v zime nesmie klesnúť pod 20 °C, pôda je bohatá na humus a živiny a sústavne zavlažovaná, lebo palma neznáša žiaden prísušok, i keď je pre ňu ideálne intenzívne slnečné osvetlenie. Na udržanie plodov by malo trvať aspoň 12 hodín denne s intenzitou 25 000 luxov. Na dobrý rast si však vyžaduje stálu teplotu 27 °C, pričom znáša až 45 °C, ale potrebuje zrážky alebo závlahu 2 000 mm za rok. Tieto palmy potrebujú dostatok dusíka, draslíka i fosforu.
Samozrejme, klasické 25 m vysoké palmy pestovať v skleníku nebudeme, ale existujú i palmy zakrpatené, napríklad odroda King pestovaná na Srí Lanke, ktorej kmeň je vysoký len 60 cm a plody sú oranžové alebo zlaté, máva ročne 20 – 25 plodov. Množia sa výsevom semien, ktoré si dobre držia vlastnosti svojich rodičov. Pestuje sa hlavne pre kokosovú vodu, lebo dužina je len mäkký rôsol, vyjedá sa lyžičkou. Trpasličia forma (podobne ako zakrpatená) začína rodiť už v 2 – 3 rokoch a najvyššiu úrodu prináša v 12 rokoch. Takéto palmy žijú podstatne kratšie ako vysoké formy.
Prieskum zdravotného stavu etník živiacich sa kokosovými orechmi a tukmi z nich vyrobenými na tichomorských ostrovoch, v Ázii, na ostrovoch Tokelau a Pukapuka prekvapujúco odhalil, že aj keď ich strava je podľa nás pretučnená, lebo konzumujú až 60 % energie z nasýtených tukov pochádzajúcich z kokosových orechov, nepoznajú aterosklerózu, srdcové ochorenia, rakovinu hrubého čreva, nemajú tráviace ťažkosti, majú zdravé obličky, nevedia, čo je to vysoký cholesterol, dlho a zdravo žijú.
KOKOS PRE ZDRAVIE
• Prítomné tuky so stredne dlhým uhlíkovým reťazcom pomáhajú zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu (HDL), brzdia rýchly nárast krvného cukru, výrazne urýchľujú látkovú premenu a sú prednostne využívané ako zdroj energie namiesto toho, aby sa ukladali; to veľmi pomáha tým, čo takúto rýchlu energiu potrebujú, či na športový výkon, pri kontrole hmotnosti, alebo majú problémy so vstrebávaním tukov (AIDS pacienti), s chronickou hnačkou a chorobným úbytkom hmotnosti, pomáhajú teda aj pri cystickej fibróze, kachexii (strata hmotnosti), pri detskej epilepsii.
• Vysoký obsah kyseliny laurovej má výrazne ozdravný účinok, lebo pôsobí antivírusovo, antibakteriálne, antifungicídne i antioxidačne, pomáha pri niektorých druhoch rakoviny a má výrazný pozitívny účinok na imunitný systém; keďže blokuje zápalové látky, tak pôsobí aj proti zápalu a bolesti.
• Kyselina kaprinová má tiež silné antivírusové i antibakteriálne účinky, napríklad proti chlamýdiám a iným pohlavne prenosným chorobám.
• Kyselina kaprylová má zasa silné protikvasinkové účinky, teda výrazne pomáha pri kandidových infekciách, ba i pri niektorých typoch psoriázy, lebo rozkladá bunkové steny kvasiniek.
AKO POUŽÍVAŤ KOKOSOVÉ PRODUKTY
Mladý kokos
Odseknutím vrcholu mladého kokosu ho otvoríme a môžeme z neho vypiť kokosovú vodu. Z rozseknutého kokosu lyžicou vyberieme dužinu a môžeme ju zjesť alebo ju spolu s kokosovou vodou rozmixujeme a získame kokosové mlieko. Kokosovú dužinu môžeme aj usušiť a nastrúhať alebo jej dehydratované plátky s bylinkami a korením upraviť podobne ako plátky sušeného mäsa.
Kokosová smotana
Je bohatou a výživnou desiatou pre deti i dospelých. Pre dospelých je vhodné jej skonzumovať denne 2 – 4 lyžice buď samotnej, alebo v čaji, smoothie, v káve, s ovocím, v čokoláde, elixíroch, dezertoch.
