Pestovanie hrušiek – ktoré odrody sú najvhodnejšie?
Novšie odrody hrušiek prevyšujú tie staršie nielen svojou odolnosťou proti chrastavitosti či lepšími chuťovými vlastnosťami, ale najmä predĺženou skladovateľnosťou plodov a vyššími pravidelnými úrodami.
Zimné odrody hrušiek
DECORA
Táto skorá zimná odroda je vhodná do teplých a stredných polôh. Je veľmi odolná proti chrastavitosti, vo vyšších polohách trpí hrdzavosťou. Nástup úrodnosti je skorý, úrody sú vysoké, pri prebierke pravidelné. Plody sú stredne veľké, tmavočervené. Konzumná zrelosť je od polovice decembra, skladovateľné sú do februára.
DICOLOR
Je to skorá zimná odroda, ktorá je vhodná do všetkých pestovateľských oblastí. Takisto je veľmi odolná proti chrastavitosti a nízkym teplotám. Žiada si dostatok vlahy. Plody sú stredne veľké. Konzumná zrelosť začína v októbri, skladujú sa do februára.
JANA
Zimná odroda vhodná do všetkých polôh. Je odolná proti chrastavitosti aj nízkym teplotám. Plody sú veľké, zelenožlté. Konzumovať začíname v októbri, skladujeme ich do januára.
LUCASOVA
Táto odroda je vhodná do stredných a teplých polôh s úrodnými pôdami. Je stredne odolná proti chrastavitosti. Plody sú stredne veľké až veľké, zelenožlté s jemným ružovým líčkom. Konzumná zrelosť začína v októbri, skladujeme ich do februára.
BOHEMICA
Je to neskorá zimná odroda vhodná do teplých a stredných polôh s úrodnými a nevysychavými pôdami. Proti chrastavitosti a nízkym teplotám je veľmi odolná. Plody sú stredne veľké, zelenožlté. Zberáme ich od polovice októbra, konzumná zrelosť nastupuje v januári, skladovateľnosť je vynikajúca – až do apríla.
ERIKA
Táto neskorá zimná odroda sa hodí do teplých a stredných oblastí, vo vyšších polohách plody nedozrievajú. Je veľmi odolná proti chrastavitosti aj proti nízkym teplotám v čase kvitnutia. Plody sú veľké. Hrušky zberáme v októbri, konzumná zrelosť nastupuje v januári, skladovateľné sú do marca.
Viete, že…
… novinky v podobe ázijských hrušiek, ktoré vznikali šľachtením hrušky piesočnej, sa pestujú aj v našich končinách? Sú mrazuvzdorné v dreve, vyhovuje im aj nižšia priemerná ročná teplota, potrebujú však vyššiu vzdušnú vlhkosť.
Pestovateľské podmienky
• Hrušky si žiadajú humózne pôdy, bohato zásobené živinami, priepustné, záhrevné, hlboké, so strednou zrnitosťou a s neutrálnou pôdnou reakciou.
• Neznášajú vysoký obsah vápnika v pôde, nepriepustnú spodinu, studené a ťažké pôdy. Trpia tu chrastavitosťou, žltnutím, predčasne starnú a hynú.
• Najvhodnejšia je poloha od 250 do 400 m n. m.
• Vo vyšších polohách zimné odrody hrušiek nedozrejú, často namŕzajú v kvete a v dreve.
• Vyhovuje im priemerná ročná teplota okolo 9 °C, zrážky 500 až 600 mm. Odrody štepené na dule a kvalitnejšie zimné odrody sú náročnejšie na pôdu a teplotu.
• Niektoré odrody hrušiek znášajú aj suchšie ovzdušie znečistené exhalátmi.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre