Ako si z ananásu vypestovať rastlinu

Pestovanie rastliny z ananásu
Zdroj: Shutterstock

V období Vianoc majú ananás na sviatočnom stole mnohí z nás. Chutný plod s typickou listovou ružicou na vrchole nám môže poslúžiť aj na získanie novej rastliny.

Z plodu najskôr odrežte zdravú a sviežu zelenú listovú ružicu. Odstráňte z nej spodné listy a dužinu vykrojte, pretože by začala hniť. Koniec ošetrite namočením do rastového stimulátora. Upravenú listovú ružicu zasaďte do črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie, črepník umiestnite na svetlé a teplé miesto. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký.

Najlepšie sa mu bude dariť na okennom parapete orientovanom na juh.

Listová ružica z plodu ananásu sa nám zakorení aj v pohári s vodou. Po zakorenení ju potom môžete vysadiť do črepníka so substrátom pre bromélie. Ananás v črepníku môžete počas leta pestovať vonku, v záhrade alebo na terase, počas zimy v zimnej záhrade alebo v chladnejšej miestnosti domu. A po čase môže priniesť i plod.

Pestovanie rastliny z ananásu
Zdroj: Shutterstock

Listovú ružicu ananásu ponorte do vody. Ponorený má byť iba spodok ružice. Keď pustí korene, vysaďte ju do kvetináča.

Pestovanie rastliny z ananásu
Zdroj: Shutterstock

Druhý spôsob je, že spodnú časť odrezku očistíte, ponoríte do rastového stimulátora, napríklad práškového, a hneď vysadíte do kvetináča.

Text: redakcia
Foto: Isifa/shutterstock

Komentáre

  1. Má to niekto aj vypestované na Slovensku ?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.