Kokosový olej
Môžeme ho konzumovať samostatne ako šalátový dresing, v smoothie, v jedlách, v zákuskoch. Môžeme ho použiť na varenie, lebo je do teploty 200 °C a je zo všetkých jedlých olejov najstabilnejší, nevytvára polymerizované oleje ani nebezpečné transmastné kyseliny. Samozrejme, ak môžeme, tak sa smaženiu vyhneme.
Kokosový olej (tuk)
Môžeme ho okrem lisovania doma pripraviť zo sušených kokosových vločiek – ich zahrievaním v horúcej vode a následným schladením vzniknutej zmesi, pričom tuk vystúpi na povrch a stuhne, odtiaľ ho zoberieme.
ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY
Je dôležité si uvedomiť, aké zdravotné prínosy môžeme získať, ak budeme konzumovať kokosové produkty, napríklad čerstvú kokosovú dužinu, kokosovú smotanu, kokosový olej.
• Sú cenným ochranným zdrojom tých typov mastných kyselín, ktoré pomáhajú zosilniť našu imunitu.
• Zlepšujú zužitkovanie glukózy a zmierňujú príznaky hypoglykémie.
• Zlepšujú vstrebávanie vápnika i horčíka.
• Obsahujú 90 % špecifického strednoreťazového nasýteného tuku, ktorý je dôležitým stavebným prvkom každej našej bunky, najmä jej membrán.
• Podporujú činnosť štítnej žľazy, nervového i imunitného systému, chránia a zlepšujú stav našej pokožky, poskytujú telu rýchlu energiu.
• Poskytujú silnú antioxidačnú ochranu telesným lipidom.
• Pomáhajú účinnejšie využívať súčasne konzumované omega 3, omega 6 mastné kyseliny, ale i dôležité fosfolipidy (cholín, lecitín).
• Pomáhajú regulovať zdravú produkciu hormónov.
• Stimulujú tvorbu materského mlieka, sú vhodné v tehotenstve, pri zotavovaní po pôrode i pri dojčení.
• Kladne ovplyvňujú tvorbu zdravých mužských pohlavných tekutín.
• Prítomný vápnik, ale najmä horčík prispieva k pevnosti kostí a zdraviu chrupaviek v kĺboch, je prevenciou srdcových, nervových a psychických chorôb, osteoporózy, svalových kŕčov a bolestí chrbta (v kokosovej vode sa nachádza 300 mg horčíka na 1 000 ml).
• Sú zdrojom antiagingového hormónu pregnenolónu.
• Zlepšujú činnosť štítnej žľazy, čím umožňujú telu odbúrať nadbytočnú hmotnosť a nahromadené toxíny; kokos neumožňuje ukladanie vlastného tuku, ba naopak, pomáha spaľovať nadbytočný tuk.
• Pomáhajú nahrádzať toxické transmastné kyseliny.
• Obnovujú prirodzenú úroveň nasýtených tukov v pokožke, v podkožných vrstvách tuku a jednotlivých bunkových membránach; celkovo priaznivo ovplyvňujú stav pokožky a vlasov, bránia lámaniu nechtov i vlasov.
• Kokosový tuk podporuje zdravý vývoj nervového systému detí.
• Kokosový olej dokáže v ústach potlačiť škodlivé baktérie a pomôže neutralizovať kyslé pH ústnej dutiny, vytvorí ochrannú biovrstvu zubov u dospelých i detí.
• Kokos urýchľuje metabolizmus, a tým pomáha znižovať hmotnosť; neobsahuje žiadny cholesterol, v pečeni podporuje tvorbu zdravého HDL cholesterolu, čo pomáha predchádzať mnohým srdcovocievnym chorobám.
Špecifickým produktom kokosu je čerstvá mladá kokosová voda so svojimi originálnymi zdravotnými prínosmi.
• Je prínosná vo výžive malých detí.
• Je to výborný prostriedok rehydratácie.
• Obsahuje biozlúčeniny podporujúce rast svalovej hmoty a celkový fyzický vývoj detí.
• Má chladivý a osviežujúci účinok na telo.
• Lokálna aplikácia pomáha upokojiť rôzne podráždenia a vyrážky.
• Pomáha upokojiť infekcie močového traktu.
• Je účinná pri bolestiach obličiek a močových kameňoch, pomáha bojovať proti nanobaktériám a tvorbe „zlého“ vápnika v obličkách.
• Je povzbudzujúcim prostriedkom pre všetky vekové kategórie.
• V krajnom prípade sa môže použiť ako náhrada krvnej plazmy.
V jazyku starovekej Indie, v sanskrite, sa táto palma nazýva „kalpa vrikša“, čo znamená „strom, ktorý dáva všetko potrebné na život“. K tomu sa dá ešte pridať, že je to takpovediac celosvetový spontánny rozsievač darov dobra i života. Jej semeno, kokosový orech, je totiž schopné preplávať tisíce kilometrov po moriach i oceánoch, zakotviť, vyrásť a zaplodiť v každom tropickom kúte našej zemegule.
Typy kokosových produktov
• Thajské hybridné kokosy – obielené balené v priesvitnej fólii.
• Hnedé kokosy – sú chlpaté na jednej strane s 3 „okami“, ktoré nesmú byť plesnivé.
• Kokosová voda – kupujme radšej produkt v kartónových obaloch (hliník je toxický).
• Kokosový olej – uprednostnime obal z tmavého skla (plast sa v oleji sčasti rozpúšťa).
• Kokosová smotana (aj kokosové maslo) je vyrobená z pomletej kopry alebo kokosových plátkov, obsahuje aj kokosovú vlákninu, je hustá, výživná a má smotanovo-syrovú chuť.
• Kokosové vločky – nastrúhaná kopra.
• Kokosová múčka.
Kokos v kuchyni
Kokosový KEFÍR
840 ml vody z čerstvých mladých kokosov, vrecúško kefírovej kultúry alebo 80 ml kokosového alebo neochuteného kefíru z obchodu. Ak použijeme kultúru, tak ju rozpustíme v kokosovej vode zohriatej nie na viac ako 35 °C. Kupovaný kefír nalejeme priamo do kokosovej vody a všetko prelejeme do litrového pohára, uzavrieme ho a necháme fermentovať 36 – 48 h pri teplote 22 – 24 °C. Fermentovaná kokosová voda zbelie, pripomína mlieko, ktorému sa na hladine tvoria bublinky. Chutí kyslasto a mierne štipľavo. Z hotového kefíru zasa môžeme odobrať 80 ml a použiť to ako zákvas na nový kefír. To sa dá zopakovať asi 7-krát. Kefír skladujeme v chladničke asi týždeň.
OCHUTENÉ kokosové mlieko
170 g nesladených sušených kokosových vločiek, 2 vykôstkované datle, 1 l horúcej vody, vanilka. Vločky a datle zalejeme horúcou vodou a necháme asi 2 h napučať, pridáme vanilku a v mixéri asi 2 min mixujeme dohladka. Na kovové sito položíme väčšie plátno, na ktoré rozmixovanú zmes nalejeme, a z dužiny vytlačíme skrútením plátna všetko mlieko. Mlieko v sklených pohároch v chladničke vydrží asi týždeň. Pred použitím ho pretrepeme. Výlisok použijeme do pečených dezertov. Mlieko používame pri varení, pečení, do kávy, na prípravu nápojov.
Horká ČOKOLÁDA
400 ml kokosového mlieka, 2 lyžice kakaového prášku, 3 – 4 lyžičky medu, 1/4 lyžičky škorice, štipka morskej soli. Všetko spolu za miešania trochu prehrejeme a posypané mletými orieškami podávame.
Orieškové guľky s bielou čokoládou
Na guľky: 1 šálka kešu orechov, 1 šálka vlašských orechov, 1 – 2 šálky ovsených vločiek, 1 šálka strúhaného kokosu, 3 – 5 lyžíc namočených hrozienok, 2 lyžice kakaa. Na bielu čokoládu: 1,5 šálky kešu orechov, 1 lyžica medu, 2 lyžice kokosového oleja. Zo surovín na guľky rozmixuje me a spracujeme cesto, z ktorého mokrými rukami vytvarujeme guľky, ktoré trochu sploštíme, alebo placky a dáme ich presušiť do sušiarne na ovocie pri 42 °C. Zo surovín na čokoládu namixujeme krém, ktorý ozdobným vrecúškom nanesieme na predsušené tvary. Všetko necháme stuhnúť v chladničke.
Kokosové MASLO
230 g nesladených kokosových sušených vločiek, 1 a 1/2 lyžice roztopeného kokosového oleja spolu mixujeme, možno aj s prestávkami asi 10 minút, kým nevznikne krémovo hladké kokosové maslo.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2018
Komentáre