Pestovanie rastliny z ananásu
Galéria (4) Zdroj: Shutterstock

Ako si z ananásu vypestovať rastlinu

V období Vianoc majú ananás na sviatočnom stole mnohí z nás. Chutný plod s typickou listovou ružicou na vrchole nám môže poslúžiť aj na získanie novej rastliny.

Galéria

Pestovanie rastliny z ananásu
Pestovanie rastliny z ananásu
Pestovanie rastliny z ananásu

Z plodu najskôr odrežte zdravú a sviežu zelenú listovú ružicu. Odstráňte z nej spodné listy a dužinu vykrojte, pretože by začala hniť. Koniec ošetrite namočením do rastového stimulátora. Upravenú listovú ružicu zasaďte do črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie, črepník umiestnite na svetlé a teplé miesto. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký.

Najlepšie sa mu bude dariť na okennom parapete orientovanom na juh.

Listová ružica z plodu ananásu sa nám zakorení aj v pohári s vodou. Po zakorenení ju potom môžete vysadiť do črepníka so substrátom pre bromélie. Ananás v črepníku môžete počas leta pestovať vonku, v záhrade alebo na terase, počas zimy v zimnej záhrade alebo v chladnejšej miestnosti domu. A po čase môže priniesť i plod.

Pestovanie rastliny z ananásu
Zdroj: Shutterstock

Listovú ružicu ananásu ponorte do vody. Ponorený má byť iba spodok ružice. Keď pustí korene, vysaďte ju do kvetináča.

Pestovanie rastliny z ananásu
Zdroj: Shutterstock

Druhý spôsob je, že spodnú časť odrezku očistíte, ponoríte do rastového stimulátora, napríklad práškového, a hneď vysadíte do kvetináča.

Text: redakcia
Foto: Isifa/shutterstock

  1. Martin says:

    Má to niekto aj vypestované na Slovensku ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje